Prejsť na navigáciu

4 000 eur nie je nič výnimočné. Vyspovedali sme 4 Slovákov, ako im IT zmenilo život

            Kristína Macková / Anna Nguyenová

Len na Slovensku je aktuálne otvorených vyše 10-tisíc voľných pracovných miest v IT sektore, v EÚ je to 250-tisíc. Podľa IT v kurze je to dokonca 30 % všetkých pracovných ponúk.

O práci v IT sektore píšu médiá často – zvyčajne v súvislosti, že firmy chcú nových IT-čkárov prijať tak veľmi, že im ponúkajú vysoko nadpriemerné platy či prémiové benefity. Na kariérnych portáloch nie je náročné nájsť ponuky, kde firmy napríklad Java architektom ponúkajú vyše 4-tisíc eur s permanentným home officom a firemným vybavením.

Častokrát to znie tak dobre, že mnohých Slovákov IT sféra začína zaujímať, na základe dát Startitup sú však mierne odradení predstavou, že ide o náročnú prácu, ktorá je pre neskúsených nepreniknuteľná.


Ako to teda s prácou v IT je v skutočnosti?
Startitup zisťoval, či naozaj ide o vysnívané dream joby za nadpriemerné peniaze, alebo ide len o marketingovú bublinu. Vyspovedali sme 4 respondentov, ktorí prednedávnom prešli do IT segmentu z iných odborov a zhodnotili svoje skúsenosti a pocity.

  • Kristína Macková – po stáži pre spoločnosť Accenture práve nastupuje do slovenského startupu Sensoneo na pozíciu QA Software Engineer.
  • Ingrid Raczková – pracuje ako Application Developer v nadnárodnej spoločnosti, podieľa sa na vývoji CRM aplikácie pre klientov spoločnosti.
  • Anna Nguyenová – prednedávnom nastúpila do spoločnosti GlobalLogic ako Developer.
  • Tamás Pluhár – pracuje ako Test Automation Specialist v spoločnosti Uniqa GSC Slovakia.


Kristína: Radikálna kariérna zmena

Kristína Macková pôvodne nemala v pláne pracovať v IT segmente – k zmene však dospela z praktických dôvodov. Pôvodne vyštudovala odbor výživy a zdravia na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite, s tým si však nedokázala nájsť adekvátne uplatnenie – rozhodla sa preto rekvalifikovať.

„Hodnotím sa ako viac introvertný a analytický typ – nerobí mi problém pracovať samostatne. Intuícia mi hovorila, že si v IT budem schopná nájsť nejakú vyhovujúcu pozíciu,“ opisuje Kristína svoje rozhodnutie vyskúšať to práve v IT.

Priamo k IT sa potom dostala cez reklamu na internete: „Ako som pozerala rôzne pracovné ponuky, všimla som si aj reklamy na kurzy IT, z ktorých som si nakoniec vybrala vzdelávací program od IT v kurze,“ konštatuje Kristína, podľa ktorej je na internete dostatok príležitostí na získanie nových vedomostí.

Viacero Slovákov sa po vysokej škole nedokáže uplatniť vo vyštudovanom odbore a, ako ukazuje Kristína, riešením môžu byť aj rekvalifikácie poskytované napríklad spoločnosťami ako IT v kurze.

zdroj: Kristína Macková – Po vyštudovaní odboru Výživové zdravie (health nutrion) si Kristína na Slovensku nevedela nájsť adekvátne uplatnenie. Preto sa rozhodla vyskúšať to v IT segmente.


Z korporátu do startupu
Ani Kristína nemala problém s hľadaním práce v novozvolenom IT segmente: „Týždeň pred záverom štúdia ma oslovila firma Accenture, ktorá spolupracuje s IT v kurze. S nimi som ešte počas priebehu kurzu absolvovala pracovný pohovor na testerskú pozíciu, ktorý dopadol úspešne,“ opisuje Kristína svoj pracovný štart v IT sfére.

Keď potom vo svojom online priestore zverejnila informácie o novonadobudnutých vedomostiach a pracovných skúsenostiach, začali prichádzať aj ďalšie ponuky: „Okrem toho som si ešte updatovala svoje sociálne siete, CV-čko a celkom rýchlo mi začali chodiť rôzne pracovné ponuky. Veľa mi ich prišlo na LinkedIne,“ opisuje začiatky Kristína.

V outsourcingovej korporácii Accenture však dlho nezostala – zaujala ju ponuka od slovenského startupu Sensoneo, ktorý podniká v odpadovom hospodárstve. Rozhodla sa ju prijať a aktuálne pracuje ako QA software engineer.

zdroj: IT v kurze – Vďaka  spolupráci s firmou Accenture sa účastníkom IT v kurze otvára možnosť stáže či rovno práce v tejto firme po ukončení štúdia.

Priestor pre ambície a kariérny rast
Kristína sa teší najmä z rýchleho postupu, ktorý pre niektoré pozície v IT nie je ojedinelý: „Začala som, samozrejme, na juniorskej pozícii, no teraz sa mi po roku a pol podarilo kvalifikovať ako medior tester,“ približuje Kristína svoju doterajšiu kariérnu cestu.

S tým súvisí aj platové ohodnotenie: „Momentálne som s platom určite spokojnejšia, ako v predchádzajúcich zamestnaniach, a stále je tu perspektíva jeho rastu. Cítim, že tempo zvyšovania mzdy je adekvátne môjmu výkonu a časom sa rozširujúcim skúsenostiam – čo v iných odvetviach nepovažujem za samozrejmosť,“ opisuje Kristína platovú situáciu v IT.

Všetko záleží od osobných preferencií a ambícií: „Komu vyslovene vyhovuje pracovať samému, nájde si svoje úlohy a môže tiež pracovať čisto z domu. Kto chce kariérne rásť, k tomu sa časom nabaľujú ďalšie povinnosti, často ide o riadenie tímu a podobne,“ tvrdí Kristína. „Ja osobne mám záujem sa rozvíjať ďalej a neskôr ísť aj manažérskou cestou,“ dodáva Kristína na margo svojich ambícií.

Štúdium s reálnym prepojením na prax
Hoci je na internete dostupné množstvo informácií, samoštúdium IT odboru či programovania z internetu môže byť náročné nielen pre nováčika – podklady sú častokrát v angličtine a nemá ich kto dovysvetliť. Dobrou správou je, že aj na Slovensku existujú profesionálne vzdelávacie inštitúcie, ktoré Slovákov vedia pripraviť na kariéru v IT. Napríklad v IT v kurze majú Slováci na výber od intenzívnych 5-mesačných vzdelávacích programov až po komplexné 3-ročné štúdium. Všetky sú navrhnuté tak, že po ich úspešnom dokončení je študent pripravený vykonávať konkrétnu pracovnú pozíciu.

Možnosť pracovať v IT už počas štúdia
Niektoré vzdelávacie inštitúcie majú uzavreté dohody s firmami, vďaka ktorým môžu študenti už počas štúdia pracovať v IT sektore. IT v kurze dlhodobo spolupracuje s IT gigantom Accenture a za roky vzájomnej spolupráce už stovky úspešných absolventov IT v kurze malo možnosť stážovať v Accenture a následne získať prácu.

Prepojenie štúdia priamo s pracovnou praxou je silnou devízou najmä pre ľudí, ktorí sa obávajú uplatnenia na trhu práce alebo hľadajú prvé kroky, ako začať s novou kariérnou cestou. Viac informácií o kurzoch nájdete na podstránke Štúdium.


Tamás: Základom je nikdy sa nevzdávať

Tamás má za sebou štúdium Riadenia kultúry a turizmu v Nitre, ktoré ukončil s titulom PhD. Po škole sa však zamestnal mimo odboru vo firme v oblasti tlačovej výroby, kde zastával manažérsku pozíciu, no necítil sa v nej dobre: „Každý deň som dochádzal hodinu za prácou, každé ráno som sa budil so stresom. Po dvoch mesiacoch som prišiel na to, že to nie je pre mňa a odišiel som“ spomína na neľahké obdobie Tamás.

Nenahraditeľnou súčasťou naštartovania kariéry bolo samoštúdium
Po odchode z práce sa rozhodol pre veľkú zmenu a zameral sa na IT, do ktorého sa najprv ponoril celkom sám: „Celý rok som venoval samoštúdiu a príprave. Koncom roka som sa rozhodol zapísať sa do 5 mesačného intenzívneho kurzu Java a Office v rámci IT v kurze,“ opisuje Tamás začiatok svojho prechodu do novej odbornej sféry.

Hoci na začiatku váhal, či sa do neho prihlásiť, spätne je rád: „Mali sme dobrého skúseného lektora, ktorý bol vždy pre nás k dispozícii,“ opisuje svoju skúsenosť Tamás. Zdôrazňuje však, že hoci mu kurz dal dobré predpoklady na získanie odbornosti, výsledok závisel len na ňom: „Kurz bol intenzívny, no napriek tomu som sa venoval Jave aj mimo rámca výučby. To bolo tiež nenahraditeľnou súčasťou k naštartovaniu kariéry vo svete IT,“ vysvetľuje Tamás silu doplnkového samoštúdia.

zdroj: Tamás Pluhár – Za veľké plus svojej novej kariéry Tamás považuje hybridný systém, v ktorom sa zamestnanec rozhoduje, kedy ide do kancelárie a kedy bude pracovať z domu.

Práca z domu, vysoký plat, no aj časté nadčasy
Keď Tamás v marci roku 2021 absolvoval kurz Javy, o mesiac neskôr už nastúpil na platenú stáž kanadskej spoločnosti CGI. Avšak hľadanie práce v novom segmente neprebiehalo úplne hladko: „Medzitým som absolvoval ďalších 7-8 pracovných pohovorov. Takže kto aktuálne hľadá pozíciu – základom je nikdy sa nevzdávať. Ak ťa jedna firma odmietne, 10 ďalších ťa čaká s ponukou,“ povzbudzuje Tamás všetkých, ktorí majú pocit neúspechu na pracovnom trhu.

Za veľké plus svojej novej kariéry Tamás považuje hybridný systém, v ktorom sa zamestnanec rozhoduje, kedy ide do kancelárie a kedy bude pracovať z domu. Výhod je však viac: „Plat v sektore IT je väčšinou vyšší, ako priemerný plat v danej krajine. Ale zo všetkých najväčší plus je pocit istoty v práci. Človek sa nemusí báť, že budúci mesiac zostane nezamestnaný,“ približuje Tamás.

No práca rovnako prináša aj svoje špecifické mínusy: „Keďže aktuálne pracujem v zahraničnom tíme, často mám kolegov, ktorých vidím možno raz do roka. Všeobecne v IT sfére veľakrát mešká projekt, preto sa môže stať, že človek robí nadčasy. Veľa sedíme pred počítačom, preto sa odporúča často cvičiť, aby sme nemali problém s chrbticou,“ reflektuje Tamás, čo vníma ako nevýhody novej práce.

zdroj: IT v kurze


Ingrid: Na zmenu kariéry nie je nikdy neskoro

Ingrid Raczková pôvodne vyštudovala vysokú školu manažmentu a roky pracovala ako manažérka zákazníckeho servisu. O práci v IT segmente uvažovala už dávnejšie: „Čo som robila, ma už nenapĺňalo, cítila som, že je potrebná zmena, a vtedy som si spomenula, že som v minulosti uvažovala nad IT,“ spresňuje.

Ako manažérka musela už v minulosti často komunikovať so svojím IT oddelením – napríklad ohľadom nastavení firemného CRM či jeho nových funkcionalít. S IT svetom ako takým však okrem toho nemala žiadnu skúsenosť, iba z pohľadu bežného užívateľa. Bola to preto pre ňu veľká výzva.

zdroj: Ingrid Raczková – Ingrid pôvodne vyštudovala manažment, v ktorom aj dlhé roky pracovala. So samotným IT mala pred kurzom skúsenosť iba ako bežný užívateľ.  

Intenzívne štúdium bolo výzvou
S prechodom do tohto segmentu jej pomohol súrodenec: „Brat práve ukončoval štúdium v IT v kurze, ktoré mi odporučil a ušetril tak čas s hľadaním,“ spomína Ingrid. Na samotný kurz spomína v pozitívnom svetle, hlavne vďaka lektorom, ktorí sa podľa jej slov svojim študentom venovali naplno. Avšak rozhodne to nebola prechádzka ružovou záhradou.

„Štúdium neprebiehalo tak, že by som si zaplatila kurz a tým mala isté, že ho aj na 100 % dokončím s certifikátom. Dostávali sme praktické úlohy, ktoré boli seriózne hodnotené – bolo potrebné riadne pracovať,“ opisuje Ingrid svoju skúsenosť s prechodom do nového odboru.

Prvé zamestnanie na seba nenechalo čakať dlho
Na obavy, či si nájde po dokončení štúdia v novom odbore zamestnanie, Ingrid ani nemala čas. Vhodná ponuka pre juniorov sa k nej dostala už počas kurzu:

„V rámci predmetu venujúcemu sa personalistike sme dostali možnosť sa vyjadriť, či by sme po skončení kurzu nemali záujem o stáž vo firme Accenture alebo v nej dokonca aj pracovať. Spoločnosť potom kontaktovala tých uchádzačov, ktorí jej odbornosťou a skúsenosťami vyhovovali a ja som bola jedným z nich,“ dopĺňa Ingrid príbeh, ako sa dostala k prvej IT pozícii.

zdroj: IT v kurze – Po dlhšom zvažovaní sa Ingrid zo všetkých ponúk kurzov rozhodla pre programovanie v Java.


Anna: V IT mám viac času na súkromný život

Anna po vysokej škole 10 rokov pracovala v advokácii. „Popri tejto práci som však už akosi nemala čas na svoj súkromný život,“ opisuje Anna svoj dôvod pre zmenu pracovného segmentu.

Oblasť IT bola pre Annu čisto racionálna voľba: „IT ľudia sú momentálne žiadaní a budú žiadaní, čo človeku poskytuje veľkú mieru stability. Teda aj keď príde nejaká kríza, s vysokou pravdepodobnosťou v IT nebude o prácu núdza,“ uvádza Anna.

To sa jej potvrdilo aj z vlastnej skúsenosti po úspešnom ukončení vzdelávacieho programu softvérového testera IT v kurze, neskôr developera v .NET a programovacieho jazyka C#. „Ponuka pracovať v GlobalLogic prišla cez Linkedin – takže práca si ma našla sama skôr, ako ja ju,“ opisuje s úsmevom Anna svoj rýchly prechod od štúdia priamo do praxe.

zdroj: Anna Nguyenová – Oblasť IT bola pre Annu čisto racionálna voľba: „IT ľudia sú momentálne žiadaní a budú žiadaní, čo človeku poskytuje veľkú mieru stability,“ uvádza Anna. Zároveň jej remote work umožňuje popri práci cestovať.

Možnosť cestovať popri práci je realitou
Hoci advokácia bola pre Annu jej dream job, práca v IT ju zatiaľ baví. Okrem toho, že to nie je monotónna práca a človek sa musí stále učiť niečo nové, za veľké plus považuje aj flexibilitu, ktorú získala: „Keď som bola napríklad na stáži v predchádzajúcej spoločnosti, robila som na diaľku a mohla robiť odkiaľkoľvek, kde bolo vhodné pripojenie. Využila som to počas stáže, keď som bola 5 mesiacov vo Švédsku a neskôr ešte párkrát inde v zahraničí. Je to teda oveľa flexibilnejšie a človek má – aspoň ja to tak hodnotím oproti práci v advokácii – viac času,“ približuje Anna výhody IT sveta.

zdroj: IT v kurze – Práca z domu či remote work je podľa slov respondentiek bežnou praxou IT firiem aj na Slovensku.

Rozprávkové platy nie fantasy
Ako advokát s 10-ročnou praxou, samozrejme, zarábala viac, ako keď teraz opäť začína úplne od nuly. V budúcnosti však na tej istej úrovni očakáva lepšie finančné ohodnotenie: „Nie sú tu teda žiadne tabuľkové platy, ale je to o človeku a o tom, ako je reálne šikovný,“ približuje Anna finančné možnosti v IT sfére.

V rámci štúdia to nebola podmienka, no Anna zo svojich skúseností upozorňuje na potrebu ovládať v práci v IT cudzí jazyk: 

„Vo väčšine ponúk – či už pre testerov alebo developerov – sa vyžadoval cudzí jazyk, zvyčajne angličtina na úrovni B2. Dôvodom je najmä komunikácia s klientmi – veľa firiem na Slovensku ich má práve zo zahraničia, čisto slovenskí by nedokázali pokryť trh,“ vysvetľuje Anna.

Prihlás sa na štúdium do 22.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

"Kurz, aký som presne potreboval."

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.