Prejsť na navigáciu

Zaujímavosť: Vyslanie človeka na Mesiac si vyžiadalo menej kódu ako spustenie smartfónu

Prešlo už 53 rokov,  odkedy ľudia prvýkrát vstúpili na Mesiac.


Neil Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin 20. júla 1969 ako prví ľudia pristáli na Mesiaci. Armstrong 21. júla vystúpil ako prvý človek na jeho povrch, čím sa stal svetovo známou osobnosťou. Je naozaj ťažké predstaviť si technické výzvy pri pristátí na Mesiaci pred viac ako piatimi desaťročiami, ale isté je, že počítače hrali už vtedy hlavnú úlohu. Napriek tomu, že počítače NASA boli podľa dnešných štandardov žalostné, boli dostatočne rýchle na to, aby premiestnili ľudí na 356 000 km vzdialený Mesiac a bezpečne ich vrátili naspäť na Zem. V skutočnosti počas prvých misií Apolla boli kritické bezpečnostné a pohonné mechanizmy v kozmickej lodi poprvýkrát riadené softvérom. Tento vývoj vytvoril základ pre modernú výpočtovú techniku.

Základom lunárnych misií bol sálový počítač s veliteľským modulom navrhnutý na MIT (Massachusetts Institute of Technology) s názvom Apollo Guidance Computer (AGC). Počítač používal operačný systém, ktorý astronautom umožňoval písať podstatné mená a slovesá, ktoré boli preložené do pokynov pre ich vesmírnu loď. Na ovládanie hardvéru mala spoločnosť AGC zabudované inštrukcie strojového kódu pomocou kompilátora s názvom Luminary. Takto vyzerali niektoré kódy pre počítač, keď boli použité pre Apollo 13 a 14. Aj keď to bolo praktické, AGC nebol zvlášť výkonný, pretože mal 64 kB pamäte a pracoval na frekvencii 0,043 MHz. V skutočnosti bol menej vybavený ako moderný hriankovač. Vrecková kalkulačka alebo dokonca USB-C nabíjačka má väčší výpočtový výkon ako najlepšie počítače používané na posielanie astronautov na Mesiac.

Dnes je však aj obyčajný USB kľúč alebo WiFi router výkonnejší ako tieto sálové počítače, nehovoriac o iPhone. iPhone 6 využíva 64-bitovú architektúru Cortex A8 ARM navrhnutú spoločnosťou Apple, ktorá sa skladá z približne 1,6 miliardy tranzistorov. Pracuje na frekvencii 1,4 GHz a dokáže spracovať inštrukcie rýchlosťou približne 1,2 inštrukcie každý cyklus, v každom zo svojich 2 jadier. To je 3,36 miliardy pokynov za sekundu. Zjednodušene povedané, hodiny iPhonu 6 boli 32 600-krát rýchlejšie ako najlepšie počítače z éry Apollo a môžu vykonávať inštrukcie 120 000 000-krát rýchlejšie. Nemýlili by ste sa, keby ste povedali, že iPhone by sa dal použiť na navádzanie 120 000 000 kozmických lodí na Mesiac, a to všetko súčasne.

Počítače sú dnes všadeprítomné a ich výkonnosť je v porovnaní s výkonnosťou, keď začínali, neporovnateľná. Dokonca aj vrecková kalkulačka má oveľa väčší výpočtový výkon a pamäť ako najmodernejšia výpočtová technika z čias Apolla. Napríklad kalkulačka TI-84 vyvinutá spoločnosťou Texas Instruments v roku 2004 bola 350-krát rýchlejšia ako počítače Apollo a mala 32-krát viac pamäte RAM a 14 500-krát viac pamäte ROM. S ohľadom na túto skutočnosť môžeme len obdivovať druh počítačovej sily, ktorú každý z nás drží končekmi prstov, aj keď tie malé múdre zariadenia často používame len na ľahkovážne záležitosti.

Ak sme za 53 rokov prešli takým obrovským pokrokom, predstav si, čo budeš používať o ďalších 50 rokov. Nechaj sa inšpirovať a prečítaj si, aký je jazyk budúcnosti.

Prihlás sa na štúdium do 22.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

"Kurz, aký som presne potreboval."

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.