Prejsť na navigáciu

Trh práce si žiada znalosť nemeckého jazyka

Pred Nežnou revolúciou bola nemčina v Československu jazykom slobody. Bola jazykom informácií a vďaka nej vedeli mnohí zistiť, čo sa u nás aj vo svete skutočne deje.

„Bol to alternatívny zdroj informácií, a ak ste oň mali záujem, museli ste sa naučiť po nemecky, často len tak, že ste pozerali rakúske televízne stanice,“ hovorí Marian Gordzielik z nemeckej ambasády.

Naša geografická poloha a členstvo v Európskej únii ponúkajú jednoduchú odpoveď. Najlepšou voľbou pri výbere cudzieho jazyka je nemčina. A to nielen na Slovensku. Nemecký jazyk je personalistami vyhľadávaný v zahraničí aj u nás, na slovenskom trhu práce, ktorý je plný investorov z nemecky hovoriacich krajín. Viac ako 550 nemeckých firiem investuje na našom území a 40 % z nich očakáva nárast pracovných miest. Personalisti bijú na poplach a upozorňujú, že nie sme schopní pokryť dopyt po funkciách vyžadujúcich ovládanie tohto jazyka. 

„Nemčina dnes zo slovenskej perspektívy nie je len pracovným jazykom opatrovateliek rakúskych dôchodcov alebo zdravotných sestier v nemeckých nemocniciach, je to aj jazyk každodennej komunikácie slovenských manažérov na vedúcich pozíciách v nemeckých a rakúskych firmách,“ vysvetľuje Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov EU BA.

Angličtina IKT špecialistovi u nás nezabezpečuje okamžité uplatnenie. So znalosťou nemeckého jazyka je to inak - úroveň B1 a vyššie, teda bežná komunikácia v nemčine, projektová reč a základy v IT problematike sú zárukou toho, že si z ponúk budeš vyberať. Cudzojazyčné kompetencie sú dnes alfou a omegou úspechu na pracovnom trhu. V stredoeurópskom priestore je popri angličtine znalosť nemeckého jazyka pridanou hodnotou každého uchádzača o zamestnanie a zároveň dôležitým predpokladom jeho úspešnej profesionálnej kariéry.

Veľké množstvo nemeckých a rakúskych firiem u nás hľadajú po nemecky hovoriacich zamestnancov a majú problém ich nájsť. Až dve tretiny týchto firiem udáva, že získanie zamestnanca, ktorý ovláda nemecký jazyk stojí „mimoriadne úsilie“.

 „Nájsť vhodného kandidáta s nemčinou trvá zvyčajne dvakrát dlhšie než na jazykovo nešpecifikované pozície, čo predstavuje obdobie dvoch až troch mesiacov navyše,“ hovorí Martin Džbor, riaditeľ pre stratégiu a rozvoj vo firme T-Systems Slovakia.

Slovenská pobočka T-Systems sídli v Košiciach a zamestnáva asi štyritisíc ľudí. „Tridsať percent pracovných pozícií u nás si vyžaduje aktívnu znalosť nemeckého jazyka na rôznych úrovniach vrátane technických špecialistov, procesných špecialistov, manažérov,“ hovorí Džbor. 

Trh práce funguje na jednoduchom princípe – čím viac vieme ponúknuť, tým vyššia je naša hodnota. Pracuj preto na tom, aby si vedel ponúknuť čo najviac. Na zlepšovanie samého seba si vyberaj oblasti, po ktorých je dopyt. A po nemeckom jazyku je dopyt naozaj obrovský. Zvýš svoju hodnotu práce absolvovaním nemeckého jazyka.

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.6. a získaj zľavu 4%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.