Prejsť na navigáciu

Rozhovor s Radoslavom Mlynčekom zo spoločnosti TITANS freelancers


IT dokáže pootvoriť dvere do rôznych odvetví priemyslu, nakoľko sa dnes takmer žiadna úspešná firma nezaobíde bez informačných technológií. Vnímate to tak aj Vy?
Určite áno. IT sa dnes objavuje v tých sférach života, kde sme ho neboli zvyknutí stretávať. Sú odvetvia, ktoré sú na IT založené a zároveň také, kde je IT vítaným doplnkom. Vďaka IT sa svet okolo nás výrazne zjednodušuje. Na trhu práce zároveň vidíme čoraz viac odborníkov, ktorí dokážu prepojiť informačné technológie s inými odbormi. Vďaka tomuto prepojeniu (non IT s IT) vznikajú ďalšie zaujímavé možnosti a nové pracovné pozície založené na širšej škále hardskills a softskills. Ako príklad takéhoto prepojenia mi napadá aplikácia študentov medicíny, ktorí zmapovali ľudské telo pomocou virtuálnej reality.

Čo vnímate ako pozitíva a čo naopak ako negatíva, nad ktorými by sa mal zamyslieť človek, ktorý zvažuje prácu v IT?
Ako pozitívum vnímam najmä to, že IT otvára brány do rôznych sfér života. Projekty, ktoré sa v IT objavujú, sú širokospektrálne. Či už odborovo alebo náplňou práce. IT dnes už nie je len o programátoroch, ktorí sedia za troma monitormi ako NEO v Matrixe. IT je tiež o softskills a patria tu projektoví manažéri, či scrum masteri, ktorí pomáhajú vytvárať lepšie a komfortnejšie projektové prostredia.
Pozitívom je samozrejme aj to, že ľudia v IT si dokážu nadštandardne zarobiť. K negatívom by som zaradil hlavne zdravotný dopad práce v IT na človeka a ľudské telo. U programátora, ktorý trávi dlhšie časové úseky za monitorom, si skôr či neskôr vypýta svoju daň chrbtica alebo oči. Treba preto myslieť na svoje zdravie a najviac postihnutým častiam tela venovať patričnú starostlivosť.

Myslíte si, že úspešný človek v IT sektore nutne potrebuje plnohodnotné vysokoškolské vzdelanie v tomto smere?
Nemyslím si to. Vzdelanie je dôležitým a veľmi vítaným doplnkom, ktorý vám jednoznačne pomôže vybudovať si dostatočné technologické základy, či pochopiť prepojenia. Niekedy sa však študenti po strednej škole nevedia vyšpecifikovať do konkrétnej oblasti, chýbajú im informácie z praxe a nevolia si obor, ktorý im ponúka najširšie uplatnenie. Pre tých, ktorí po škole zmenia názor, sú dnes dostupné rôzne kurzy, školenia alebo rekvalifikácie, ktoré ich navedú na oblasť im najbližšiu. Najväčšie skúsenosti však načerpáme až pri zapojení sa do pracovného procesu. Aj u nás v TITANS máme na projektoch ľudí, ktorí začali programovať až po škole a praxou sa vypracovali na veľmi hodnotných programátorov. Vysoká škola v IT sfére tiež nie je zárukou toho, že v IT ostanete.

Aké chyby zo strany uchádzačov najčastejšie vidíte počas pohovorov alebo ich komunikácie s HR ? Ako veľmi sa líšia tieto chyby u juniorov a seniorov?
Sú IT-čkári juniori, ktorí sa na pohovoroch nevedia dostatočne predať, lebo nepoznajú svoju hodnotu na trhu. Na druhej strane sú seniori, ktorí svoju hodnotu poznajú dobre, ale majú príliš vysoké až nesplniteľné očakávania. Vždy treba hľadať balanc a kompromis medzi tým, čo chcem a dokážem ja a čo potrebuje druhá strana.

Máte nejaké všeobecné odporúčanie, ktoré by mohlo pomôcť ľuďom, ktorí sa snažia naštartovať svoju kariéru v IT?
Tu by som svoju odpoveď rozdelil do dvoch kategórií – študenti IT a ľudia bez IT vzdelania, ktorí sú už plnohodnotne zapojení na trhu práce. Čo sa týka študentov, je dobré začať s praxou hneď, ako je to možné. Viem, že samotné školy majú ambíciu čoraz viac prepájať vzdelanie s praxou a vytvárajú projekty, na ktorých študenti vyvíjajú produkty pre konkrétnych zákazníkov. Ľuďom bez technického backgroundu so záujmom o IT by som odporúčal začať samoštúdiom a využiť ponuky online alebo offline školiacich stredísk. Tie mávajú veľakrát priame napojenie na zákazníkov, ktorí nadobudnuté skúsenosti radi zúžitkujú. Zároveň odporúčam úplne všetkým, aby si svoje skúsenosti podrobne spisovali do nejakého formátu, ktorým sa dokážu dobre odprezentovať. Môže to byť portfólio projektov, na ktorých pracovali, alebo len starostlivo pripravený životopis. Dôležité je mať po ruke niečo, čím sa dokážete predať a čo ocení aj zákazník alebo potenciálny zamestnávateľ.

Chcem vedieť viac

Prihlás sa na štúdium do 22.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

"Kurz, aký som presne potreboval."

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.