Prejsť na navigáciu

Rozhovor s Luciou Doubravovou


1. Čo si robila pred tým, ako si sa k nám prihlásila / rozhodla pre kariéru v IT? Prečo ťa zlákala práve oblasť IT?
Odjakživa som bola humanitne zameraný typ a už od strednej školy ma lákala práca v kultúre. Tam som nakoniec aj zakotvila a niekoľko rokov som pracovala v kultúrnom centre, kde som mala na starosti jazykové kurzy a menšie podujatia. Popritom som ešte pomáhala v divadle s marketingovými aktivitami. Kultúra je však hlavne o praxi a nie je tu veľa možností na odborné vzdelávanie, vďaka čomu som postupne strácala motiváciu. Veľmi dlho som uvažovala o zmene a tak som začala registrovať aj to, že existuje veľa rôznych rekvalifikačných kurzov. IT oblasť sa mi pozdávala najviac, už len kvôli tomu, že na strednej ma informatika bavila, hoci paradoxne matematiku ani fyziku som veľmi nemusela. Okrem toho som si čoraz viac uvedomovala, že technické problémy, s ktorými som sa stretla ma celkom bavili. Časovo som ale bola vyťažená, a tak ostala táto možnosť dlho otvorená. V práci som nakoniec končila s tým, že neviem čo ma čaká ďalej.

2. Na základe čoho si sa rozhodla prihlásiť do vzdelávacieho programu Software Tester? Robila si si prieskum alebo si sa prihlásila na základe referencie niekoho, kto už program absolvoval?
Ponuku IT v kurze som objavila niekde na internete pár týždňov po tom, ako som dala výpoveď. Keďže ma čakalo niekoľko mesiacov voľna, ako prvá ma zaujala dĺžka a intenzita kurzu a takisto aj zahrnutie soft skills spolu s prípravou na pohovor. Výzva to bola pre mňa veľká, ale vďaka stredoškolskej informatike som si ako tak vedela predstaviť, čo ma čaká. Dlho som rozmýšľala, ktorý kurz si vyberiem a nakoniec padla voľba na Software Tester, lebo testing sa mi zdá rôznorodejší ako programovanie. Obsah programu som si overovala medzi kamarátmi, ktorí už v IT pracujú a tí mi to odsúhlasili :)

3. Ako náročný bol pre teba vzdelávací program z hľadiska jeho obsahu? Dá sa to zvládnuť?
Program bol síce náročný, ale rozhodne nie nezvládnuteľný. Veľmi mi pomohlo, že ešte pred začiatkom kurzu som mala čas na vlastné samoštúdium a tiež skúsenosti od kamarátky, ktorá podobný kurz už absolvovala. Začiatok bol ťažký hlavne kvôli veľkému množstvu nových informácií, tie sa ale časom pomaly začali usádzať.

4. Ako náročný bol pre teba vzdelávací program z hľadiska času? Dokázala si držať nasadené tempo?
Keďže som počas kurzu nepracovala, časové podmienky som mala viac než ideálne a mohla som sa venovať zadaniam naplno. O to viac som obdivovala pracujúcich "spolužiakov" alebo "spolužiačky" na materskej. Viem si predstaviť robiť kurz aj popri práci, no vyžadovalo by si to viac sebazaprenia a energie.

5. Ako si zvládla vyriešiť finančnú stránku vzdelávacieho programu?
Mala som našťastie našetrené rezervy a rodičia ma tiež podporili.

6. Ako sa ti komunikovalo so všetkými zainteresovanými – lektormi a administratívnou podporou?
Všetci, s ktorými som prišla do kontaktu, boli veľmi ústretoví a pohotoví.

7. V čom vidíš najväčší prínos vzdelávacieho programu Software Tester od IT v kurze?
Myslím, že po odbornej stránke bol kurz veľmi kvalitne pripravený. Mali sme viacerých lektorov, takže sme dostali rôznorodejšiu prípravu aj feedback. Výborný bol aj všeobecný úvod do IT, bez ktorého by som to teraz mala náročnejšie.

8. Keď sa spätne obzrieš, čo ti dal náš vzdelávací program a kam ťa posunul?
V prvom rade som dostala komplexnú prípravu do sveta IT po odbornej stránke. Napriek tomu, že som s testingom nemala praktické skúsenosti, po skončení kurzu som si vedela predstaviť, ako to funguje v praxi. Najväčším prínosom bolo, že som si testovanie mohla vyskúšať na vlastnej koži v rámci zadaní, ktoré sme vypracovávali po každej téme. Vďaka tomu, že kurz trval niekoľko mesiacov som mala dosť času na to, aby som sa lepšie zorientovala.

9. Rozhodla by si sa preň znova?
Určite áno.

10. Čo by si odkázala tým, ktorí stoja pred rozhodnutím začať u nás študovať?
Možností na vzdelávanie sa v IT a zdrojov informácií je neskutočne veľa. Ak je niekto rozhodnutý začať pracovať v tejto oblasti, kurz je výborný v tom, že poskytne "dohľad" ľudí z praxe. Dozvedela som sa veci, ku ktorým by som sa za iných okolností dopracovávala dlho a komplikovanejšie.

11. Pociťuješ nejaký rozdiel medzi mužmi a ženami v rámci IT?
V prístupe žiadny rozdiel nepociťujem, dokonca mám pocit, že aj prekvapených reakcií z okolia je menej, než som čakala. Myslím si, že prakticky v každej oblasti je rozmanitosť prínosom a nevzťahuje sa to len na pohlavia. V IT sa skôr považujem za niekoho, kto si vzťah k technológiám našiel postupne s tým, ako rástla ich prítomnosť v bežnom živote.

Chcem vedieť viac

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.6. a získaj zľavu 4%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.