Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Radka Gačevičová

Radka je absolventkou štúdia IT v kurze a my sme ju poprosili, aby nám vyrozprávala svoj príbeh. Veríme, že bude inšpiráciou aj pre Teba.
Radka rozhovor 1Volám sa Radka. Pochádzam z Banskej Bystrice, no za svoj temperament a bilingválne nadanie zrejme vďačím balkánskemu pôvodu, keďže môj otec pochádza z Čiernej Hory. Láska k cudzím jazykom ma dostala k vysokoškolskému štúdiu medzinárodných vzťahov v Banskej Bystrici. Už po prvom ročníku štúdia, som sa ako mnohí študenti, rozhodla leto využiť na vycestovanie do zahraničia. Lákala ma možnosť spoznať nové miesta, aj možnosť práce a zárobku. Predpokladala som, že to bude maximálne na mesiac, či dva. Voľba padla na Malorku, ktorú som si zamilovala viac, než som čakala...

Na Malorke som zistila, aká skvelá môže byť práca na jachte. Bola to úžasná príležitosť cestovať, spoznávať čarovné miesta a ešte pri tom aj pekne zarobiť. A najväčší bonus? Vďaka tejto práci som spoznala partnera, s ktorým tvoríme pár už 11 rokov.


Keďže som si chcela dokončiť štúdium, po prvom lete na Malorke som sa vrátila na Slovensko. Priateľ pracoval naďalej na jachtách a prešli sme si skúškou vzťahu na diaľku. Po získaní bakalárskeho titulu som bola vďaka skúsenostiam zo zahraničia rozhodnutá pre štúdium v zahraničí. Rodičia neboli nadšení z financovania štúdia a života v Holandsku, ktoré som si vybrala, a preto som si povedala, že si opäť urobím študijnú pauzu a na štúdium si zarobím sama. Vrátila som sa tak opäť na jachtu. Pracovala som ako stevardka a šéfkuchárka zároveň, na menšej, 24-metrovej plachetnici s nemeckým milionárom. Plavili sme sa naprieč svetom, preplávali sme celý Atlantik a zimu sme strávili v Karibiku.

radka rozhovor 2

Rok práce na jachte postačil na to, aby som mohla začať štúdium v Holanskom Leidene. Počas posledného roku štúdia sa mi podarilo dostať sa aj na stáž na ambasáde v Haagu. Moja práca spočívala v administratívnych činnostiach a organizovaní eventov. Jeden z nich bol dokonca IT startup. Počas stáže sa zrodili aj potenciálne ponuky práce a možnosti absolvovania ďalších stáží. Stále viac som si vďaka tejto skúsenosti uvedomovala, že je priskoro na výber stálej práce a ešte túžim cestovať a spoznávať svet. Tiež som si naplno uvedomila, že medzinárodné vzťahy zrejme nie sú úplne pre mňa. Odrádzala ma predstava práce, v ktorej by som mala reprezentovať vtedajšiu vládu, ku ktorej som v tom čase necítila rešpekt ani dôveru. 

radka rozhovor 3

Vrátila som sa k plavbám a už som dostala možnosť pracovať aj na väčších jachtách. Na poslednej z nich som už pracovala ako asistentka tzv. Pursera, ktorý bol “hlavou” administratívneho oddelenia na lodi. Mojou úlohou bolo plánovať logistiku a administratívu celého personálu. Bolo to niečo nové, zaujímavé. Išlo o veľké množstvo činností, ktoré bežný cestujúci vôbec nevníma, no pre plynulú plavbu sú nutnosťou. Máte na starosti veľké množstvo personálu, ktorý neustále rotuje v rôznych cykloch. Ja som napríklad pracovala 4 mesiace a následne som mala 2 mesiace platené voľno. Predstavte si, že sa plavíte naprieč celým svetom, na palube máte rôzne národnosti, v rozličných časoch a každému musíte neustále zabezpečovať platné vízum pre danú lokalitu. A to je len jedna z mnohých povinností. Neskôr som už pracovala ako event manager na lodiach, kde sme pre väčšie skupiny pripravovali tematické plavby. 

Počas pravidelného dvojmesačného voľna som sa vracala na Malorku za priateľom. Stále viac som sa utvrdzovala v tom, že práve tu chcem žiť. Cítila som, že je už čas na budovanie kariéry a zapustenie koreňov. K diplomacii som sa už nechcela vracať. Kritériá výberu boli jasné. Chcela som prácu, ktorá ma bude motivovať a podnecovať k ďalšiemu rozvoju. Túžila som mať možnosť pracovať z milovanej Malorky a zároveň mať kariérnu flexibilitu. Výsledok rovnice prišiel počas čítania knihy Zločiny budúcnosti, kde autor Marc Goodman hovorí: „Ak ovládate kód, ovládate svet. Toto je budúcnosť, ktorá nás čaká." Vtedy som si povedala, že aj ja chcem byť toho súčasťou. Znalosť základov IT dnes už patrí k štandardným požiadavkám dobre platenej práce.

V tom čase som sa plavila na jachte klientov zo Spojených arabských emirátov a boli so mnou spokojní. Keď som chcela dať výpoveď, zisťovali príčiny odchodu. Vysvetlila som im, že túžim pomentálne stimulujúcej práci. Nechceli, aby som odišla, tak mi ponúkli zaujímavú a veľmi dobre platenú prácu v kancelárii, v Abu Dhabi. Návrat na Malorku a život s priateľom ma však lákali viac.    

Chcela som sa zorientovať v IT pozíciách, a preto bol prvým krokom krátky kurz web developmentu, kde som sa naučila úplné základy Front – Endu. Postupne som zisťovala, že mám viac predpokladov pre prácu v Back- Ende. Tento krátky kurz ma utvrdil v tom, že je veľký rozdiel, či ide o moderované vzdelávanie, kde má študent možnosť konzultovať a preberať, alebo len o videonahrávky, v ktorých chýba interakcia slektorom. Úlohy, ktoré má študent robiť sám počas videa väčšina vynechá a ide ďalej. Skôr išlo o kopírovane toho, čo som videla na obrazovke. Pre mňa to bolo čisto o tom, vidieť, čo ma čaká počas štúdia, keď sa do toho pustím naplno.

Zisťovala som, aké sú možnosti štúdia, pričom som po skúsenostiach vedela, že chcem, aby išlo odlhodobejší a finančne dostupný koncept vzdelávania. Objavila som 5-mesačné štúdium Javy IT v kurze, s možnosťou pokračovať v ročnom štúdiu Java Medior. Zaujalo ma aj to, že štúdium je v slovenskom jazyku. Ja som už niekoľko rokov väčšinu času hovorila po anglicky, slovenčia ma preto lákala. Najväčšími plusmi bola možnosť študovať online, odkiaľkoľvek a vo večerných hodinách. Veľkým lákadlom bola pre mňa aj možnosť stáže a očakávanie, že po absolvovaní budem pripravená na nástup na pracovnú pozíciu. Uznávam, mala som aj malé obavy, či ma štúdium bude naozaj baviť, no to sa na rozdiel od očakávaní nenaplnilo. 

Prvý mesiac štúdia som však bola pre pracovné záväzky nútená vynechať. V tom čase som sa plavila z Malorky do Hamburgu. Potom sa mi podarilo nájsť zamestnanie na pol úväzku, stále na jachte v Hamburgu. Ako freelancer som si vyberala, ktoré 3-4 dni v týždni budem pracovať a aj vďaka tomu som zameškaný mesiac raz-dva dobehla. Štúdiu som venovala 2-5 hodín denne, v závislosti od náročnosti učiva a úloh. Bavilo ma to a neriešila som, koľko toho bolo. Lektori sú skutočne znalí svojho odboru a majú skúsenosti z praxe v IT, čo sa odzrkadľovalo na ich spôsobe výučby.

Pôvodný plán bol vyštudovať Java Mediora, čo malo trvať rok, tým pádom som ani neuvažovala nad stážou. Po 5-mesačnom štúdiu však prišla ponuka od firemného partnera spoločnosti IT v kurze s možnosťou podieľať sa na vývoji vzdelávacieho portálu. Spočiatku som bola skeptická, pretože išlo o ponuku stáže s možnosťou pracovať so C# a okúsiť aj Front/End, čo boli úplne odlišné technológie, ako som študovala. Po krátkom zvážení a porovnávaní Javy a C# som súhlasila.

Dnes som rada, pretože toto rozhodnutie mi prinieslo veľkú časovú flexibiltu. Vďaka tomu aktuálne pracujem večer alebo cez víkend, jednoducho vtedy, kedy mám chuť. Každý deň sa niečo nové učím, čo je pre mňa motivujúce (áno, sem-tam aj demotivujúce). Mám okolo seba skvelý tím mentorov, s ktorými každodenne komunikujem, čo je pre mňa veľkou pridanou hodnotou. Sú stále ochotní podeliť sa o svoje vedomosti a znalosti.

Kariérne ambície nemám, stále som dosť krátko v IT na to, aby som vedela, kam ma to ešte zaveje. Viem si predstaviť prácu na nových, ultimátnych technológiách. Jediné čo viem, je, že sa nechcem úzko špecializovať na nič konkrétne. U mňa rozhoduje túžba po nezávislosti a freelance životný štýl.

Tým, ktorí nad štúdiom uvažujú, by som rada povedala, aby boli pripravení na počiatočný pocit, že je toho tak veľa, že to nedokážu a že ich to pohltí. Nech to berú tak, že vstupujú do sféry, kde sa budú mať stále čo učiť. To ich bude neustále motivovať, vždy budú mať čo objavovať. Nech si uvedomia, že to všetko okolo je proces, ktorý si treba užívať. IT svet je plný tých, ktorí sú ochotní pomôcť a podeliť sa o svoje znalosti. Preto sa netreba báť, stačí len odhodlane vykročiť.

radka rozhovor 4

Prečítajte si ďalšie referencie našich absolventov. 

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.7. a získaj zľavu 2%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného cez ÚP

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.