Prejsť na navigáciu

Právničke Ivane absolvovanie 5-mesačného vzdelávacieho programu otvorilo dvere do veľkého sveta IT

Prečítajte si rozhovor s Ivanou:
Si vyštudovaná právnička a istý čas si pôsobila aj v právnej oblasti. Čo ťa priviedlo do sveta IT, ktorý sa od toho právnického radikálne líši?

Už počas štúdia som cítila, že to nie je presne to, čo by som chcela robiť. Uvažovala som, čo budem robiť po škole. Neskôr som našla článok o IT v kurze a celkom ma to zaujalo a chcela som to vyskúšať. Povedala som si, že za to nič nedám a možno to bude práve to, čo ma bude baviť. Hneď po skončení štúdia som sa teda prihlásila na kurz, ani som si nehľadala prácu, no a vyšlo to.

Vidíš nejaké prepojenie medzi oblasťou IT a právom? Pomohlo ti niekedy právnické vzdelanie aj pri práci v IT? 
Prepojenie medzi právom a IT asi nie je úplne zrejmé, keďže právo je typicky humanitná disciplína. V tej všeobecnej rovine by som ale povedala, že je vždy veľmi dôležité správne analyzovať konkrétne problémy, či už ide o problémy právne alebo technické, čiže analytické a logické myslenie je určite nevyhnutné v oboch oblastiach. V takej konkrétnejšej rovine by som spomenula napr. GDPR, keďže mnoho programátorov sa zaoberá technickým riešením ochrany osobných údajov a musia svoje kroky konzultovať s právnikmi, nakoľko ide o zložitú problematiku aj z legislatívneho hľadiska. Čiže svoje zručnosti a vedomosti z práva by som mohla napríklad využiť v tejto oblasti a byť takým mostíkom medzi programátormi a právnikmi, ktorí si možno nie vždy rozumejú.

IT v kurze má v ponuke hneď niekoľko druhov kurzov v trvaní 5 mesiacov. Ty si sa rozhodla pre kurz Java Developer Junior, čím ťa zaujal? 
Vzdelávací program Java Developer Junior od IT v kurze som si vybrala z toho dôvodu, že väčšina iných kurzov bola krátka a nemala som pocit, že sa dokážem naučiť programovať za dva týždne. Na druhej strane som tomu nechcela venovať ďalšie tri roky a investovať do toho kopu peňazí. Tento vzdelávací program bol dobrou alternatívou, plus tam bola možnosť ísť na stáž.

Ľutovala si niekedy, že si namiesto štúdia mohla absolvovať spomínaný IT kurz hneď? Čo ťa dnes baví viac, právo alebo IT? 
Nevnímam to tak. Môj titul mi nikto nevezme a ak by som si to ešte náhodou rozmyslela, tak sa k tomu môžem vždy vrátiť. Skôr by bolo pre mňa stratou času, keby som sa ďalšie roky venovala štúdiu IT a zistila by som, že ma to nebaví. No keď som skúsila IT v kurze, tak som zistila, že ma to baví oveľa viac ako právo, takže v konečnom dôsledku si myslím, že to bolo dobré rozhodnutie.

Ako prebiehal kurz? Prečo si sa rozhodla práve pre platformu IT v kurze? Čomu ste sa najviac venovali? 
Nebolo tam žiade výberové konanie. Kto chcel, mohol sa na kurz prihlásiť. Dvakrát do týždňa sme mali odborný webinár, z toho, čo sme si vybrali. Ja som si vybrala Java Developer Junior. Častokrát sme sa učili soft skills a niečo kvázi „ľahšie“. Popritom bolo nevyhnutné samoštúdium a venovala som tomu kopec času. Bolo to veľmi intenzívne.

Akú rolu v tomto celom procese zohráva samoštúdium? Ako to máš ty, koľko času mu venuješ? Čo ťa posúva dopredu? 
Človek sa potrebuje do budúcna stále zlepšovať, nechcem byť do konca života junior. Momentálne ma posúva vpred samotná stáž.

Ako dlho trval kurz celkovo? Je reálne ho vôbec absolvovať, ak človek ešte študuje alebo je zamestnaný? 
Kurz trval od októbra do polovice februára. Robila som ho poprii práci, konktrétne popri práci na skrátený úväzok. Bolo to veľmi náročné a človek si musí uvedomiť, že tých 5 mesiacov musí naozaj makať a až potom sa dostavia výsledky.

Komplexné IT kurzy však nestoja len pár stoviek eur. Ako si vyriešila financovanie ty? 
Financovanie som riešila zo svojich vlastných zdrojov, mala som nejaké peniaze nasporené a platím to v splátkach, ktoré sú bezúročné. Zároveň sa mi naskytla taká možnosť, že ak v Accenture vydržím ešte skúšobnú dobu, tak mi preplatia celý kurz.

Čo bolo pre teba najťažšie na IT kurze, ktorý si si vybrala? 
Keďže to bolo veľmi intenzívne, tak najhoršie na tom bolo to, že som nemala žiadny voľný čas. Brala som to však tak, že je to na dobu určitú a povedala som si, že to vydržím a potom pôjdem na dovolenku.

Ako vnímaš fakt, že firmy chcú vo svojich radoch čoraz viac žien. Prečo je tomu podľa teba tak? 
Ja to vnímam pozitívne, že chcú podporovať ženy v IT a ak sa nejaká žena rozhodne, že sa tomu chce venovať, tak mám momentálne veľmi veľa príležitostí a už to naozaj nie je iba práca pre mužov.

Je podľa teba lepšie absolvovať IT kurzy alebo sa radšej dať na komplexné štúdium IT na univerzite? Môže byť alternatívou METIS academy? 
Ak ide niekto na vysokú školu, tak samozrejme tomu venuje oveľa viac času a ja to ťažko za tých päť mesiacov dobehnem. Na druhej strane, nechcela som do toho investovať ďalšie roky života. Mám teda základy v skratke a teraz je už iba na mne, aby som sa posúvala v práci najmä praxou. A okrem toho môžem popri práci na METIS Academy pokračovať v štúdiu softvérového inžinierstva, ktoré je pokračovaním IT v kurze.

Bolo náročné dostať sa na stáž do Accenture? Predsa len, ide o prestížnu IT firmu a jedného z najlepších zamestnávateľov v oblasti IT. 
Na stáž do Accenture si nás reálne vyberali. Po prvé sme museli ovládať anglický jazyk, minimálne na úrovni B1. Pravdepodobne boli na nás aj feedbacky od lektorov kurzu, takže si myslím, že si vyberali tých najlepších.

Ako vyzerali tvoje začiatky v Accenture? Ako ťa prijali noví kolegovia? 
Noví kolegovia sú veľmi milí a projekt, na ktorý nás pridelili ako stážistov, je veľmi fajn. Snažia sa nás zapájať, chodia s nami na obedy, takže tá atmosféra je úplne v pohode.


Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac 


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.6. a získaj zľavu 4%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.