Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Matúš Beňuš - stážista


Už na strednej škole som sa začal zaoberať tým, ktorým smerom by sa mali uberať moje kroky po jej skončení. Keďže som sa zaujímal o informatiku, ktorá bola aj mojím študijným odborom na strednej škole, začal som si zisťovať, aké sú možnosti vzdelávania na vysokých školách v slovenskom regióne.

V prvom rade som hľadal školu, kde by som sa mohol zamerať na môj obľúbený programovací jazyk. Na strednej škole som sa oboznámil s viacerými, ale v žiadnom z nich sa nešlo do dostatočnej hĺbky, ktorá je pre vykonávanie profesie potrebná.  

Po zhliadnutí konkrétnych predmetov vysokých škôl som sa rozhodol ísť vlastnou cestou, keďže som s prekvapením zistil, že okrem širokého spektra jazykov a technológií poskytujú školy vzdelávanie aj v množstve matematických a fyzikálnych predmetov, čo bol presne opačný smer, ktorým som chcel ísť. 

Pri hľadaní alternatívy k vysokej škole som natrafil na IT v kurze, kde som si vybral 5 mesačný kurz zameraný na jazyk C#. Popravde som nečakal až takú odlišnosť v kvalite vysvetľovania a celkovej výučby, ale toto je prvá vec, ktorá vo mne rezonovala, a ktorá popisuje moje prvé pozitívne skúsenosti s touto vzdelávačkou. Napríklad nikdy nezabudnem, ako aj úplné základy programovania môžu byť podané do takej hĺbky a s dôrazom na vysvetlenie, prečo veci fungujú tak, ako fungujú.

Ďalší, takpovediac kultúrny šok, bola pracovná stáž, kde som bol vybraný priamo organizáciou IT v kurze ako jeden z najlepších študentov. V nej boli rozsah štúdia a náročnosť posunuté na ďalší level a som hrdý, že som to úspešne zvládol. Vyžadovalo si to odo mňa veľa poctivej práce, musel som pochopiť množstvo pokročilých tém a snažiť sa počas celej doby čo najefektívnejšie pracovať. Okrem obsažných študijných materiálov mi v tom výrazne pomohol aj spôsob vedenia (mentoring). Počas celej doby ma tiež motivovala myšlienka: “Keď to zvládli ľudia predo mnou, tak prečo nie ja :-)“

Zameranie na stáži som nemal jednoduché - Enterprise developer. Tu som zistil, že v IT projektoch musel predovšetkým môj kolega správne pochopiť náročné zadanie, odkomunikovať všetky požiadavky a následne sa potrápiť s kontrolou pridelených úloh. Komunikačná stránka bola preto veľmi dôležitá. Zároveň som sa však neustále zlepšoval aj v programovacích jazykoch a technológiách ako .NET, Entity Framework, Web API, SQL a v množstve front-end technológií. Teraz, keď mám možnosť aj niečo navrhnúť, práca ma baví a napĺňa ešte viac. Spočiatku som totiž zväčša realizoval návrhy skúsenejších kolegov.

Najviac som sa naučil riešením reálnych problémov z praxe, pričom mi moji skúsenejší kolegovia zakaždým kontrolovali môj zdrojový kód. Ako sa vraví, na chybách sa učí človek najlepšie. Mnohokrát som už dokázal implementovať funkčné riešenie, no napriek tomu som získal spätnú väzbu v podobe efektívnejšieho zápisu. V rámci výučby som bol častokrát vedený k tomu, aby som našiel riešenie aj pre náročnejšie problémy, ktoré priamo neboli súčasťou zadania. Umožnilo mi to pozrieť sa na daný problém zo všetkých strán a tým jednotlivé témy lepšie pochopiť.

Pracujem vo veľkom tíme, kde pridelené úlohy realizuje spravidla každý sám. Výhoda veľkých tímov je napríklad tá, že sa máte na koho obrátiť a spočiatku som tej pomoci potreboval veľa. Našťastie som sa s neochotou nestretával a verím, že to mojim skúsenejším kolegom budem môcť v budúcnosti vrátiť.  

Na strednej škole odo mňa požadovali všeobecný rozhľad v podobe množstva ekonomických a iných predmetov. Toto štúdium v IT v kurze išlo priamo na vec, tým smerom, ktorému sa chcem dlhodobo venovať: programovaniu.

Množstvo mojich kamarátov ma od kurzu odhováralo predovšetkým kvôli cene kurzu. Našťastie som sa nedal :-) Pozrel som sa totiž na množstvo juniorských pozícií a ich nástupné platy :-) Moja vstupná investícia sa mi vráti mnohonásobne. Som rád, že som sa vydal touto cestou.

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.6. a získaj zľavu 4%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.