Prejsť na navigáciu

Koľko programovacích jazykov existuje?

Koľko programovacích jazykov existuje?

Zručnosti kódovania a programovania sú jedny z najžiadanejších schopností na trhu práce 21.storočia. Čoraz viac služieb prechádza na digitálne a online technológie, a preto rastie dopyt po ľuďoch, ktorí dokážu napísať a porozumieť mnohým rôznym typom kódu. Koľko ich však existuje a ako rozlíšiť, ktoré sú tie najdôležitejšie? Začnime pekne poporiadku...

Programovací jazyk

Na akúkoľvek komunikáciu potrebujeme jazyk. Jazyk je spôsob komunikácie, ktorý sa používa na vzájomné zdieľanie myšlienok, názorov. Na komunikáciu potrebujeme jazyk, ktorý je zrozumiteľný pre oboch komunikujúcich. Či sú to symboly, kresby, signály alebo reč, majú svoje pravidlá. 

Programovací jazyk je akýkoľvek súbor pravidiel, ktoré konvertujú reťazce alebo prvky grafického programu v prípade vizuálnych programovacích jazykov na rôzne druhy výstupu strojového kódu. Programovacie jazyky sú jedným druhom počítačového jazyka a používajú sa v počítačovom programovaní na implementáciu algoritmov. 

Väčšina programovacích jazykov pozostáva z inštrukcií pre počítače. Existujú programovateľné stroje, ktoré namiesto všeobecných programovacích jazykov používajú súbor špecifických inštrukcií. Od začiatku 19. storočia sa programy používajú na riadenie správania strojov, ako sú žakárové tkáčske stavy, hracie skrinky a klavíry. 

Doteraz boli vytvorené tisíce rôznych programovacích jazykov a každým rokom vznikajú ďalšie. Mnohé programovacie jazyky sú napísané v imperatívnej forme (ako postupnosť operácií, ktoré sa majú vykonať), zatiaľ čo iné jazyky používajú deklaratívnu formu (je špecifikovaný požadovaný výsledok, nie cesta ako ho dosiahnuť).

 

Aký bol prvý počítačový programovací jazyk?

Prvý programovací jazyk predchádzal modernému počítaču takmer o storočie. Žena menom Ada Lovelace vytvorila „Algoritmus pre analytický stroj“. Jeho účelom bolo pomôcť Charlesovi Babbageovi, matematikovi, inžinierovi a vynálezcovi, vykonávať zložité matematické výpočty. Mnohé moderné programovacie jazyky majú svoje korene v tomto prvom strojovom algoritme Ady Lovelace, ktorý bol vyvinutý pre Difference Machine Charlesa Babbagea v roku 1843.

Prvé moderné programovacie jazyky sa objavili na scéne až v polovici 20. storočia. Prvý nízkoúrovňový počítačový jazyk prišiel v roku 1949. O tri roky neskôr sa niekoľko programov spadajúcich pod zastrešujúci pojem „Autocode“ začalo bežne používať ako počítačový programovací jazyk.

Najstarší jazyk, ktorý sa dodnes používa, sa nazýva Fortran. Vyvinul ho John Backus v roku 1957 na vykonávanie zložitých štatistických, matematických a vedeckých výpočtov.

 

Prečo vznikali ďalšie jazyky?

Prvým a možno najväčším dôvodom, prečo máme toľko programovacích jazykov, je, že technológie sa neustále vyvíjajú. S tým, ako vznikajú a napredujú jednotlivé technológie, súvisí potreba viacerých nástrojov, ktoré pre ne dokážu vytvoriť softvér.

Programovacie jazyky, ktoré v súčasnosti máme, nemusia byť schopné vysporiadať sa so špecifickými problémami, ktoré vznikajú kvôli povahe schopností jazykov. Problém môže byť taký jedinečný, že neexistujú žiadne existujúce riešenia, ktoré by riešili ich potreby, takže sa vývojári rozhodnú vytvoriť nový jazyk sami.

Príklady programovacích jazykov, ktoré sa vyvinuli zo špecifických potrieb:

  • C – Dennis Ritchie a Bell Labs vytvorili C v roku 1972 na prekonanie problémov starších jazykov. Najprv ho použili na spustenie operačného systému Unix. Dnes môže bežať na takmer všetkých druhoch softvéru a hardvéru.
  • C++ – Bjarne Stroustrup vytvoril C++ v roku 1985 z dvoch hlavných dôvodov. Prvým dôvodom bola inovácia funkcií programovacieho jazyka C a druhým dôvodom bolo jeho sprístupnenie všetkým a na použitie vo všetkých oblastiach.
  • PHP – PHP vytvoril v roku 1994 Rasmus Lerdorf a spočiatku ho používal na osobný projekt. Neskôr jazyk vylepšil a sprístupnil verejnosti a vývojári ho začali vo veľkom používať na vývoj webových aplikácií.
  • JavaScript – Netscape vytvoril JavaScript v roku 1995. Pôvodne ho vytvorili na vývoj Front-Endu, aby sa weboví vývojári aj dizajnéri mohli naučiť a vytvárať funkcie webových stránok v krátkom časovom rámci. Teraz ho používame na Back-end, Front-end a mobilný vývoj.
  • Go – Google vytvoril Go v roku 2009, pretože jazyky, s ktorými v tom čase pracovali, boli príliš pomalé a nepohodlné pre určité úlohy. Google tiež chcel programovací jazyk, ktorý by bol rýchly vo výkone, ale stále relatívne ľahko čitateľný.


Rôzne druhy úloh vývojára vyžadujú rôzne jazyky

Ďalším dôvodom, prečo máme toľko programovacích jazykov, je, že existujú rôzne druhy úloh pre vývojárov, ktoré vyžadujú rôzne nástroje. Je to ako s lekármi a ich pacientmi. Úlohou lekára je liečiť pacientov. Existujú rôzne druhy chorôb a zranení a každý z nich je dostatočne zložitý na to, aby sa dal liečiť rôznymi prostriedkami. Takže lekári sa špecializujú na určité oblasti, ako je kardiológia, stomatológia, chirurgia atď.

To isté platí pre programátorov. Keďže existujú rôzne druhy softvéru a platforiem, z ktorých každá vyžaduje svoje vlastné nástroje a funkcie, programátori sa môžu špecializovať rovnako ako lekári.

Tretím dôvodom, prečo existuje toľko programovacích jazykov je, že nie všetky splnia ciele vývojára alebo spoločnosti. Rôzni vývojári majú svoje vlastné ciele a priority a niektoré programovacie jazyky sú pre určité typy úloh vhodnejšie ako iné.

 

Koľko programovacích jazykov teda existuje?

Odpoveď na túto otázku je náročná. Existuje veľké množstvo zoznamov programovacích jazykov. Zoznamy sa výrazne líšia veľkosťou a ukazujú len to, koľko programovacích jazykov existuje, a nie to, koľko z nich je relevantných.

  • HOPL: 8 945 jazykov

HOPL je online zoznam a genealógia neuveriteľných 8 945 programovacích jazykov. Tento zoznam zahŕňa jazyky od 18. storočia až po nové jazyky vytvorené dnes. Zoznam kódovacích jazykov HOPL obsahuje 7 800 odkazov na vplyv a viac ako 11 000 citácií.

  • TIOBE: 150 jazykov

Index TIOBE Programming Community začal sledovať 25 kódovacích jazykov už v roku 1991. V súčasnosti index meria viac ako 150 jazykov s hodnotením každý mesiac. Hodnotenia sú založené na názoroch skúsených inžinierov z celého sveta, kurzov, predajcov tretích strán, ako aj populárnych vyhľadávacích nástrojov, ako sú Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube a Baidu.

  • GitHub: 370 jazykov

GitHub je platforma na vývoj softvéru s viac ako 40 miliónmi používateľov. Každý rok zverejňujú svoju výročnú správu, ktorá sa ohliada za uplynulým rokom so zaujímavými informáciami a štatistikami. Posledné hlásené ; „V roku 2021 vývojári spolupracovali vo viac ako 370 primárnych programovacích jazykoch na GitHub“.

  • 99 Bottles of Beer: 1500 jazykov

Zoznam zoznamov kódovacích jazykov uzavrime tým najpodivnejším zo všetkých. 99 Bottles of Beer je webová stránka, ktorá obsahuje zbierku piesne „99 fliaš piva“ napísanú vo viac ako 1500 programovacích jazykoch! Návštevníci môžu komentovať a hodnotiť presnosť kódovania v rôznych jazykoch uvedených na stránke.


Potešíme Ťa tým, že nepotrebuješ poznať tisíce, stovky, ba ani desiatky jazykov na to, aby sa Ti otvorili dvere do sveta IT. Ak chceš vedieť, ako si správne vybrať programovací jazyk, ktorým začneš vo svete IT, pokračuj v čítaní v našom ďalšom blogu s názvom Ako si správne vybrať vzdelávací program?


Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.4. a získaj zľavu 8%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.