Začnime tým najdôležitejším. Time management je pri štúdiu kľúčový. Možno si hovoríš: "Ale ja mám prácu, alebo ešte študujem na strednej či vysokej škole, alebo sa možno dokonca starám o malých človiečikov počas rodičovskej dovolenky. Ako si mám teda nájsť čas na štúdium?“. No je tu aj dobrá správa - náš koncept vzdelávania je do istej miery flexibilný, šitý na mieru pre zamestnaných ľudí a dá sa prispôsobiť aj Tvojmu náročnému programu a všetkým zaneprázdneným.
Je prirodzené, že sa pýtame, koľko času by sme štúdiu mali venovať. Aj keď sa odpoveď môže líšiť v závislosti od jednotlivca a konkrétneho predmetu, existuje niekoľko všeobecných pokynov, ktoré je užitočné mať na pamäti.
Dôležité je pochopiť, že učenie nie je univerzálny proces. Každý sa učí vlastným tempom a to, čo funguje pre jedného, nemusí platiť pre druhého. Preto je dôležité byť sám so sebou trpezlivý a neporovnávať svoj pokrok s ostatnými. Štúdie ukázali, že existujú určité faktory, ktoré môžu ovplyvniť to, koľko času trvá naučiť sa niečo nové. Napríklad:
1. Predchádzajúce znalosti
Ak už máš základy programovania či testovania, možno sa budeš učiť rýchlejšie ako niekto, kto začína od nuly. Vďaka konceptu štúdia IT v kurze má však každý rovnakú šancu a úplný začiatočník dokáže „dobehnúť“ toho, kto už má základy IT.
2. Zložitosť predmetu
Niektoré predmety sú vo svojej podstate zložitejšie a ich učenie si môže vyžadovať viac času a úsilia ako iné. Preto treba k štúdiu pristupovať zodpovedne a ísť doň naplno až po tom, ako sa stotožníme s myšlienkou, že nás bude stáť takmer všetok voľný čas. Získať novú zručnosť, je ako postaviť dom – začneš základmi a postupne pridávaš ďalšie vrstvy, až kým nebudeš mať pevnú konštrukciu.
3. Štýl učenia
Rôzni ľudia majú rôzne štýly učenia - vizuálny, sluchový alebo kinestetický. Nájdi si preto metódu či kombináciu metód učenia, ktorá Ti najlepšie vyhovuje. Vhodná stratégia môže proces učenia zefektívniť.
4. Množstvo stráveného času
Samozrejme, čím viac času stráviš štúdiom a praktickým cvičením, tým je pravdepodobnejšie, že daný predmet zvládneš. Naše webináre sa konajú 2-4 krát do týždňa vo večerných hodinách, takže sa ich môžeš zúčastniť aj po práci alebo škole. Nenechaj sa však „oklamať“ pohodlným načasovaním. Po každom z webinárov dostávajú študenti zadania, na ktorých pracujú, čím sa simuluje pracovný proces. Keďže sú zadania v rôznych úrovniach náročnosti a každý z nás má iné tempo práce, nedá sa presne určiť, koľko času zaberú rôznym študentom. Je potrebné, aby si si vyhradil dostatok času na vzdelávacie aktivity, minimálne 3 hodiny denne (u niekoho to môže byť aj viac), v závislosti od Tvojho individuálneho tempa.
Teraz si možno pomyslíš: "Páni, to je veľa času. Naozaj sa musím kvôli štúdiu vzdať takmer všetkého svojho voľného času?" Krátka odpoveď je áno, ale pozrime sa na to z opačnej strany. Ak sa rozhodneš študovať, investuješ do seba a svojej budúcej kariéry. Ber to ako základný vklad pre Tvoj profesionálny rast. Iste, možno budeš musieť obetovať čas venovaný Netflixu alebo znížiť počet hodín strávených rolovaním sociálnych sietí, ale konečný výsledok bude stáť za to.
Ešte váhaš? Pri rozhodovaní mysli na to najpodstatnejšie, že štúdium programovania alebo testovania Ti môže otvoriť dvere do sveta plného príležitostí. Získaš nové zručnosti a vedomosti, ktoré môžu viesť k novej kariére a juniorskej pozícii v IT. Ktovie, možno nakoniec vytvoríš ďalšiu veľkú aplikáciu alebo softvér, o ktorom budú všetci hovoriť.
Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.