Prejsť na navigáciu

Je programovanie náročné? S týmito vlastnosťami je určite jednoduchšie.

Od roka 2020 sa zmenil život každého z nás. Kým sa svetová ekonomika spamätáva, zisky mnohých IT spoločností prudko rastú. Takmer každá spoločnosť implementovala inovácie založené na technológiách, aby pomohla zefektívniť svoje podnikanie.

Za každou aplikáciou či softvérom stojí IT firma a jej zamestnanci, ktorí napíšu a otestujú kód, aby sa ubezpečili, že fungujú správne. A aby každá takáto firma mohla napredovať, potrebuje ďalších zamestnancov. Ty môžeš byť jedným z nich.

Takmer s každou profesijnou skupinou je spojených niekoľko stereotypov, ale veľa z nich súvisí práve s IT odvetvím. Za strachom začať kariéru v najperspektívnejšom odvetví stoja často mýty. Prečítaj si o nich viac v našom blogu IT-čkárom sa nenarodíš, IT-čkárom sa stávaš

Programovanie a svet IT môžu pre nezasvätených pôsobiť dosť zastrašujúco. Nebudeme tvrdiť, že cesta k tomuto povolaniu bude prechádzkou. Bude vyžadovať množstvo času a úsilia. Pre šťastlivcov so skrytým talentom bude táto cesta o niečo jednoduchšia. Sú to zväčša tí, ktorí oplývajú nasledujúcimi vlastnosťami:

1. Logické a analytické myslenie

Programovanie je založené na logike. Logika je v skutočnosti to, čo umožňuje programu rozhodovať a vykonávať úlohy, výpočty. Môže spustiť akciu, zopakovať sériu krokov, alebo ukončiť proces. Schopnosť napísať program, ktorý môže ovládať výstup a manipulovať s údajmi, je tvrdá zručnosť alebo mechanika programovania. Programátor musí vedieť, ako použiť logiku na sekvenčný kód, písať príkazy, riadiť udalosti pomocou logických operátorov a vytvárať vzorce. Tieto znalosti sú nevyhnutné.

Logické a analytické myslenie ako vlastnosť sú však iné ako logika vo fyzickom kóde. Pokiaľ ide o pracovné návyky a osobnostné vlastnosti, logika je to, ako programátor pristupuje k úlohe. Ide o spôsob, akým analyzuje údaje, formuje rozhodnutia, navrhuje plán, implementuje riešenie, hodnotí výsledky a zdôvodňuje svoje činy. Ak máš logické myslenie, budeš schopný nájsť odpovede na problémy ľahko. Schopnosť logicky a analyticky zvládnuť problém robí zo začiatočníka programátora.

2. Milovník rébusov a hlavolamov

Každý programátor zažíva chvíle, kedy jeho kód nefunguje. Často, lebo veľkú časť procesu kódovania tvorí pokus a omyl. Začínajúcich programátorov to môže veľmi frustrovať, niektorých natoľko, že ich to od tejto práce odradí. Odolnejšími v tomto smere budú najmä milovníci hlavolamov a hádaniek. Pre tých to bude jeden veľký rébus, ktorý sa budú s nadšením snažiť vyriešiť a práca v IT bude pre nich hrou.

3. Zvedavosť

Táto vlastnosť súvisí s tou predchádzajúcou a je zároveň najväčšou motiváciou mnohých IT-čkárov. Zvedavosť je zodpovedná za iskru, ktorá rozpáli túžbu vyriešiť ďalší a ďalší problém či úlohu. Aj keď veci fungujú po prvom pokuse, dobrý programátor si neustále kladie otázku, prečo je to tak. Dobrý programátor sa vždy snaží porozumieť tomu, ako funguje jeho práca, pretože tým je výsledok kvalitnejší. 

Zvedavosť pomáha v napredovaní vývojára až dvoma spôsobmi. Začiatočníka motivuje počas učenia a pokročilému pomáha v túžbe hľadať nové možnosti vzdelávania, rastu.

Ďalším dôsledkom zvedavosti je to, že sa jeho nositeľ nehanbí klásť otázky. Znie to možno banálne, no kľúčom k poznaniu je prijať to, že niečo nevieme. Priznať (sebe a aj iným), že niečo zatiaľ nevieme, nie je našou slabinou. Je to cesta k rozširovaniu vedomostí a k napredovaniu. 

Zvedaví vývojári porozumejú oprave skôr, ako ju vykonajú. Nekopírujú a neprilepia útržok kódu z odpovede z diskusií na Stack Overflow bez toho, aby pochopili, prečo a ako problém riešiť.

Zvedavosť je potrebná pre prirodzené a motivované vzdelávanie každého IT-čkára. Ak sa chceš zlepšovať, je Tvojím pravým priateľom. Vďaka zvedavosti môžeš stráviť každý deň prácou na tom, aby si sa stal lepším vývojárom.

4. Disciplína

Vývojár strávi veľa času za klávesnicou, a to bez ohľadu na to, či sú v miestnosti ďalší ľudia alebo nie. Je dôležité byť schopný dlhodobo udržiavať pracovný režim. Tu hrá podstatnú úlohu disciplína. Dokážeš počas náročných dní využiť vnútornú motiváciu? Dokážeš si dať pred seba metaforickú „mrkvu“, ktorá Ťa ťahá k cieľu? Ak sú odpovede áno, si disciplinovaný typ človeka. A to je pre programátorov veľmi potrebná vlastnosť.


5. Celoživotný študent

Programovanie, ako takmer všetky práce súvisiace s počítačovou technológiou, podlieha extrémne rýchlym zmenám. Technológie sa nielen vyvíjajú úchvatným tempom, ale aj trendy prichádzajú a odchádzajú, niekedy len v priebehu pár mesiacov. Ak chceš pracovať v tejto oblasti, budeš musieť byť ochotný učiť sa nové veci. Neustále. To znamená, v pravidelných intervaloch aktualizovať svoju sadu zručností tak, aby zodpovedala trhu a technológii ako celku. Ak sa chceš stať úspešným programátorom, je to  životne dôležitá zručnosť.

6. Prispôsobivosť

Legenda hovorí, že kedysi dávno existoval projekt, ktorý plynulo bežal bez zmien od začiatku až do konca. Realita je ale iná. Požiadavky projektov a rozsah pôsobnosti sa v programovaní neustále menia. To je čiastočne dôvod, prečo je táto práca taká vzrušujúca. Agilné riadenie projektov, ktoré je v posledných rokoch veľmi obľúbené, je predovšetkým o prispôsobení sa zmenám. Preto ako programátor budeš musieť byť ochotný a schopný sa s tým vyrovnať.

7. Komunikačné schopnosti

Mnoho ľudí si dodnes mylne myslí, že komunikácia nie je v IT svete dôležitá. Je to jeden z už spomínaných mýtov o programátoroch. Programátori pri väčšine svojich projektov pracujú s ľuďmi mimo svojho vlastného odboru. Komunikácia je kľúčová - či už sa potrebuješ porozprávať s klientmi, inými oddeleniami alebo s kolegami, ktorí majú v určitej oblasti rôzny stupeň skúseností. Byť schopný efektívne a presne vysvetliť, čo robíš, a prečo, objasniť spôsob, akým si sa rozhodol to urobiť a vymenovať možné alternatívy. To bez dobrých komunikačných schopností jednoducho nejde. Ak ich máš, si zároveň zvedavý a kladieš správne formulované otázky, dokážeš napredovať rýchlym tempom.


8. Tímový hráč

Filmy často vykresľujú super úspešného programátora, ktorý sám zvládne zázraky na počkanie. Realita je opäť úplne iná. Programátori síce pracujú samostatne, ale len na zadaných úlohách, ktoré tvoria čiastkové ciele. Projekty sú v skutočnom svete tímovým úsilím. Pre vývojárov je preto dôležité, aby dokázali vychádzať so svojimi spolupracovníkmi. Musíš byť schopný kooperovať s ľuďmi s rôznymi schopnosťami a rešpektovať rozdielne názory. Snaž sa spoznať svojich kolegov ako ľudí, nielen ako technický personál. Rozhovory o iných veciach ako o projekte pomáhajú vytvárať vzťahy, ktoré uľahčujú spoluprácu. Skutočný tímový hráč sa sústredí na spoločné úspechy a spoločné ciele, nie na osobné. Tiež sa v záujme celého tímu snaží učiť sa nové veci a dokáže prijať spätnú väzbu, kritiku. Znakom tímového hráča je aj túžba nezištne zdieľať svoje znalosti a pomáhať ďalším vývojárom zlepšovať sa.

9. Trpezlivosť

Trpezlivosť je cnosť - a jej nedostatok je problémom pri každej profesii, najmä v začiatkoch. Predstav si, že nevieš nájsť chybu vo svojom kóde, či dokonca v kóde niekoho iného. Predstav si, že čakáš na kolegovu časť, bez ktorej sa nepohneš ďalej. Chce to len a len trpezlivosť, inak sa staneš súčasťou problému. Z dlhodobého hľadiska to môže spomaliť Tvoju prácu a negatívne ovplyvniť súdržnosť tímu. Netrpezlivosť škodí aj nášmu zdraviu. Ľudia, ktorí sú často netrpezliví a nahnevaní, sú v neustálom strese.


10. Láska k technológiám

Ako dieťa Ťa lákalo zisťovať, ako veci fungujú? Rozoberal si ich a následne skladal? Dnes si ten, kto doma nastavuje novú umývačku riadu? Si ten, komu sestra prinesie zavírený počítač? Tak je jasné, že máš technológie v krvi a si viac než vhodný pre prácu v IT! Je zrejmé, že tieto činnosti majú ďaleko od vývoja softvéru, no vedz, že si na dobrej ceste.


11. Kreativita

Kreativita je schopnosť vytvárať prepojenia medzi zdanlivo nesúvisiacimi vecami. Kreativita je hybnou silou rozvoja sveta v rôznych dimenziách a smeroch a jej základom je kreatívne myslenie. Vývoj softvéru je pravdepodobne najkreatívnejšou oblasťou, akú si môžeš predstaviť. Je to ľudská myšlienka pred obrazovkou, ktorá čaká na naplnenie kódom, pomocou ktorého môžeš vytvoriť takmer čokoľvek. Vývoj softvéru alebo navrhovanie webových stránok môže byť na začiatku ťažké. Kreativita pomáha nájsť fungujúce riešenie. Keď sa chystáš na nový projekt, musíš sa pokúsiť vyhnúť slovnému spojeniu „nedá sa to urobiť“.

BONUS: Lenivosť

Úplne vážne! Lenivosť všeobecne považujeme za veľmi zlú vlastnosť. Najmä, ak by sa ňou prezentoval náš budúci zamestnanec. Kto však najrýchlejšie nájde spôsob ako niečo urobiť jednoduchšie a rýchlejšie? No len a len lenivec! Preto je lenivosť (samozrejme v rozumnej miere) skvelou vlastnosťou budúceho programátora. Každá jedna spoločnosť hľadá spôsoby, ako automatizovať procesy, a tak ušetriť čas i peniaze.

Našiel si sa v niektorej z vlastností? Možno si postrehol, že mnohé z nich spolu súvisia a jedna druhú často podnecujú. Preto stačí, že je jedna z nich Tvojou dominantnou črtou a je vysoko pravdepodobné, že by si bol skvelým IT-čkárom. S IT v kurze zvládneš základy postačujúce na juniorskú pozíciu. Ako? Prečítaj si v článku s názvom IT-čkárom za 5 mesiacov? S IT v kurze áno!

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku štúdia sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného. 

Chcem vedieť viac

Kontaktujte nás

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Tvoja decembrová zľava - 2%

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

Vianočný kvíz

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.