Prejsť na navigáciu

IT-čkárom sa nenarodíš, IT-čkárom sa stávaš

Takmer s každou profesijnou skupinou je spojených niekoľko stereotypov, ale veľa z nich súvisí s IT odvetvím. Často sú to mýty, ktoré stoja za strachom začať kariéru v najperspektívnejšom odvetví. 

IT- čkár musí byť introvert a musí byť perfektný v matematike. Práca v IT je pre mužov. Pre prácu v IT potrebujem vysokoškolské vzdelanie z informatiky. Ak chcem začať v IT, musím mať menej ako 25 rokov. 

Toto všetko sú mýty. Našťastie sa za posledné roky väčšina z nich vytráca. Ak by spoločnosť prestala konečne veriť istým predsudkom, množstvu ľudí by sa otvorili nekonečné možnosti. Lebo práve také svet IT ponúka. 

Sami by sme vedeli rozprávať stovky príbehov našich absolventov. Množstvo znich nejaký čas pred štúdiom ani len nesnívalo opráci v IT. Vykonávali profesie naprieč celým spektrom trhu práce. Často boli nespokojní s náplňou práce alebo platom. Práca ich prestala napĺňať, alebo túžili po kariérnom raste. Boli takí, ktorí vykonávali profesie vyžadujúce špecializáciu a vhodné vzdelanie ako právnici, lekári. Našlo sa aj množstvo takých, ktorí síce boli technicky zameraní, mali aj zodpovedajúce vzdelanie, no veľmi rozumne predvídali, že ich práca nemá budúcnosť. Štúdium úspešne absolvovalo aj množstvo ľudí z digitálnej branže, ktorí roky pracovali s „ajťákmi“ a lákala ich práca na druhom brehu. Množstvo našich absolventiek študovalo počas materskej dovolenky. Kariéru v IT vďaka nám odštartovali absolventi stredných či vysokých škôl, ale aj štyridsiatnici, päťdesiatnici, ktorí v zmenu pracovného odboru už prestali dúfať. Boli takí, ktorí sa roky hľadali a našli sa až v myšlienke nakopnúť svoju kariéru v IT. Prečítaj si viac v referenciách našich absolventov, či z rozhovorov s niektorými z nich. 

Ako je to s mýtmi o svete IT?

Mýtus č. 1: Na úspech v IT potrebuješ titul z informatiky 

IT je jednou z mála oblastí, kde nezáleží na tom, či si samouk, alebo máš červený diplom z prestížnej univerzity. Tu rozhodujú len vedomosti. Aj rokmi skúsený programátor meniaci zamestnanie musí byť pripravený na to, že ho čaká overenie jeho vedomostí. Toto musíš premeniť na svoju príležitosť! Veď je úžasné, že máš rovnakú šancu ako ktokoľvek iný (hovoríme o juniorskej pozícii). Samozrejme, za  predpokladu, že na sebe budeš tvrdo pracovať. Medzi ďalšie vlastnosti, ktoré Ti pomôžu vyčnievať z davu, patria osobné nadšenie, spôsob, akým sa dokážeš „predať“ a aj Tvoja schopnosť učiť sa a rásť v tejto úlohe.

Mýtus č. 2: V IT pracujú len introverti a „kocky“

Toto je, samozrejme, škodlivé zovšeobecnenie.Tento stereotyp pravdepodobne vyplynul zo skutočnosti, že práca vývojára vyžaduje koncentráciu a reflexiu. Na druhej strane sa však kontakt s klientom nezaobíde bez pokročilých komunikačných a medziľudských schopností, s ktorými (nielen) introvertom pomáhame špecializovanými školeniami. Tie sú súčasťou každého z 5-mesačných vzdelávacích programov.

Mýtus č. 3: V IT sa dá len „kódiť“.

Ľudia si myslia, že pracovné miesta v odvetví IT a techniky sú bez kreativity a výziev. V rámci odvetvia je však k dispozícii široká škála pozícií a príležitostí. Prečítaj si o nich viac v našom blogu Pracovné príležitosti v IT.

Mýtus č. 4: IT-čkár musí byť skvelý v matematike

Chceš sa naučiť kódovať? Odlož knihu matematiky. Namiesto toho si precvič komunikačné zručnosti. Výskum z Washingtonskej univerzity zistil, že prirodzená schopnosť učiť sa jazyky je silnejším prediktorom učenia sa programovania či testingu ako základné matematické znalosti. Je to preto, že písanie kódu zahŕňa aj osvojenie si druhého jazyka, schopnosť naučiť sa slovnú zásobu a gramatiku tohto jazyka a ich spoluprácu pri komunikácii myšlienok a zámerov. Kľúčové úlohy zohrávajú aj ďalšie kognitívne funkcie viazané na obe oblasti, ako napríklad riešenie problémov a používanie pracovnej pamäte.

Mýtus č. 5: V IT je práca len pre mužov

Výskumy už tento mýtus skutočne úplne vyvrátili. Je tiež dôležité mať na pamäti, že prvými programátorkami boli ženy. Ženy boli priekopníčkami v oblasti programovania a práce v tejto oblasti boli pôvodne uvádzané na trh ako práca žien. Samozrejme, akonáhle sa možnosti a sila programovania stali zrejmejšími, mýty ako tento začali prevládať v záujme zaistenia toho, aby privilégium práce v IT bolo pre mužov.

Mýtus č. 6: V IT pracujú len mladí ľudia 

Tento mýtus vychádza zo skúseností z iných odvetví. Tam je starší uchádzač ozamestnanie považovaný za neperspektívneho. V IT je to práve naopak. Tam je vnímaná každá zúročiteľná skúsenosť. IT je predsa úplne všade a tak využije svoje skúsenosti napríklad aj účtovníčka, strojár, vojak či učiteľ. Uchádzač by mal poukázať na schopnosti, znalosti a osvedčenia, ktoré časom získal.

Pri výbere správneho vzdelávacieho programu je kľúčovým faktorom poznať samého seba. Byť k sebe úprimný, nepodceňovať sa, či naopak, nepreceňovať svoje schopnosti a predpoklady. Vzdelávacie programy IT v kurze sú koncipované tak, aby ich zvládol aj úplny začiatočník bez predchádzajúcich skúseností z IT prostredia. Kľúčovými predpokladmi pre úspešné zvládnutie štúdia sú chuť, odhodlanie a vytrvalosť. 

Ak chceš vedieť viac, ako sa môžeš stať IT-čkárom už za 5 mesiacov, prečítaj si aj blog IT-čkárom za 5 mesiacov? S IT v kurze áno!

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného. 

Chcem vedieť viac


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.5. a získaj zľavu 6%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.