Prejsť na navigáciu

Vyštudoval politológiu, no skončil ako skladník v Anglicku. Dnes pracuje ako IT-čkár pre medzinárodnú firmu

Absolventi: Peter Sabo

Peter Sabo mal pôvodne študovať informatiku, mal však obavy, či to zvládne. Rozhodol sa ísť ľahšou cestou a vybral si politológiu. Veľmi rýchlo však pochopil, že uplatniť sa v tomto odbore nebude jednoduché. Po bakalárskom ročníku sa zbalil a odišiel do Anglicka, kde sa zamestnal v sklade s potravinami. Po 5 mesiacoch prácu skladníka nechal a rozhodol sa pre rozumnejšie riešenie, a to IT. Zahodil svoje predošlé obavy, vrátil sa na Slovensko a prihlásil sa na 3-mesačný kurz v IT v kurze. Po ukončení kurzu sa zamestnal do pár týždňov v medzinárodnej spoločnosti, kde pracuje už siedmy rok. „Štyri mesiace po nástupe som sa interne vzdelával. Následne mi ponúkli pozíciu ABAP programátora, ktorú som odmietol a prijal pozíciu SAP BASIS Administrátor, v ktorej pôsobím dodnes,“ vysvetľuje Peter Sabo.

Peter nám v rozhovore prezradil, ako sa uplatnil na IT scéne aj bez vysokej školy netechnického zamerania.

  • Ako sa Petrovi podarilo uplatniť na IT scén
  • Potrebuje človek vysokú školu, ak chce byť IT-čkár?
  • Čo dnes ľudí láka na práci v IT?
  • Majú zamestnávatelia v IT dnes vyššie nároky?

Vyštudovali ste politológiu. Dnes pôsobíte ako IT-čkár. Prečo ste sa rozhodli pre prácu v IT? 

Vzťah k počítačom som mal od detstva. Čítal som rôzne knihy, články či počúval podcasty o IT. Pôvodne som chcel ísť na vysokú školu študovať informatiku. Pred prijímacími skúškami som však dostal strach, či to zvládnem. Rozhodol som sa teda študovať niečo ľahšie, kde som mal väčšiu šancu, že to dokončím. Vybral som si politológiu, lebo aj k tej som mal dlhodobo blízko.

Čo vás napokon priviedlo k IT? Neuplatnili ste sa v danom odbore?

Ja som sa ani nesnažil uplatniť v danom odbore. Skončil som ako bakalár, vedel som, že bude ťažké uplatniť sa a kariérny rast by trval pomerne dlho. Po skončení bakalára som sa preto rozhodol zlepšiť v anglickom jazyku a zarobiť si peniaze. Odišiel som do Anglicka, zamestnal som sa ako skladník a pracoval som tam 5 mesiacov. Bolo to pomerne náročné obdobie, keďže som takmer vždy mával nočné zmeny v sklade s potravinami. Už počas pobytu v Anglicku som na Facebooku zachytil reklamu na vzdelávací program od IT v kurze, čo bolo jedným z dôvodov vrátiť sa na Slovensko.

Čo teda nasledovalo po príchode na Slovensko?

Po príchode na Slovensko som sa prioritne venoval najmä štúdiu IT.

Ako náročný bol pre vás vzdelávací program z hľadiska jeho obsahu? Dá sa to zvládnuť?

Rozhodne sa to zvládnuť dá. Výučba prebiehala trikrát do týždňa, preberali sme rôzne nástroje na manuálne testovanie, učili sa základy práce s Microsoft Office a nechýbali ani prednášky o soft skills. Ja som študoval ešte v roku 2016 a dnes je už kurz Software Tester zameraný na automatizované testovanie. Dnes IT v kurze ponúka široké spetrum kurzov, nielen testing. Ako veľkú výhodu kurzu vnímam, že mi pomohli s uplatnením sa na trhu práce, napríklad aj úpravou životopisu alebo prípravou na pracovný pohovor v IT.

Rekvalifikácia v prospech IT ako nový trend

IT sa stáva čoraz atraktívnejšou pracovnou oblasťou. Pre takmer 60 % ľudí sú motiváciou finančné benefity a 40 % Slovákov vníma, že IT je perspektívnou a progresívnou oblasťou. Rekvalifikovať sa z inej pozície môže aj človek, ktorý pochádza z netechnickej sféry. Nepotrebuje na to vysokú školu. Dnes už existujú informácie či vzdelávacie inštitúcie, kde sa to človek dokáže naučiť aj za niekoľko mesiacov. Napríklad vzdelávacia inštitúcia IT v kurze dokáže aj ľudí z iných odborov pripraviť na kariéru v IT. Dôkazom toho je i Peter, ktorý sa po ukončení kurzu hneď uplatnil a našiel si prácu v IT. Uchádzači IT v kurze majú na výber od intenzívnych 5-mesačných vzdelávacích programov až po komplexné 3-ročné štúdium. Výhodou je, že už po 5-mesačnom programe je študent pripravený vykonávať konkrétnu juniorskú pracovnú pozíciu. Veľkým benefitom je aj to, že táto vzdelávacia inštitúcia spolupracuje s viacerými IT spoločnosťami, vďaka čomu môžu študenti už počas alebo po úspešnom absolvovaní štúdia pracovať v IT sektore. Aj vďaka takejto dlhodobej spolupráci má už stovky úspešných absolventov. Viac informácií o kurzoch.


Dnes pracujete pre medzinárodnú spoločnosť Accenture, ktorá ma sídlo aj na Slovensku.

Áno, hneď po absolvovaní kurzu som sa zamestnal v medzinárodnej spoločnosti Accenture. 4 mesiace po nástupe  som sa predovšetkým interne vzdelával. Následne mi ponúkli pozíciu ABAP programátora, ktorú som odmietol a prijal pozíciu SAP BASIS Administrátor, v ktorej pôsobím dodnes.

Pre spoločnosť Accenture pracujete už 7 rokov, 4 roky na diaľku. Nebolo by jednoduchšie pracovať priamo z centrály?

Takmer 3 roky som chodil do officu v Bratislave, no moji kolegovia túto možnosť nevyužívali. Boli sme 7-členný tím a len jeden z nás chodil do práce pravidelne, zvyšok nie. Keďže všetky veci dokážeme riešiť online, preferujem prácu z domu. Zároveň ale chápem, že pohľad na to môže byť rôzny, niekto je viac motivovaný pri práci v kolektíve, keď vidí svojich kolegov, ktorí tiež pracujú. Ja uprednostňujem home office. 

Pracujete na zahraničných projektoch. Oplatí sa viac v IT pracovať pre zahraničné firmy?

Výhodou je, že máte možnosť ísť na zahraničnú cestu. Doteraz som tú príležitosť nemal, ale v budúcnosti sa určite naskytne možnosť vycestovať buď do našej centrály, alebo do centrál firiem, pre ktoré pracujeme.

Čím si vás práca v IT získala?

V prvom rade ma všeobecne zaujímala práca s počítačom. Bavili ma počítačové siete a operačné systémy, najmä Linux a pôvodne som sa v jednej alebo druhej oblasti chcel uplatniť ako administrátor. Následne som objavilo IT v kurze s možnosťou testovania softvéru. Tak ako aj oni uvádzali, pripadalo mi to ako vhodná vstupná brána do sveta IT. Impulzom bola aj informácia, že to zvládnu aj ľudia bez predchádzajúcich IT znalostí. 

Čo vnímate dnes ako primárne faktory, ktoré lákajú ľudí pracovať v IT?

Je to exkluzívne zamestnanie. Najviac možno z hľadiska finančného ohodnotenia či flexibility. Človek však musí mať k tejto práci vzťah. Hoci ide o dobre ohodnotenú prácu, financie by nemali byť primárnym faktorom pri rozhodovaní. Podstatný je záujem alebo až vášeň k technológiám.

Zohrávajú rolu aj projekty, na ktorých daná firma pracuje?

Určite. Projekty zohrávajú kľúčovú rolu a podľa mňa je to dokonca faktor, pre ktorý ľudia často odchádzajú z firmy, presúvajú sa tam, kde sa im ponúka lepší a zaujímavejší projekt. Aj pre mňa bol práve projekt, na ktorom budem pracovať, prioritou pri hľadaní práce. Dnes sa už viac pozerám aj na peniaze. Zo začiatku som bol ochotný robiť v podstate len na náklady, aby som si vedel zaplatiť bežné veci, nájom či jedlo. Teraz už požadujem viac.

Bez akých IT zručností sa dnes človek nezaobíde?

V prvom rade sú to jazyky – anglický a technický. Bez angličtiny dokumentáciu nevytvoríte. Potom je dôležitý základný balík, ideálne Office, no a následne ovládanie nástrojov k danej pozícii. Keď som si robil rekvalifikačný kurz s cieľom pracovať ako tester, podstatné boli testerské nástroje a postupy, čo mimochodom človek využije všeobecne, nielen v IT svete. V prípade pozície administrátora, je to zase niečo iné. 

Na IT scéne pôsobíte už 7 rokov. Vnímate, že sa za tie roky zmenili návyky zamestnávateľov?

Nemám pocit, že by zamestnávatelia boli náročnejší. IT oblasť je však všeobecne náročná v tom, že sa musíte neustále vzdelávať, aj na úkor voľného času. Zamestnávatelia vyžadujú výkon, vzdelanie a skúsenosti. Podľa mňa je to stále to isté, treba odviesť svoju prácu najlepšie, ako viete, aby bol zákazník spokojný a ideálne, aby ste popritom získali nové zručnosti.

Aktuálne je však veľký problém s nedostatkom IT-čkárov. Čo je podľa vás dôvodom tejto situácie?

Mladí ľudia majú obavy, že to bude pre nich príliš komplikované. Vnímajú to ako niečo príliš náročné a obávajú sa to aj vyskúšať. Nevravím, že je to ľahké, je to o neustálom vzdelávaní sa. Naopak, sú ľudia, ktorých to láka predovšetkým pre peniaze. Vnímajú to ako super ohodnotenú prácu. Netvrdím, že to tak nie je, ale väčšinou až neskôr. V úplných začiatkoch treba byť realista. Keď som začínal, stretol som sa s tým, že čašníčka zarobila viac ako ja. Avšak potenciál rastu mzdy v týchto dvoch príkladoch je neporovnateľný. Práca v IT si vyžaduje veľa času, skúseností a vedomostí. Následne sa však človek má dobre, prichádzajú zaujímavé ponuky, robí na zahraničných projektoch a jeho plat takmer neustále rastie.

Ako sa podľa vás IT segment bude vyvíjať najbližších 5 rokov? Myslíte si, že môže IT-čkárov alebo možno aj vašu pracovnú pozíciu nahradiť umelá inteligencia?

Nie, to si nemyslím, vždy bude potrebná aj ľudská sila. Umelá inteligencia naberá na obrátkach, zdokonaľuje sa, ale určite nenahradí každú pozíciu.


Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.4. a získaj zľavu 8%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.