Prejsť na navigáciu

Si kúzelník s citom pre detail? Staň sa Front-End Developerom!

Premýšľal si niekedy pri pohľade na web stránku nad tým, ako vlastne funguje? Ako fungujú všetky tie tlačidlá, na ktoré sa dá kliknúť? Nad tým, či je súvis v ich umiestnení a nad tým, či niekoho zaujíma, ako dlho Ti trvalo, kým si na ne klikol? To všetko je súčasťou práce Front-End Developera. 

Nie je to až tak dávno, čo sa väčšina aplikácií inštalovala priamo do PC koncového užívateľa. Internet vo svojich začiatkoch slúžil takmer výlučne vedeckej a akademickej komunite. Stránky boli statické, obsah bol fixný a interakcia s užívateľom bola minimálna. No čím viac prenikal internet do života bežných ľudí, tým viac sa stupňovali požiadavky na to, čo všetko majú web stránky dokázať poskytovať. Dôsledkom tohoto prirodzeného vývoja bolo, že postupne sa vyvinulo niekoľko mainstreamových technológií, na ktorých stojí web, ako ho poznáme dnes. Sú to napríklad TCP/IP, HTTP, HTML, CSS, JavaScript, PHP, ASP.NET, Node.js a mnohé ďalšie. Ten, kto používal internet už pred povedzme dvadsiatimi rokmi, musí objektívne uznať, že sa v tom čase používal iba na relatívne obmedzené množstvo úkonov. Išlo primárne o výmenu informácií formou mailov, resp. o komunikáciu medzi špecializovanými informačnými systémami (napr. bankovými). Avšak samotné aplikácie, ktoré s týmito dátami pracovali, boli nainštalované priamo v PC užívateľa. Postupom času sa však stále väčšie množstvo organizácií snažilo poskytovať svoj obsah priamo prostredníctvom webového prehliadača. Tieto snahy a prirodzená konkurencia boli také silné, že dnes už dokážeme pomocou prehliadačov pristupovať k takmer ľubovoľnej službe. Príchod mobilných zariadení a ich masové rozšírenie iba umocnili tento trend. Niekde na tejto ceste sa vykryštalizovala potreba rozdeliť úlohy pri vývoji komplexných webových stránok medzi viacero špecializovaných rolí. 

A tu prichádzajú na scénu Web Dizajnéri, Full Stack Developeri, Back-End Developeri a v neposlednom rade Front-End Developeri. Na to, aby ste vytvorili kvalitnú a modernú web stránku, musíte skĺbiť hneď niekoľko technológií. V prípade Front-End Developera ide primárne o HTML, CSS a JavaScript. Avšak do hry vstupujú aj frameworky postavené nad JavaScriptom (Angular, React, ...) či CSS (Bootstrap, ...), ktorých úlohou je síce zjednodušiť život Front-End Developera, no do ich zvládnutia je v úvode potrebné investovať nemalé množstvo času a energie. 


Ako už anglický názov front-end napovedá, ide doslova o “predný koniec”, čiže vlastne to, čo užívateľ reálne vidí (ale aj nevidí). Veľmi všeobecne by sa dalo povedať, že úlohou Front-End Developera je implementovať grafický návrh stránky (väčšinou navrhnutý Web Dizajnérom) do reálnej web aplikácie. Taktiež musí správne prepojiť interaktívne prvky stránky (tlačidlá, vstupné polia, ...) s back-endom. Čiže zodpovedá napríklad aj za to, že formulár na stránke zozbieral a poskytol back-endu korektné dáta. Jednoduchým príkladom môže byť formulár, ktorý zozbiera údaje o novom užívateľovi a skontroluje, či je zadaná e-mailová adresa a či má správny formát (napr., či obsahuje znak @). Takto overené informácie už iba odošle ako balík dát priamo do back-endu, ktorý sa už postará o uloženie do databázy, zaslanie informačného e-mailu, o registráciu a tak ďalej. Front-End Developer teda implementuje grafický design stránky a časť jej logiky priamo na strane klienta a túto logiku musí následne korektne previazať (obojsmerne) s logikou na strane servera (back-end).

Čím disponuje správny Front-End Developer?

Práve preto, že je potrebné skĺbiť niekoľko technológií, ako aj dizajnovú perspektívu, je vhodné, aby bol Front-End Developer človek, ktorý:

  • má cit pre detail
  • vie veľmi dobre komunikovať s ľuďmi a vie naozaj odhadnúť, čo reálne chcú
  • sa teší na vizuálny výsledok svojej práce
  • má skúsenosť s grafickými aplikáciami
  • rád pracuje na rozmanitých projektoch
  • sa rád a rýchlo učí nové veci

Ak potrebuješ poradiť s výberom vzdelávacieho programu či financovaním, neváhaj nás kontaktovať a spolu určite nájdeme riešenie vhodné práve pre Teba.

O tom, že štúdium s IT v kurze je tá najlepšia cesta do sveta IT, sa presvedčili už mnohí naši absolventi. Prečítaj si ich príbehy a recenzie.

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac


Prihlás sa na štúdium do 22.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

"Kurz, aký som presne potreboval."

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.