Prejsť na navigáciu

BLOG: Optická myš a pizza

Optickú myš vynašiel v roku 1980 Richard F. Lyon, ktorý v 80. rokoch pracoval v Xerox PARC (Palo Alto Research Center). Cieľom Lyonovho tímu bolo vylepšiť mechanickú myš využívajúcu gumenú guľu, ktorá sa kotúľala po povrchu, na detekciu pohybu.

Na vytvorenie optickej myši potreboval Lyon a jeho tím hladký povrch na testovanie funkčnosti zariadenia. Hľadali preto povrch, ktorý umožní myši presne sledovať pohyb. Hoci boli dostupné bežné podložky pod myš, neboli vhodné na testovanie schopností optickej myši.

V rámci nápaditosti sa tím rozhodol použiť pizzu ako provizórnu podložku pod myš. Pizza (jej spodná časť) má hladký a rovný povrch, čo z nich robí životaschopnú alternatívu na testovanie optickej myši. Položili pizzu na stôl a snímač optickej myši presne sledoval jej pohyb, čím poskytol potrebné údaje pre ďalší vývoj.

Výber pizze ako dočasnej podložky pod myš bol pravdepodobne spôsobený jej prístupnosťou a skutočnosťou, že ponúkala potrebné vlastnosti na testovanie. Do procesu vývoja to mohlo pridať aj nádych humoru a výstrednosti, čím sa zdôraznil inovatívny a nekonvenčný charakter projektu.

Zatiaľ čo pizza ako podložka pod myš mohla byť dočasným riešením počas fázy vývoja, je dôležité poznamenať, že optická myš nakoniec prešla na tradičnejšie podložky, teda jednoduchý  plochý a hladký povrch. Príbeh pizzovej podložky pod myš sa odvtedy stal nezabudnuteľným a zábavným príbehom z prvých dní inovácie optických myší.

Vývoj optickej myši znamenal významný míľnik v histórii počítačových periférií. Optické myši ponúkali vyššiu presnosť, eliminovali potrebu pravidelného čistenia mechanických valčekov myši a umožňovali hladšie sledovanie na rôznych povrchoch. Dnes je optická myš štandardným vstupným zariadením väčšiny počítačov a prešla ďalšími vylepšeniami, ako je pridanie ergonomického dizajnu, prispôsobiteľné tlačidlá a bezdrôtové pripojenie.

Pizza ako podložka pod myš bola teda krátkym a zábavným experimentom, zohrala zaujímavú úlohu vo vývoji optickej myši a ukázala vynaliezavosť a schopnosť priekopníckych výskumníkov riešiť problémy.

Chceš aj Ty pracovať v odvetví plnom kreativity a zaujímavých projektov? Študuj s IT v kurze, prihlás sa na štúdium a staň sa aj Ty IT-čkárom!


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.