Prejsť na navigáciu

Čo je Java a prečo si na štúdium zvoliť práve ju?


„Aký je najlepší programovací jazyk?“ Táto otázka vyvoláva najbúrlivejšie debaty v IT svete. Názorov a preferencií je mnoho, no vieme si povedať viac o tom, ktorý jazyk je najpoužívanejší, najžiadanejší a najuniverzálnejší.

Ako a prečo Java vznikla?
Pred vznikom programovacieho jazyka Java sa vývojári museli často pasovať s mnohými problémami. Vo väčšine vtedajších programov hral kľúčovú úlohu server. Ich nevýhodou je potreba rozsiahlej komunikácie medzi klientom a serverom ako aj preťažovanie servera. Tak vznikla myšlienka, preniesť čo najviac činností na klienta.

Firma Sun Microsystem vyvinula v rokoch 1990-92 v rámci tzv. Green project jazyk OAK pre interaktívny radič PDA (Portable Data Assistant) určený na programovanie spotrebnej elektroniky a interaktívnych služieb prostredníctvom rozvodov káblovej televízie.

Java bola navrhnutá tak, aby bola ľahko prenositeľná na rôzne počítačové platformy. Na rozdiel od C++ sa v prípade Javy zdrojový text kompiluje do strojovo nezávislého, veľmi efektívneho bajtového kódu. Ten sa potom interpretuje prostredníctvom modulu JVM (Java Virtual Machine) na ľubovoľnej počítačovej platforme podporujúcej tzv. Java-runtime. Programy vyvinuté v Jave tak môžu byť prostredníctvom internetu presúvané z jedného počítačového systému na druhý bez akejkoľvek transformácie a bez akéhokoľvek zásahu používateľa.

Pri návrhu jazyka bol kladený dôraz na bezpečnosť. Preto bola ešte pred spustením bajtového kódu preverená jeho syntax, čím bolo vylúčené spadnutie programu spôsobené poškodeným kódom. Javovský program nemá prístup ani k lokálnym programom, ani k lokálnym zdrojom, čo podľa jeho tvorcov minimalizuje nebezpečenstvo vírusov.

I keď bola Java pôvodne vyvíjaná s cieľom použitia v spotrebnej elektronike, v ktorej Sun videl obrovský potenciál, jej cesta sa celkom nečakane obrátila na web. V dobe rozmachu Internetu boli stránky viac–menej statické a dynamika bola riešená zložitým spôsobom cez CGI skripty realizované na strane servera.
Keďže vývojári webových stránok požadovali možnosť vyššej interaktivity, Gosling so svojím tímom jazyk upravil tak, aby mohol bežať v prostredí webového prehliadača a zabezpečoval potrebnú a požadovanú interaktivitu. Tak vznikli applety, ktoré boli základom ďalšieho úspechu Javy.

Čo spája programovací jazyk Java s kávou?
Predstav si, že vyvinieš niečo jedinečné, no márne hľadáš ten správny názov, pomenovanie. Ani niekoľko hodín brainstormingu neprináša správne označenie odrážajúce podstatu novej technológie: dynamická, revolučná, živá a zábavná! A presne taká bola obľúbená káva z Jávy, ktorej vypili vývojári litre a litre…a tak sa rozhodli nazvať novú technológiu práve podľa kávy, ktorej z časti vďačíme za skvost, akým Java nepochybne je.

Najžiadanejší jazyk
Podľa prieskumu portálu Indeed (celosvetový pracovný portál, ktorý mesačne navštívi viac ako 250 miliónov uchádzačov o zamestnanie) bol Java najžiadanejším programovacím jazykom v priebehu rokov 2016 – 2019. Prečo je to tak?

  • vďaka svojej univerzálnosti sa v Jave programuje takmer všetko. V súčasnosti má Java najväčší vplyv na každodenný život ľudí prostredníctvom operačného systému Android. Na jeho podklade funguje väčšina moderných smartfónov, ktorých aplikácie vznikajú práve v programovacom jazyku Java. Java je všadeprítomná - v notebookoch, dátových centrách, herných konzolách, vedeckých superpočítačoch, mobilných telefónoch až po internet.
  • Java bola a bude vždy zadarmo.
  • je funkčná na rôznych zariadeniach - v rôznych operačných programoch, keďže beží vo virtuálnom prostredí. Programátorom stačí napísať jeden kód. Každý, kto nainštaluje Javu v operačnom systéme Windows, Mac alebo Linux, bude mať daný kód funkčný.

Most in-demand programming languages of 2019

Prečo je Java vhodná aj pre začiatočníkov?

Ako sme už spomínali, Java sa vyvinula z jazykov C a C ++, no tím Jamesa Goslinga sa usiloval o vytvorenie menej náročného jazyka, ktorý by bol vhodný aj pre začiatočníkov. Java napríklad zvláda mnoho zdĺhavých a zložitých úloh ako je správa pamäte a ukazovateľov, čo značne uľahčuje písanie a spúšťanie programu.

Aj keď je Java často kritizovaná za nepružnosť, je to jedna z mnohých výhod najmä pre začiatočníkov. Java pred spustením kontroluje chyby a tým znižuje pravdepodobnosť, že narazí na neznáme runtime chyby. Java tiež „núti“ programátorov, aby podrobne definovali všetky aspekty svojho kódu, pričom tým znižuje pravdepodobnosť chybovosti kódu.

Skvelou správou je, že nástupný plat JAVA juniora sa na Slovensku pohybuje v rozmedzí 1 000-1 400 €. 

Štúdium Javy by mohlo byť Tvojím najlepším rozhodnutím v živote. S jeho realizáciou Ti vieme pomôcť aj my, a to:

O tom, že štúdium s IT v kurze je tá najlepšia cesta do sveta IT, sa presvedčili už mnohí naši absolventi. Prečítaj si ich príbehy a recenzie.

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.4. a získaj zľavu 8%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.