Prejsť na navigáciu

Ako nájsť dream job?

Čoraz viac ľudí túži po zmene v oblasti kariéry. Dôvody bývajú rôzne, no najčastejšie túžime po väčšej slobode, stabilite a lepšom finančnom ohodnotení.

Nezávislá výskumná spoločnosť Censuswide vykonala vroku 2021 globálnu štúdiu o tom, ako sa zmenili návyky zamestnancov, aké sú ich predstavy o ideálnom pracovisku a aký je ich pohľad na nové technológie práce na diaľku. Spoločnosť oslovila viac ako 8 000 ľudí v malých a stredných podnikoch (s maximálne 250 zamestnancami). 

V snahe získať väčšiu kontrolu nad svojím životom a prácou plánuje až 35% z nich zmeniť zamestnanie v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, a to aj napriek súčasnej dosť nestabilnej situácii na trhu práce. Zdá sa, že spoločnosti, ktoré si chcú udržať kľúčových zamestnancov, budú musieť urobiť ústupky a prispôsobiť sa novej realite. 

Pri otázke, čo ich vedie k zmene, dominovala snaha o získanie vyššieho platu (49%) a udržanie si primeranej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom (41%). A to bez ohľadu na to, aký smer si zvolia. Tieto dôvody sú v dnešnej dobe úplne prirodzené a pochopiteľné. 

Ani neistota na trhu práce neodrádza od ambícií. Takmer každý druhý človek by rád zostal na svojej súčasnej pozícii (48%), mnoho zamestnancov však stále cíti potrebu zmeniť svoje pracovné povinnosti tak, aby zapadli do ich osobného života. Pandémia a s ňou súvisiace problémy spôsobili, že sa mnohí zamysleli nad svojou kariérou, zvyšovaním kvalifikácie alebo učením sa niečoho nového.

Až tretina opýtaných tiež túži po užitočnej a zmysluplnejšej práci. Je možné, že udalosti posledných rokov spôsobili, že respondenti prehodnotili svoju súčasnú prácu a uvedomili si hodnotu svojho času, ako aj toho, ako ho chcú tráviť.

35% opýtaných túži po zmene s cieľom redukovať stres a nadčasy. Hľadanie rovnováhy medzi prácou a osobným životom je čoraz dôležitejším aj u mladých a bezdetných ľudí. 

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila London Business School, až 47 % opýtaných jednotlivcov uviedlo, že sú vo svojej súčasnej práci nešťastní a chceli by zmeniť kariéru. Napriek takémuto významnému číslu výskum ukazuje, že väčšina ľudí sa príliš bojí zmeniť kariéru, a ak tak urobí, zvyčajne počkajú 1 až 2 roky, kým urobia prvý krok.

My sme si urobili mini prieskum na našich sociálnych sieťach. Výsledky boli nasledovné:

Ako vôbec zistiť, aká je Tvoja práca snov?

To, že mnoho ľudí túži po zmene, už vieme. Mnohí znich však ani sami nevedia, kam by ich zmena mala zaviesť. Napríklad, výsledky prieskumu spoločnosti Gallup hovoria, že 60% mileniálov sa snaží zmeniť zamestnanie. Veľké množstvo znich však uviedlo: „Neviem, akú kariéru chcem“ alebo dokonca „Potrebujem zmenu kariéry, ale neviem, čo mám robiť.“

Je veľký rozdiel vedieť, že zmena kariéry je možná (a pravdepodobne dokonca nevyhnutná), alebo vedieť, ktorú zoblastí si vybrať ako cieľ. Ako teda môžeš zabrániť tomu, aby si uviazol v slepej uličke? A ako môžeš pri množstve existujúcich príležitostí zistiť, ktorá dlhodobá kariéra je pre Teba tá pravá?

1. Uvedom si svoje silné stránky

To, že nevieš, akú kariéru chceš, neznamená, že nevieš, v čom si dobrý. Skvelý spôsob, ako sa zamerať na svoje schopnosti, je urobiť si zoznam svojich silných stránok. Pomôcť Ti môže aj dobrý priateľ či kolega a ich názor. Riešením sú aj osobnostné testy (napríklad Myers-Briggs test), ktoré nájdeš aj na internete. 

Takto ľahko zistíš, v čom si dobrý a na čom by si mohol pracovať, aby si to dokázal využiť pre kariérny rozvoj. Dobrým sa môžeš stať v čomkoľvek, ak sa budeš dostatočne snažiť, alebo tomu venuješ dostatok času. Ak sa necháš viesť svojimi silnými stránkami, môžeš ušetriť veľa času a vyhnúť sa frustrácii. Budeš robiť to, na čo máš predpoklady, namiesto toho, aby si sa nútil do kariéry, ktorá Ti v skutočnosti nesedí.

Veľké množstvo ľudí žije v presvedčení, že z nich nikdy nemôže byť dobrý IT-čkár len preto, že sa na strednej škole báli matematiky. Pritom milujú záhady, logické hry a hádanky...

2. Prehodnoť doterajšie skúsenosti 

Polož si nasledujúce otázky a odpovede si heslovite zapíš:

  • Čo sa mi na mojich povinnostiach páčilo najviac a čo najmenej?
  • Aký bol môj najväčší úspech?
  • Čo sa mi na spoločnosti páčilo najviac a čo najmenej?
  • Čo sa mi na kultúre tohto odvetvia páčilo najviac a čo najmenej?
  • Čo sa mi najviac a najmenej páčilo na mojom šéfovi?
  • Čo sa mi najviac a čo najmenej páčilo na ľuďoch, s ktorými som pracoval?
  • Čo bolo na práci tam najnáročnejšie?
  • Kedy som bol najšťastnejší alebo najviac hrdý?

Prehodnotenie skúseností Ti môže pomôcť spomenúť si na kľúčové momenty, ktoré si možno prehliadol. Ak spätný pohľad začína odhaľovať negatívne vzorce okolo určitého druhu práce alebo kariéry, je to spôsob, ako uznať, že je čas posunúť sa ďalej.

3. Skús niečo nové vždy, keď sa naskytne príležitosť

Absolvuj online kurzy, navštevuj workshopy, čítaj knihy a sleduj návody na YouTube. Existuje tak veľa možností, ako sa naučiť nové veci! Je veľmi pravdepodobné, že vďaka tomu objavíš vsebe skrytý talent, ktorý Ti pomôže na ceste k novému zamestnaniu. 

Nové zručnosti môžeš využiť aj vo svojej súčasnej práci, alebo môžeš nový koníček premeniť na vedľajší príjem.

4. A čo pracovné prostredie?

Rád pracuješ v tíme, alebo si individualista? Rád by si pracoval z domu, alebo preferuješ prácu z kancelárie, či hybridný model? Potrebuješ istú úroveň kultúry na pracovisku, alebo víťazia individuálne benefity? Toto všetky sú otázky, ktoré Ti pomôžu  pri skúmaní Tvojich kariérnych možností.

5. Rob to, čo Ťa bude robiť naozaj šťastným

Čo máš natoľko rád, že by si to robil aj zadarmo? Znie to divne? Ani nie. Lebo ak si túto otázku položíš a odpovieš bez veľkého váhania, dostaneš odpoveď, ktorú hľadáš. Nik samozrejme neodpovie úplne konkrétne, napríklad „softvérového inžiniera“. Ale akákoľvek odpoveď ťa môže priviesť k jobu Tvojich snov. Stačí hľadať súvis, prepájať s tým, čo by si vedel robiť a čo by si sa vedel naučiť. Len ak budeš robiť to, čo Ťa naozaj napĺňa, dokážeš byť naozaj úspešný. 

Ak Ťa tieto tipy usmernili alebo Ti potvrdili, že Tvojou cestou je IT, neváhaj a prihlás sa ešte dnes na naše štúdium. Ak máš obavy, či je to pravé pre Teba, prihlás sa na naše Free školenie. Budeš mať možnosť vyskúšať si náš vzdelávací portál a tiež otestovať svoje predpoklady na prácu v IT. 

Ak Ťa pri kariérnom postupe brzdí znalosť cudzích jazykov, pusti sa do štúdia nemeckého jazyka s nami! Prečo práve nemeckého? Prečítaj si náš blog Trh práce si žiada znalosť nemeckého jazyka.

Ak potrebuješ poradiť, neváhaj nás kontaktovať na info@itvkurze.sk a spolu určite nájdeme vhodné riešenie, ktoré bude vyhovovať práve Tebe.

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.3. a získaj zľavu 10%

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.