Prejsť na navigáciu

BLOG: Aké je byť ženou vo svete IT?

Podľa nedávnych štatistík je pomer žien a mužov v IT sfére stále dosť nerovnomerný. V niektorých odvetviach IT je však možné pozorovať zlepšenie. Pozrime sa na konkrétne čísla:

  • Podľa štatistík z roku 2021 tvoria ženy v priemere len 25% pracovnej sily v IT odvetví.
  • Ženy sú v IT zastúpené najviac v oblasti UX/UI designu (36%) a najmenej v oblastiach, ako sú sieťové technológie (7%) a bezpečnosť (8%).
  • Mnoho žien, ktoré vstupujú do IT sféry, pracujú v nižších pozíciách. Napríklad výskumná organizácia AnitaB.org zistila, že ženy v USA zastávajú iba 11% pozícií CEO, 25% pozícií vedúcich technologických oddelení a 9% pozícií vedúcich oddelení produktov.
  • V závislosti od krajiny sa pomer mužov a žien v IT môže líšiť. Napríklad vo Švédsku tvoria ženy 33% pracovnej sily v IT odvetví, zatiaľ čo v Japonsku tvoria iba 14%.
  • Ženy zvyčajne zarábajú menej ako muži v rovnakých pozíciách v IT sfére. Podľa nedávnej štúdie od organizácie Dice z roku 2021, ženy v IT odvetví v USA zarábajú v priemere o 8% menej ako muži.
  • Aj napriek nerovnomernému pomeru je však možné pozorovať zlepšenie. Napríklad podľa štatistík organizácie Girls Who Code z roku 2021, sa v USA podarilo zvýšiť podiel žien, ktoré vstupujú do IT odvetví, z 18% v roku 2014 na 24% v roku 2021.

V rámci tejto témy sme oslovili naše absolventky, aby nám z vlastnej skúsenosti povedali o tom, aké je pracovať vo svete informačných technológií.

„Byť ženou v IT je pre mňa obdobné, ako byť v akejkoľvek inej pracovnej sfére. Všade ide o to, čo dokážem ponúknuť - či už technické alebo mäkké zručnosti. V tomto smere som nepocítila žiadnu výhodu alebo nevýhodu. Som presvedčená, že v dnešnej dobe je dôležitejšie byť flexibilný a chcieť sa prispôsobiť situácii - naučiť sa napríklad nový jazyk, získať nové zručnosti, alebo sa dokázať pozrieť na veci z iného uhla pohľadu.“
Janka Zeumerová

„Je to presne také, ako byť mužom v IT :) Mám kolegov aj kolegyne. Je to zatiaľ nerovnomerný pomer a mužov je viac, ale tento trend sa časom vyrovná. Už nie je raritou, keď sa aj my venujeme technickým oblastiam. Ženy majú rovnaký potenciál a predpoklady pre prácu v IT ako aj muži. Osobne si myslím, že som dostala rovnaké príležitosti a v práci sa nestretávam so žiadnymi predsudkami.“
Zuzana Čverčková

„Byť ženou v IT je len o trošku náročnejšie, ako byť mužom v IT, ale aj tieto bariéry pomaličky padajú. Moja práca je so mnou stále, ale napriek tomu, že ma uspokojuje, je dôležité nájsť si čas aj na relaxáciu. Každý deň je iný a výzvy ma tešia. Rada nad vecami rozmýšľam a každý nový vyriešený problém je ocenenie samo o sebe. Kolegovia/kolegyne sú len príjemnou čerešničkou na torte tohto odvetvia :).“
Tatiana Svetlíková


Ešte stále si myslíš, že programovanie je vhodnejšie pre mužov a pre ženy je príliš technické alebo dokonca nudné? Ale prečo by takéto obmedzenie malo platiť? Ženy majú na zvládnutie programovania rovnaké schopnosti a rovnaký potenciál ako muži a môžu byť v tejto oblasti aj rovnako úspešné. Skús preto zmazať predstavu, že programovanie je len pre mužov, a objav svet kódovania aj Ty!

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.5. a získaj zľavu 6%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.