Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Tomáš Slávik

Po získaní vysokoškolského diplomu som v priebehu nasledujúcich piatich rokov pracoval výhradne v nadnárodných spoločnostiach, zväčša na analytických pozíciách. Po škole som mal rôzne sny, avšak realita mi ich nepomohla naplniť. Zistil som, že to, čo ma na škole bavilo, mi začína prekážať. Práca mi pripadala veľmi stresujúca a stereotypná a finančné ohodnotenie taktiež nebolo veľmi motivujúce. Začal som uvažovať, čo chcem so svojím životom ďalej podniknúť.

Vďaka mojej podporujúcej manažérke v jednej zo spoločností, kde som pracoval, som sa dostal čiastočne k IT. Vznikla totiž požiadavka na digitalizáciu určitých interných procesov. Manažérka vo mne videla potenciál, a preto mi úlohu zadala. Najskôr som začal s vytvorením interaktívnych dotazníkov. Tieto dotazníky boli schopné vygenerovať kvalifikované účtovné odporúčania na základe informácií, ktoré sme dovtedy získavali od kolegov z finančného alebo obchodného oddelenia manuálne, prostredníctvom mailov či telefonicky. Po vyplnení potrebných informácií nasledovala automatická odpoveď. Všetko sa ukladalo na cloud a my sme vďaka tomu mali prístup k jednotlivým posudkom kedykoľvek, z akéhokoľvek zariadenia, ktorému bol udelený prístup. V jednoduchších prípadoch už nebola nutná dodatočná komunikácia, čo usporilo čas obom zúčastneným stranám a celkovo urýchlilo business procesy. Nejednalo sa o programovanie, kde by som ručne písal kód, išlo o „no code“ riešenie, ale bol to môj prvý krok do sveta IT. Zaujalo ma to, pretože to bolo tvorivé a vytrhlo ma to z bežného pracovného stereotypu.

Zakrátko prišla ďalšia úloha - vytvoriť a spravovať interný informačný portál pre naše oddelenie a iných kolegov. Tento portál mal predstavovať miesto, kde by používateľ našiel okrem odborných účtovníckych informácií aj tie menej formálne, o našom tíme, organizačnej štruktúre, našich voľnočasových aktivitách. Opäť pekný projekt, kde som si prišiel na svoje z hľadiska tvorivosti i technickej stránky. Napriek tomu, že taktiež išlo o „no code“ riešenie, musel som sa za pochodu naučiť základnú prácu napr. s photoshopom a iným podporným softwarom. Vtedy mi prvýkrát napadlo, či by som sa nemohol stať programátorom, aby som videl, čo je na pozadí týchto a podobných riešení.

Spomínané projekty mi veľmi pomohli, hlavne v neskoršom rozhodovaní sa, ako ďalej. Skúsil som potom ešte prácu projektového analytika v inej firme, ale nebolo to ono. Potom to už išlo rýchlo. Spravil som si prieskum trhu, zistil som, či je možné stať sa programátorom aj bez nutnosti ďalšieho štúdia na vysokej škole, kto takúto rekvalifikáciu poskytuje, vyhodnotil som pre a proti a dal výpoveď.

IT v kurze som si vybral z viacerých dôvodov. V rámci prieskumu trhu som zistil, že existuje viacero kurzov zameraných na programovanie. Všetky kurzy mali však jedno spoločné, a to fakt, že v lepšom prípade trvali najviac mesiac. To som považoval za veľmi krátku dobu na to, aby sa človek, neznalý pomerov, stal programátorom. IT v kurze bolo však odlišné. Detailne som si preštudoval webovú stránku a snažil sa získať čo najviac informácií o spôsobe výuky. V tomto mi mimoriadne pomohli krátke spoty s absolventmi alebo lektormi uvedené na stránke. Nebolo teda o čom dlho premýšľať. Čo sa týka vzdelávacieho programu, zvolil som si zameranie na programovací jazyk Java. Aj v prípade tohto rozhodnutia som si najskôr zistil, ako sú na tom jednotlivé programovacie jazyky v súčasnosti z hľadiska zastúpenia na trhu. Java vyšla ako jeden z najrozšírenejších jazykov. V tomto rozhodnutí ma tiež podporili z IT v kurze, nakoľko pred nástupom na štúdium uchádzači podstupujú základný skríning predpokladov pre vstup do IT a sú im taktiež poskytnuté odpovede na prípadné otázky vo forme individuálnej konzultácie.

Pri štúdiu som mal vysoké, avšak nie nereálne očakávania. Zázraky na počkanie sa jednoducho nedejú a človek, aby niečo dosiahol, musí najprv pre to niečo spraviť. Jedna vec je prihlásiť sa a druhá – štúdium aj úspešne zdolať. Práve v tom zdolávaní nám pomáhali odborníci z praxe. Nemal som obavy, chcel som si splniť stanovený cieľ. Cesta k nemu určite nebola jednoduchá, ale táto vhodne zvolená rekvalifikácia mi pomohla priblížiť sa k vytúženej zmene. Plusom štúdia je tiež skutočnosť, že pozostáva z viacerých modulov, respektíve predmetov. Tieto pomáhajú budovať nielen IT zručnosti, ale aj sociálne kompetencie, teda soft skills. Výhodou je preto komplexnosť prípravy človeka na potenciálne zamestnanie v IT sektore.

Nadobudnuté poznatky si chcem určite ďalej rozširovať v praxi, a preto verím, že moja snaha mi otvorí cestu k adekvátnemu zamestnaniu.

Ak túžite po zmene vo svojom živote z kariérneho hľadiska, po lepšom finančnom ohodnotení, alebo si chcete len rozšíriť obzory, je toto štúdium pre vás. Teraz som znel trochu ako Elvíra s krištáľovou guľou, ktorá Vám vyveští lepšiu budúcnosť 😊. No pravdou ostáva, že musíte byť odhodlaní a ochotní na chvíľu obetovať aj časť svojho komfortu. Toho som sa ale nikdy nebál, lebo viem, že „po každej búrke vždy vyjde slnko“.

Ak Ťa Tomášov príbeh zaujal a išpriroval ku zmene, neváhaj a urob posledný krok. Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.7. a získaj zľavu 2%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného cez ÚP

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.