Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Michal Raczko

Michal nás veľmi zaujal už ako uchádzač o štúdium. Od úplného začiatku bol stotožnený s tým, že ho čaká náročné obdobie, množstvo práce a úsilia. No ako jeden z mála študentov ani na okamih nepochyboval o tom, že ho na ceste za vysneným zamestnaním nič nezastaví. Toto odhodlanie by sme radi prostredníctvom Michalovho rozprávania posunuli tým, ktorí to potrebujú. Prečítaj si Michalov príbeh.


Michal RaczkoSom Michal a mám 27 rokov. Láska k počítačom začala už v mojich 11 rokoch, keď som po prvýkrát hral videohru - bol som v tom „namočený“ odmala. Lákala ma aj IT komunita, sú to fajn ľudia. Môj záujem o IT ovplyvnil aj výber strednej školy. Zvolil som si elektrotechnickú odbornú školu, kde som študoval počítačové siete. Po celý čas ma lákalo programovanie a počítače, no vedel som, že vysoká škola nie je pre mňa. Vedel som, že pre prácu v IT potrebujem predpoklady a aktuálne vedomosti. Vysoká škola mi v daný moment nedávala zmysel, päť rokov som si vedel pretaviť do reálnej praxe. Aj preto som svoje schopnosti rozvíjal ďalej sám.

Popri samoštúdiu som potreboval zdroj príjmu, a tak som vystriedal niekoľko dočasných zamestnaní. Bol som predajcom elektrotechniky aj áut. Časom som pochopil, že potrebujem komplexné a dlhodobé vzdelávanie, v rámci ktorého sa budem venovať konkrétnemu programovaciemu jazyku do hĺbky. Vďaka sociálnym sieťam som objavil IT v kurze. Najskôr som si prešiel informácie na webstránke a následne som navštívil najväčší veľtrh práce na Slovensku, ktorého sa ako vystavovateľ zúčastnilo aj IT v kurze. Po rozhovore so zástupcom IT v kurze som bol presvedčený o tom, že IT v kurze mi ponúka presne to, čo potrebujem. Rozhodli roky ich skúseností, množstvo absolventov, ktorí sa zamestnali v IT oblasti aj to, že lektormi sú kompetentní programátori s reálnou praxou v IT spoločnostiach. Dôveryhodné a seriózne. To som hľadal a našťastie aj našiel.


Výber vzdelávacieho programu bol pre mňa jednoznačný. Veľmi dlho som mal vzťah k JavaScriptu. Moja predstava budúcnosti bola jasná, rád by som sa venoval full stack programovaniu komplexne. Preto som začal Front-End Developmentom. Podal som prihlášku a čakal na začiatok štúdia. Vedel som, že štúdiu budem musieť venovať veľa času, no tešil som sa na to. Dúfal som, že sa naučím nové veci, tešil som sa na super prístup, dynamické a komfortné štúdium. Moje očakávania boli naplnené. Všetko a všetci fungovali veľmi dobre, veci sa riešili promptne. Všetko bolo podľa mojich predstáv.


Po celú dobu štúdia som bol nezamestnaný a aj napriek tomu, že v hre bola aj možnosť preplatenia vzdelávacieho programu úradom práce, štúdium som si chcel financovať sám. Vybral som si možnosť úhrady kurzovného prostredníctvom mesačných splátok. Štúdium som si o to viac vážil a bolo mi jasné, že kvalitné vzdelanie nikdy a nikde nedostanem zadarmo. Kvalita vždy niečo stojí! Investícia do štúdia sa mi už dávno vrátila.


Keď začal semester, povedal som si, že do toho pôjdem naplno a že tento čas využijem na maximum. Nebolo rozhodujúce, či mám alebo nemám robotu. Nerád robím veci inak ako na 100%. Povedal som si, že do toho investujem všetok čas, ktorý môžem a naučím sa čo najviac. Čas som využil vo svoj prospech. Nehovorím, že som „nad knihami“ sedel od rána do večera, to by ani nemalo zmysel. Bez plného sústredenia je zbytočné nad tým sedieť. No inak som mal hlavu ponorenú len v štúdiu, všetko ostatné išlo bokom. Nie som ranné vtáča, bežne som vstával okolo jednej poobede alebo na obed, najedol som sa a v kľude som si pozrel, aké mám úlohy. Mal som výhodu, že som aký-taký základ mal, preto som nemal obavy, že štúdium nezvládnem. Vždy som si pozrel teóriu, následne som vypracoval súvisiace zadania. Keď som bol s úlohami hotový, urobil som si aspoň hodinovú pauzu a nasledoval webinár. Štúdiu som venoval v sumáre zhruba 4-5 hodín denne. Je to veľmi individuálne. Navyše, ak ma niečo zaujímalo, množstvo informácií som si hľadal aj sám. 


Vzdelávací program Front-End Developer som úspešne absolvoval a následne mi bola ponúknutá stáž na projekte METIS Academy. Vnímal som to ako veľkú poctu a príležitosť zažiť reálne fungovanie v IT tíme, prejsť si celým agilným vývojom. Bolo to úžasné. Bral som to ako test samého seba, ako zvládnem prácu. Počas stáže a práce na reálnom projekte som sa ďalej vzdelával v IT v kurze. Naučil som sa veľké množstvo nových vecí, vykonával som viac-menej full stack development, čím som si hneď v úvode čiastočne splnil sen. Stáž trvala 4 mesiace a po celý čas sme fungovali len online, čo mne veľmi vyhovovalo. Môj deň začínal kontrolou aktuálnych úloh, ak mi niečo nebolo jasné, konzultoval som ich so seniornými kolegami. 


Aktuálne pracujem ako Front-End Developer v spoločnosti Accenture. Dokonca spolupracujem s ďalším absolventom IT v kurze, ktorý je na Back-Ende, čo  je super. Komunikujeme spolu a ak sa dá, pomáhame si. Pri aktuálnej situácii pracujem z domu, no zároveň mám aj možnosť pracovať priamo z kancelárie Accenture.


Svoju prácu mám veľmi rád. Je to samotným Front-Endom. Baví ma „taviť“ vizuál, v tom sa vyžívam. Je to aj dynamikou mojej práce. Každý deň sa naučím niečo iné, nové, každý deň sa posúvam. Páči sa mi, že v Accenture tvoríme celok, tím, každý z nás je dôležitý bez ohľadu na to, či je junior alebo senior. Cítim sa byť užitočný a napĺňa ma to.

Momentálne sa zdokonaľujem v ReactJS, čo je open-source Front-Endová knižnica JavaScriptu na vytváranie používateľských rozhraní alebo komponentov používateľského rozhrania. Mojím cieľom je „vyskalpovať“ si JavaScript a v ďalekej budúcnosti by som sa chcel osamostatniť a zažiť slobodu freelance práce.


Som veľmi rád, že sa mi podarilo dostať sa do IT. Práca v tejto sfére má množstvo výhod. Som silný individualista, nechýba mi kontakt s ľuďmi, preto mi vyhovuje práca z domu.  Ako veľkú výhodu vnímam fakt, že každým dňom rozvíjam svoj mozog, lebo ho musím využívať. Popri práci sa môžem učiť nemecký jazyk. Veľmi ma baví to, že moje možnosti sú komplexné, človek si môže vybrať z viacerých smerov, v ktorých sa bude vzdelávať a ďalej napredovať. Výhodou je samozrejme aj finančné ohodnotenie.


Prácu v IT a štúdium jednoznačne odporúčam každému, kto nad tým uvažuje. Je však dôležité povedať, že štúdium je náročné. Počítač, Google a veľa kávy však vie mnoho vyriešiť. Google je nástroj, bez ktorého sa programátor nezaobíde. Aj tí najlepší programátori sa nezaobídu bez vyhľadávania si informácií. 


Ak uvažujete nad prihlásením sa na štúdium IT v kurze, máte možnosť absolvovať bezplatné Free školenie a otestovať svoje schopnosti a predpoklady pre vstup do sveta IT. Zároveň je potrebné vyhradiť si na štúdium dostatok času. Štúdium som odporučil aj sestre a známym a aj im som hovoril, že ak v tom vidia potenciál, je to super, no nech rátajú s istou obetou. Ak to človeka baví, napĺňa, nech neváha, má to zmysel! Lacné a krátke kurzy sú len reprodukované informácie, ktoré si dnes každý vie nájsť sám na Googli.  Ak to nie je komplexné štúdium, kde je človek vedený lektorom, nemá to zmysel. IT v kurze zo mňa urobilo hotového človeka! Bol som reálne pripravený na nástup na juniorskú pozíciu. Všetko bolo naozaj na úrovni, manažment, webináre, lektori. Štúdium mi poskytlo všetko, čo malo, na 100% a bolo to celé nad moje očakávania. Štúdium splnilo ten hlavný účel, to je pre mňa najdôležitejšie. Túžil som pracovať v IT, išiel som do toho sebavedomo. Vedel som, že ak tomu venujem 120%, musí to vyjsť. Dnes mám novú métu, posúvať sa ďalej. 

Staviam si svoj hrad, urobím si jednu vežičku, druhú a tak to ide ďalej ... 


Vyjadrenie spoločnosti Accenture:

„S IT v kurze spolupracujeme od roku 2014. Za tú dobu ich vzdelávacími programami úspešne prešlo už takmer 500 absolventov, z ktorých viac ako 200 absolvovalo stáž v Accenture a  viac ako 90 sa stalo našimi kolegami. Rovnako ako Michal, ktorý sa ako absolvent 5-mesačného kurzu Front-End Developer zamestnal u nás na tejto pozícii. Príklad Michala a desiatok ďalších absolventov IT v kurze potvrdzuje, že sa kariéra v IT dá naštartovať aj vďaka kvalitným programom neformálneho vzdelávania, akým IT v kurze nepochybne je, ak má človek okrem základných predpokladov a schopností aj motiváciu a odhodlanie. Teší nás, že si vďaka IT v kurze desiatky mladých ľudí splnili sen o perspektívnej práci v IT sektore bez ohľadu na to, aké študijné a profesné smerovanie si pôvodne vybrali.”  
Alena Kanabová, riaditeľka pre firemnú spoločenskú zodpovednosť v Accenture na Slovensku


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.6. a získaj zľavu 4%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.