Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Martin Vrábel


Martin je sympaťák, športovec, ktorý 12 rokov hrával hokej a neskôr sa venoval bojovému umeniu MMA. Nebojí sa žiadnej výzvy. Vďaka svojej vyrovnanosti, disciplíne a chuti vyhrávať, zvládne všetko, do čoho sa pustí. Skúsil toho veľa, no možno práve vďaka duši športovca dokázal urobiť vo svojom živote krok, ktorý nie je bežný. Preto sme ho požiadali, aby nám povedal viac o tom, čo všetko zažil, kým sa stal študentom a neskôr lektorom v IT v kurze. 

Prečítajte si Martinov príbeh a jeho cestu do IT sveta...

Som Martin a aj keď som sa narodil v Plzni, vyrastal som v Piešťanoch. V tomto kúpeľnom meste som od 4 do 16 rokov hrával hokej v najvyššej žiackej lige. Síce sa športu dnes pre zdravotné obmedzenia nevenujem, dal mi veľa. Naučil ma disciplíne, húževnatosti, ukázal mi čaro práce v tíme, ale aj to, ako sa popasovať s prehrami a vychutnávať si víťazstvá.

Vždy som mal rád matematiku a logické hry, a to bol dôvod, prečo som si ako odbor štúdia vybral Telekomunikácie, ktoré som vyštudoval na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej. Ako čerstvý absolvent som sa chcel hneď zamestnať, no chýbajúca prax mi to nedovoľovala. Vybral som sa do môjho rodného mesta a keďže ma fascinovali čísla, veril som, že štúdium účtovníctva na vysokej škole bude dobrou voľbou. Mýlil som sa, forma výučby ma vôbec nenadchla a nemal som motiváciu štúdium dokončiť.

img_0009.png Ako mladý človek bez praxe som v priebehu niekoľkých rokov vystriedal množstvo zamestnaní. Začal som ako ochrankár v Plzeňskom obchodnom centre, kde ma po pol roku povýšili a mal som na starosti viacero objektov. Chcel som však viac, a tak som sa vrátil na Slovensko. Tu sa mi podarilo nájsť miesto pickera, čiže som makal v sklade. Stále to však nebolo to, po čom som túžil, a tak som hľadal ďalej. Lákala ma práca lodníka, preto som sa prihlásil na štúdium na námornej škole. Skúsil som si život a prácu na lodi. Bolo to veľmi náročné z mnohých hľadísk, a preto som sa po čase opäť vrátil na Slovensko, tentokrát do Trnavy. Tu sa mi podarilo zamestnať sa ako projektový koordinátor. Pracoval som predovšetkým s Autocadom a bol som členom tímu, ktorý mal na starosti projekt dodávky vzduchotechniky do jadrovej elektrárne. Kontroloval som, či sú splnené podmienky projektu, či sú dodržané všetky náležitosti. Práca ma veľmi bavila, no po ôsmich rokoch (pre človeka bez vysokej školy) nebola možnosť kariérneho rastu a prišiel opäť čas na zmenu.

O svojich úvahách o odchode som najprv povedal kamarátovi a veci nabrali naozaj rýchly spád. On už bol absolventom štúdia IT v kurze a zvažoval ďalšie štúdium. Po tom, čo mi povedal o všetkých výhodách a o spôsobe, ako to v IT v kurze funguje, neváhal som. Nepotreboval som žiadne prieskumy trhu, on to už urobil za mňa. Jeho osobná skúsenosť a najmä spokojnosť ma presvedčila. Mal už za sebou viacero školení, no žiadne mu nedalo to, čo potreboval. Tento fakt veľmi zavážil a moje finálne rozhodnutie prihlásiť sa na štúdium IT v kurze prišlo do dvoch hodín od rozhovoru s kamarátom. Bol som naplno odhodlaný. Vedel som, že aké-také základy (aj keď nie programovania) mám už zo strednej školy a že ak pôjdem naplno, budem úspešný. Dal som preto okamžite výpoveď. Z pohľadu človeka zvyknutého na isté záruky a bezpečie stabilnej práce to mohlo vyzerať ako príliš spontánny a nerozvážny krok do neznáma, no ja som vedel, že idem správnym smerom.

Na financovanie štúdia som použil svoje úspory, lebo i napriek tomu, že som v tom čase bol evidovaný na úrade práce a požiadal som o preplatenie kurzovného, úrad práce mi žiadosť zamietol. Ani zamietavé stanovisko úradu a nutnosť použiť vlastné zdroje ma neodradilo a rozhodnutie dať výpoveď a naplno sa venovať štúdiu s odstupom času hodnotím ako veľmi správne. Túžba po stabilnej práci s dobrými vyhliadkami a perspektívou do budúcna bola silná a motivačná.

Do štúdia som išiel najmä s očakávaním, že sa po absolvovaní štúdia zamestnám v IT oblasti. Vybral som si 5-mesačný vzdelávací program Software Tester. Moje očakávania sa naplnili. Dostal som to, čo som chcel. Vedel som, že ak štúdiu obetujem všetok svoj voľný čas, moja pozícia na trhu práce sa výrazne zlepší.

Na štúdiu sa mi veľmi páči, že sa dáva veľký dôraz na praktické skúsenosti.  Najviac oceňujem prístup lektorov. Keď potrebuješ odpoveď, vždy ju dostaneš. Vždy je tu niekto, kto sa Ti venuje. To nebýva štandardom. Pri alternatívnych vzdelávacích programoch si naštuduješ dostupné materiály, vysvetlia Ti to, a tým to hasne. V IT v kurze máš x možností, kopec priestoru pýtať sa, konzultovať. Môžeš sa pýtať počas webinára, na pravidelných konzultáciách, písať maily,...priestoru na otázky je naozaj viac než dosť. Je to veľmi prínosné.


Štúdium som zvládol aj vďaka pevne stanovenému harmonogramu, ktorý som dostal pred začiatkom štúdia na celé 5-mesačné obdobie. Vďaka tomu som si vedel dopredu všetky aktivity naplánovať a zladiť. Dopoludnia som sa vždy učil a pracoval na zadaniach. Večer som sa venoval len webinárom. Nikdy som nevypracovával zadania hneď po webinári. To som nepovažoval za rozumné. Moja rada však znie: „Štúdiu sa venujte naplno a nič neodkladajte!“ Ak sa Ti to raz nakopí, dostaneš sa do začarovaného kruhu. Úlohy som vždy vypracovával rad-radom, aby som sa k ničomu nemusel vracať. Ak som sa niekde zasekol, nešiel som ďalej, kým som úlohu nedokončil. Ak som mal problém s vypracovaním úlohy, obrátil som sa na lektorov. Štúdiu som venoval cca 8 hodín denne a potreboval som pri ňom ticho a čerstvý vzduch. Keď už toho bolo veľa, vybral som sa na prechádzku so psíkom Noelom, ktorý je mojím najlepším parťákom.

Pomáhala mi aj túžba „po výhre“, kedy súťažím sám so sebou. Každá úloha, každý cieľ je malá výhra. Skúsenosti s prácou v tíme zo športu som tiež vedel dobre využiť. Tímový duch tam musí byť. Nikto nevie všetko. A ak skupina funguje dobre, šetrí sa čas. Ak sa na niekoho obrátiš a on pozná odpovede na Tvoje otázky, vysvetlí Ti veci za pár minút, pričom Ty by si odpovede hľadal možno aj celé hodiny, to je niečo, čo naozaj pomáha. Takže nebojte sa pýtať.Martin po absolvovaní 5-mesačného programu Software Tester nastúpil na stáž a prihlásil sa na ďalší kurz databáz. V rámci stáže pracoval na reálnom projekte, mal možnosť prakticky si overiť poznatky nadobudnuté počas štúdia. V súčasnosti, okrem toho, že sa stále vzdeláva, odovzdáva svoje znalosti a poznatky ďalším študentom, ktorí majú chuť, čas, odhodlanie a boli v podobnej situácii ako Martin pred nástupom do IT v kurze.

Martinova kariérna cesta bola vcelku kľukatá a na začiatku nepredvídateľná. Jeho skutočný príbeh a autentická výpoveď je však najlepším príkladom toho, že správne odhodlanie, usilovnosť a viera vo vlastné sily vedú k správnemu cieľu. 

Na podklade priamych skúseností našich študentov sa dlhodobo snažíme ukazovať všetkým tým, ktorí o štúdiu uvažujú, no prirodzene váhajú, že prekážky sú na to, aby sa zdolávali. Ak sa náš budúci študent môže identifikovať s osudom svojho rovesníka, nachádza v jeho ceste podobné paralely, vžije sa do situácie, kedy sa k štúdiu odhodlával a ocení jeho rady, je to najviac, čo mu môžeme z „marketingového“ hľadiska ponúknuť. Nie je to síce cesta ľahká, také nie je nakoniec ani naše štúdium, je však pravdivá. Nikdy sme netvrdili, že naše štúdium je pre každého, že ho zvládne hocikto, alebo, že zaplatenie školného znamená automaticky certifikát vo vrecku. To určite nie. Ak máš pocit, že poctivo koncipované štúdium, ktoré budujeme už pár rôčkov, je cesta, ktorou chceš ísť aj ty, urob ďalší krok a pridaj sa k nám. A ak stále niečo visí vo vzduchu, na čo nemáš v súvislosti s naším štúdiom odpoveď, pýtaj sa. Otázka je základom každej komunikácie a tá zas otvára nové možnosti. Sme na ne pripravení a radi ti tvoje rozhodovanie uľahčíme. 

Ak sa chceš nechať inšpirovať príbehmi ďalších našich absolventov, nájdeš ich na našej webovej stránke, v časti Referencie.

Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.7. a získaj zľavu 2%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného cez ÚP

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.