Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Lukáš Klimáček

Rozhovor v spolupráci so Startitup:

  • Od pedagogiky do skladu vo Veľkej Británii až po úspešnú kariéru v IT
  • Lukáš Klimáček dnes pracuje pre úspešnú nórsku firmu
  • Na IT scéne uspel po 3-mesačnom kurze od IT v kurze


bergenitvkurze-900x505.jpegarchív Lukáš Klimáček

Lukáš Klimáček na vysokú školu išiel s tým, že chce byť pedagóg. Vyštudoval slovenský jazyk a literatúru. Uplatniť v tomto odbore sa mu však nepodarilo. Po neúspešnom hľadaní práce sa rozhodol odísť do zahraničia, konkrétne do Veľkej Británie, kde sa zamestnal ako skladník.

V práci skladníka však nevidel budúcnosť. Dlho však uvažoval, akým smerom sa vybrať. Najrozumnejším riešením mu prišlo IT, v ktorom videl víziu stabilnej práce do budúcna.

„K IT som mal dlhodobo blízko, najmä pre počítačové hry. Bolo to však len na užívateľskej úrovni. Napriek tomu, že som si myslel, že nie som technický typ, som sa prihlásil na kurz,“ vysvetľuje Lukáš Klimáček. 

Absolvoval kurz vo Veľkej Británii, pozíciu sa mu však nepodarilo nájsť. Vrátil sa na Slovensko a absolvoval 3-mesačný kurz v IT v kurze. Hneď po absolvovaní sa uplatnil v českej firme.

„Žiadosti o prácu som začal rozposielať už 2 týždne pred dokončením vzdelávacieho programu. Prvú ponuku som dostal hneď v deň ukončenia kurzu. Bolo to na pozíciu do Košíc, no keďže ja už som bol vtedy rozhodnutý, že určite chcem vycestovať, čakal som ešte na ponuku z Prahy, kam som sa hlásil na juniorskú pozíciu,“ ozrejmuje Lukáš.

Dnes Lukáš pracuje pre nórsku firmu, ktorá sa zaoberá špecializovaným softvérom pre spravodajské miestnosti televízií. Lukáš nám v rozhovore prezradil, ako sa v IT oblasti dokáže uplatniť aj absolvent vysokej školy netechnického zamerania.

zdroj: Pexelszdroj: Pexels - Lukáš Klimáček vyštudoval pedagogiku, neuplatnil sa. Odišiel zo Slovenska do Veľkej Británie, kde pracoval ako skladník. V tom však nevidel
budúcnosť, dnes pracuje pre nórsku IT firmu.

  1. Dá sa na IT scéne uplatniť aj bez vysokej školy zameranej na IT?
  2. Sú ľudia, ktorí sa rekvalifikovali, považovaní za rovnocenných na trhu práce?
  3. Oplatí sa viac pracovať pre zahraničné firmy?
  4. Nahradí AI zamestnancov v IT?

Vyštudovali ste slovenský jazyk a literatúru. Dnes pôsobíte ako IT-čkár. Prečo ste sa rozhodli pre prácu v IT?
Po skončení školy som sa snažil zamestnať v odbore, ale nedarilo sa mi to. Po niekoľkých neúspešných pokusoch som vtedy odišiel robiť skladníka do Veľkej Británie. Vtedy som sa seriózne zamyslel nad tým, čo chcem robiť, lebo som vedel, že práca skladníka ma nikam neposunie a strácam tam najlepšiu časť aktívnych rokov.

Vždy som mal rád počítačové hry, no necítil som sa ako technický typ. Mal som však pocit, že teraz je správny čas naučiť sa programovať. Po tom, čo som to oznámil svojim priateľom, mi kamarátka poslala link na kurz CS50x, ktorý, vtedy ako novinku, otváral Harvard.

Keďže som bol v prvom testovacom ročníku, mal som možnosť získať certifikát z ukončenia zadarmo, zatiaľ čo ďalšie ročníky by ho už mali platený, čo bola dobrá motivácia sa snažiť. Medzitým som sa vrátil na Slovensko, certifikát som nakoniec nezískal, keďže som nestihol odovzdať finálny projekt načas, ale tie skúsenosti a hlavne dobré základy programovania, tie sa nestratili.

Nezískali ste certifikát, skúsenosti ste ešte veľké nemali. Čo teda nasledovalo po príchode na Slovensko?
Snažil som sa s nadobudnutými vedomosťami niekde zamestnať, ale väčšinou mi odpísali, že si vážia zápal, ale chýbajú mi skúsenosti. Do toho mi poslala sestra link na vzdelávací program zameraný na testing od IT v kurze.

Lukáš je dôkazom toho, že byť úspešný v IT môže aj človek, ktorý sa rekvalifikoval z netechnickej sféry do IT. Internet je dnes plný informácií o tom, ako sa naučiť programovať. Samoštúdium však pre nováčika môže byť náročné. Na Slovensku však existuje viacero vzdelávacích inštitúcií, ktoré aj ľudí z iných odborov dokážu pripraviť na kariéru v IT. Jednou z nich je napríklad IT v kurze, kde majú uchádzači (aj zo zahraničia) na výber od intenzívnych 5-mesačných vzdelávacích programov až po komplexné 3-ročné štúdium. Už po 5-mesačnom programe je študent pripravený vykonávať konkrétnu pracovnú pozíciu. Veľkým benefitom vzdelávacích inštitúcií je to, že mnohé majú spoluprácu s firmami, vďaka čomu môžu študenti už počas alebo po úspešnom absolvovaní štúdia pracovať v IT sektore. Napríklad IT v kurze už niekoľko rokov spolupracuje s viacerými IT spoločnosťami a za roky spolupráce má už stovky úspešných absolventov. 

Viac informácií o kurzoch 

zdroj: Pexels - Lukáš Klimáček - Vždy som mal rád počítačové hry, no necítil som sa ako technický typ. Mal som však pocit, že teraz je správny čas naučiť sa programovať,
uvádza Lukáš Klimáček.

Aký náročný bol pre vás vzdelávací program z hľadiska jeho obsahu? Dá sa to zvládnuť?
Ja som študoval v roku 2015. Odvtedy sa obsah štúdia aktualizoval. Teraz už si môžete vybrať základy programovania (my sme v tom čase na výber mali len testing) a aj v testingu už učia aj proces vývoja softvéru.

Dnes je kurz Software Tester viac orientovaný na automatizované testovanie, ktoré je v súčasnosti žiadanejšie zo strany zamestnávateľov.

Takže rozhodne sa to zvládnuť dá, majú to odskúšané na niekoľkých generáciách študentov. Určite vám pomôže, ak na kurz prídete pripravení, ale nie je to povinnosť. Pomôžu vám aj s uplatnením sa na trhu práce, napríklad úpravou životopisu alebo prípravou na pracovný pohovor v IT.

V čom teda vidíte najväčší prínos vzdelávacieho programu Software Tester od IT v kurze?
Práve v tom, že ponúkajú ľuďom, bez ohľadu na vek, uplatniť sa v IT sfére a na vstupnú pozíciu vás pripravia najlepšie, ako vedia.

Nebáli ste sa, že sa neuplatníte? Keďže nemáte vyštudovanú školu s týmto zameraním, ale absolvujete len kurz.
Samozrejme, že bál, ale hneď ako som na kurz nastúpil, sústredil som sa len naň, presne podľa hesla „toto je teraz tvoja jediná zodpovednosť – aby si ho urobil“ a dokončil ho.

"Prvú ponuku som dostal hneď v deň ukončenia kurzu." Bolo to na pozíciu do Košíc, no keďže ja už som bol vtedy rozhodnutý, že určite chcem vycestovať, čakal som ešte na ponuku z Prahy, kam som sa hlásil na juniorskú pozíciu. Tam ma, našťastie, zobrali. Odvtedy som sa sústredil len na testovanie softvéru.

Na IT-čkára ste sa rekvalifikovali. Berú váš však na IT scéne za rovnocenného?
Tohto som sa tiež bál, hlavne spočiatku, ale nemám pocit, že by mi to ktokoľvek dal pocítiť. Dnes, po rokoch v tomto odvetví, to už určite nie je téma, skôr bolo zakaždým dôležité, či ste si s kolegami „sadli“ alebo sa dokázali zmeniť/prispôsobiť, ak ste niečo spočiatku nerobili úplne správne.

Dnes pracujete pre nórsku firmu, no žijete v Prahe. Prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska?
Chcel som cestovať, už na výške som mal túlavé topánky, len mi dlhšie trvalo, než som si ich nasadil. Zároveň som vedel, že to aj v životopise bude dobre vyzerať, ak by som pracoval pre zahraničnú firmu.

V tom čase som bol rozhodnutý, že vycestujem pokojne aj na Antarktídu, ak mi to pomôže získať lepšie znalosti v tomto odvetví.

Líšia sa pracovné procesy Nórov od tých našich? Myslím si, že v procesoch ani nie, tie sú porovnateľné s našimi.
Naša firma je multikultúrna. Pracujú v nej ľudia z rôznych častí sveta, takže hovoríme po anglicky, ale učím sa aj nórčinu, aby som sa vedel dorozumieť v bežnom živote v Nórsku.

Pre nórsku firmu pracujete na diaľku. Nebolo by jednoduchšie pracovať priamo z centrály?
V IT to nie je podstatné. Prišlo mi úsmevné, že pred pandémiou mnohé firmy pri pohovoroch hovorili „…a home office len vo výnimočných prípadoch,“ a vzápätí, keď prišla pandémia, zrazu všetci zistili, že ono to funguje.

Ja sám som zmenil prácu počas pandémie a nastúpil do firmy, kde boli zvyknutí robiť na diaľku, a môj kolega, s ktorým som na projekte spolupracoval, bol v Banskej Bystrici. Všetko sme riešili online  a bolo jedno, či sedím v kancelárií alebo na byte. Ak ste svoju robotu spravili načas, nikoho to nezaujímalo.

Mne práca z domu vyhovuje a už som si našiel spôsob fungovania. Spočiatku som sa bál, že keď budem pracovať a oddychovať na mieste, kde odpočívam, nebudem robiť ani jedno poriadne, ale už som si na to zvykol. Poznám mnohých kolegov, ktorým to tiež tak vyhovuje. Nestrácajú čas cestovaním, hlavne ak sú introverti, lepšie sa im sústredí na prácu a nie sú rozptyľovaní otázkami od kolegov.

Oplatí sa viac v IT pracovať pre zahraničné firmy?
To nie je dôležité. Dôležité je, či vy v tom projekte vidíte zmysel, profesionálne naplnenie a dobrý kolektív, prípadne aspoň niečo z toho.

zdroj: Unsplash - Lukáš je dôkazom toho, že úspešný v IT môže byť aj človek, ktorý nemá vysokú školu s IT zameraním.

Pracujete na pozícii QA inžinier, ako vyzerá váš bežný pracovný deň?
Píšem automatizované skripty na testovanie softvéru. To znamená, že keď kolegovia urobia upgrade v našom softvére, mojou úlohou je pozrieť sa na zmeny a, určiť, čo by malo byť otestované a overiť správnosť fungovania softvéru.

V IT segmente pôsobíte niekoľko rokov. Je práca v IT nekonečné štúdium?
Dennodenne nie, ale stále sa učíte niečo nové. V IT to môžu byť nové nástroje alebo softvér, ktorý mení zaužívaný prístup, lebo pristupuje k veciam inak, takže rozhodne je dobré „nezaspať na vavrínoch“. Rovnako dôležité je špecializovať sa a byť dobrý v tej svojej oblasti.

IT je pre Slovákov čoraz atraktívnejšie. O rekvalifikácii v prospech IT by uvažovalo až 60 % Slovákov, ak by v nej mali dlhodobú a finančne atraktívnu perspektívu, uvádza TASR. Presadiť sa ako IT-čkár je dnes dostupnejšie než kedykoľvek predtým. Nie je na to potrebný vysokoškolský diplom, stačí absolvovať kvalitné štúdium. Napríklad IT v kurze ponúka špecializované IT kurzy, kde v priebehu 5 mesiacov dokáže človek nadobudnúť komplexné a kvalitné vzdelanie.

Vzdelávacie programy prebiehajú moderovanou online formou. Webináre sú vedené lektormi, čiže študenti sú s nimi v priamom kontakte počas celej doby štúdia. Štúdium v IT kurze sa otvára dvakrát ročne – v septembri a vo februári, najbližšie 5.2.2024, pričom umožňujú aj neskorší nástup.

Viac informácií o kurzoch 

zdroj: IT v kurze - IT je pre Slovákov čoraz atraktívnejšie. O rekvalifikáciu v prospech IT by uvažovalo až 60% Slovákov, ak by v nej mali dlhodobú a finančne atraktívnu 
perspektívu.

Na IT scéne ste uspeli i napriek tomu, že ste neboli absolventom vysokej školy so zameraním na IT. Čo by ste odporučili mladým ľuďom, aby boli úspešní na danej pozícii?
Nebáť sa ísť za svojím snom. Avšak každý z nás má inú štartovaciu pozíciu v živote a neexistuje jeden návod pre všetkých.

Preto by som začal tým, čo má daný človek dostupné, v mojom prípade to boli skúsenosti z detstva, e-learningové kurzy a odtiaľ som sa pohol ďalej. Vôbec to nemusí byť krátka cesta. U mňa, rozhodne nebola. Dôležité je nebáť sa upraviť svoje ciele. Niekedy zistíte, že chcete niečo iné, alebo ste dobrý v tom, v čom ste nečakali. A je úplne v poriadku rozhodnúť sa zmeniť svoje smerovanie.

To hovorím pre ľudí, ktorí si po veľkom úseku svojej osobnej cesty uvedomili, že ten svoj pôvodný cieľ tak úplne nechcú, napríklad ako človek, ktorý túži byť astronautom, ale uvedomí si, že ku šťastiu mu úplne stačí byť v tíme, ktorý navrhuje skafandre pre astronautov alebo robí na výskume rakiet – asi si uvedomíte, že o vás alebo vašej práci sa zrejme v novinách písať nebude, ale to je v poriadku, lebo vy ste tam spokojný a napĺňa vás to. A v tomto prípade je to stále blízko tomu, k čomu ste sa pôvodne vybrali.

Nehovoriac o tom, že mnohí ľudia majú nejakú kombináciu práce, rodiny a voľnočasových aktivít, ktoré naplňajú ich život a každý tú kombináciu máme inú, preto sa nedá všeobecne povedať, čo by platilo pre všetkých.

A ešte by som dodal, že v mojom prípade som mal kusisko toho príslovečného šťastia a podporu zo strany priateľov a rodiny. A ani jedno z toho neberiem ako samozrejmosť.

Kde sa vidíte o 5 rokov? V akej oblasti IT vidíte najväčšiu budúcnosť? Myslíte si, že vašu prácu môže nahradiť umelá inteligencia (AI)?
Prednedávnom som čítal rozhovor v Leveli s Blayom Whitbym. Zaoberá sa filozofiou a etikou vo vzťahu k technológiám, kde sa k tomu veľmi dobre vyjadril – zmeny na trhu práce určite nastanú, ale nebude to cez noc.

Ako príklad sa väčšinou používa, že v dobe industriálnej revolúcie prišli ľudia o prácu, ale zasa vznikli iné pozície. Ten príklad vo všeobecnosti je podľa mňa dobrý, ale, paradoxne, práve o dnešné manuálne pozície zrejme umelá inteligencia ľudí nepripraví, tam budú stále potrební ľudia, ale skôr o tie „stredné manažérske“ vrstvy – napríklad, ak ste účtovníci (účtovníctvo už dnes dokáže SW robiť veľmi dobre) alebo kancelárska práca vo všeobecnosti.

O svoju prácu sa nebojím, lebo AI určite bude nápomocná v testingu pri rozoznávaní nejakých vzorov (obrázky) alebo pomoci pri vyhodnocovaní testov, ale stále bude potrebný niekto, kto pri tom jej vyhodnocovaní bude musieť dávať pozor a kto tie testy zrejme stále bude navrhovať a upravovať.

Ak by náhodou došlo k tomu, že by som bol nahradený, určite by som našiel uplatnenie v rámci nejakej inej pozície v IT.


Štúdium otvárame dvakrát ročne, a to vždy vo februári a v septembri. Konkrétne termíny začiatku sú uvedené pri každom programe. Za včasné prihlásenie v rámci zľavového countdownu Ti vieme poskytnúť zľavu až do výšky 10% z celkovej ceny kurzovného.

Chcem vedieť viac


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 30.4. a získaj zľavu 8%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.