Prejsť na navigáciu

Absolventi hovoria za nás: Filip Gaj

Naši absolventi hovoria za nás. Práve oni vedia popísať štúdium s IT v kurze najlepšie. Dokážu dodať odvahu tým, ktorí sa k rozhodnutiu študovať dlho odhodlávajú. Motivácia, dravosť a vytrvalosť sú kľúčové. A ak by sme hľadali absolventa, ktorý tieto vlastnosti reprezentuje, našli by sme Filipa. Na jeho profile na jednej z pracovných sietí má uvedený krásny citát, ktorý ho naozaj vystihuje: „Aj keby som vedel, že zajtra celý svet zanikne, dnes by som ešte zasadil moju jabloň.“ Aj preto sme Filipa vyspovedali a dúfame, že jeho príbeh nakopne tých, ktorí to potrebujú. 

Filip, povedz nám niečo o sebe:
Pochádzam z malej obce na východe Slovenska, zo Spišského Štvrtka. Rád čítam, cvičím, venujem sa turistike a snívam o cestovaní po svete. Slovensko som už vďaka viacerým sťahovaniam spoznal viac než dosť a výhodou je, že nech sa zastavím takmer kdekoľvek, mám s kým vybehnúť na pivo!

Čomu si sa venoval pred tým, než si sa pustil do štúdia IT?
Už počas strednej školy som miloval analýzy a tematiku bezpečnosti, tak som si vybral štúdium Bezpečnosť a ochrana kritickej infraštruktúry. Lákali ma prípadové štúdie príčin a dôsledkov, následné opatrenia, ich aplikácia a reálne výsledky. Žilinská univerzita je známa svojou kvalitou štúdia a samotný odbor ma lákal zaujímavým obsahom a hĺbkou štúdia.
Ako čerstvý absolvent som sa chcel zamestnať v oblasti kritickej bezpečnosti, no keďže je táto oblasť v našich podmienkach slabo rozvinutá, zameral som sa na požiarnu ochranu a BOZP. Našiel som si prácu v Prievidzi, kam som sa aj presťahoval. Keďže to nebolo úplne to, čo som hľadal, práca ma po čase nenapĺňala a podarilo sa mi zamestnať sa ako konzultant softvérových aplikácií. Firma, pre ktorú som pracoval, však sídlila v Košiciach, a tak ma čakalo ďalšie sťahovanie.


Ako a kedy Ti napadlo pustiť sa do štúdia IT?
Neustále som cítil, že v živote potrebujem veľkú zmenu, akýsi reštart. S mojimi pocitmi som sa zdôveril kolegyni Lucke. Ona sa nachádzala v rovnakej fáze života, no na rozdiel odo mňa sa už pustila do veľkého prieskumu svojich možností. Keďže ju dobre poznám, viem, aká je dôkladná a nemal som dôvod neveriť jej výberu. O IT v kurze mi povedala všetko a ja som neváhal ani chvíľu. IT ma už roky lákalo. Hneď som vedel, že presne tento krok je to, čo potrebujem. Slovo dalo slovo a obaja sme sa prihlásili na štúdium.

gaj_filip_vyjadrenie.png
Vybral si si vzdelávací program Software Tester. Na základe čoho padlo toto rozhodnutie?
Je všeobecne známe, že je to jedna z najlepších možností, ako začať v IT a prináša množstvo príležitostí. Najmä, ak človek nemá žiadne skúsenosti s programovaním, čo bol aj môj prípad. Mal som síce za sebou pár pokusov, no necítil som sa na to. Program Software Tester mi bol zároveň odporúčaný na základe výsledkov testov analytických a logických predpokladov a následnej konzultácie o výbere vzdelávacieho programu. To ma utvrdilo v tom, že som si vybral dobre.


Aké si mal očakávania od štúdia s IT v kurze? Mal si aj nejaké obavy?
Myslím si, že je prirodzené mať očakávania a aj obavy. Ja som mal strach, či štúdium zvládnem, predovšetkým z časového hľadiska. No povedal som si, že ak už, dám tomu 100%. Očakával som, že táto zmena mi pomôže nájsť si zaujímavú a dobre platenú prácu s perspektívou. To sa naplnilo.
Pred začatím štúdia som mal veľké obavy aj z toho, ako zapadnem medzi spolužiakov. Či sa nebudem hanbiť za to, že sa tak krátko po absolvovaní štúdia na VŠ púšťam do rekvalifikácie. Keď som zistil, aké široké zastúpenie rôznych pracovných pozícií a životných príbehov mám okolo seba, všetko opadlo. Bolo to pestré - stavbár, kuchár, metrológ, zdravotník, skladník či učiteľky a ja som pochopil, koľko ľudí je v tom so mnou, že aj oni potrebujú zmenu, a že to vôbec nie je hanba. Naopak, je to odvážny a správny krok.


Aké boli Tvoj prvé dojmy a začiatok štúdia?
Začal som vo veľkom štýle! Necelé dve hodiny pred prvým webinárom mi zrejme zo stresu spadol laptop na zem a úplne sa mi rozbil display. Po chvíľke paniky som sa však vynašiel a napojil som počítač na televíziu. Počas dvoch hodín webinára som sa síce musel pozerať nahor podľa umiestnenia televízie, no bol som veľmi rád, že som našiel riešenie.
Po prvých webinároch som bol pokojnejší, videl som, že lektori idú postupne a dbajú na to, aby bolo učivo zrejmé a porozumeli mu všetci.


Zvolil si si nejakú stratégiu štúdia? Mal si osvedčené postupy?
Ako som už spomínal, hľadal som predovšetkým zmenu, reštart môjho života. Paradoxne to, že som mal zrazu toľko povinností, mi pomohlo urobiť si pevný režim, ktorý bol základom úspechu. Zbavil som sa všetkých „žrútov času“, ako je televízia či streamovacie služby. Môj život sa točil len medzi prácou a štúdiom. Všetko ostatné mi pripadalo ako strata môjho času. Výnimkou bolo len čítanie kníh a cvičenie v posilňovni. Tak som si dokázal vyvetrať hlavu a zároveň viem, že ak človek sedí väčšinu dňa za počítačom, potrebuje spevňovať telo, aby predišiel zdravotným problémom. Ja som neštudoval, ja som doslova prešiel procesom zmeny. 

Čo sa štúdia týka, mne sa osvedčilo vopred si zbežne preštudovať tému, nechať si ju do hĺbky vysvetliť a víkendy venovať zadaniam. Ak ma nejaká z tém zaujala, išiel som viac do detailov, skúšal som a hľadal ďalšie informácie po vlastnej osi. Aj vďaka tomu som nestratil motiváciu a vždy som sa vedel nadchnúť pre niektorú z častí.


Ako si zvládol štúdium popri zamestnaní?
Nebudem klamať, bolo to veľmi náročné. Najmä v druhej polovici štúdia. Vedel som však, že si len musím sadnúť a makať, inak by to všetko, čo som dovtedy už zvládol, nemalo zmysel.


Ako okolie vnímalo Tvoje rozhodnutie zmeniť svoj život?
Rodičia boli spočiatku šokovaní. Rekvalifikovať sa ako čerstvý absolvent vysokej školy? Oni niečo také nepoznali, preto som ich rozčarovanie nebral vážne. Po čase pochopili, že idem naplno a myslím to vážne. Preto ma v rozhodnutí podporovali rovnako ako moji kamaráti, ktorí vedeli, že nie som spokojný a zmena mi prospeje.


Kto bol Tvojou oporou počas ťažších dní?
Musím povedať, že najviac mi pomohla spomínaná kolegyňa Lucka. Išli sme do toho spolu, prechádzali sme rovnakými problémami, riešili rovnaké situácie. Bola mi veľkou oporou. Vždy sme si povedali, že to už nejako dáme! Pomáhali sme si aj v rámci skupiny, študenti medzi sebou, čo bolo úplne prirodzené. Mali sme veľmi dobré vzťahy a mnohé väzby pretrvávajú dodnes. Je dosť možné, že jeden spolužiak sa v dohľadnej dobe stane mojím kolegom, z čoho mám veľkú radosť.


Filip, Ty si sa zamestnal už v polovici vzdelávacieho programu. Ako sa Ti to podarilo?
Ja som sa už na začiatku štúdia nastavil na to, že budem vytrvalý. Podarilo sa mi to v štúdiu a aj v odhodlaní zamestnať sa čo najskôr. Rovnako intenzívne, ako som bažil po nových vedomostiach, som túžil naberať prax už ako zamestnanec. Posielal som životopisy, kým to nevyšlo!


Ako to priebehalo? Prekvapilo Ťa niečo?
Keďže som už ako absolvent VŠ prešiel procesom hľadania práce, očakával som niečo podobné. Bol to však obrovský rozdiel! Keď som si hľadal prácu v oblasti bezpečnosti, reagoval som aj na 20 ponúk naraz. Ozvali sa najskôr po mesiaci, a aj to len z jednej firmy. Pohovory, ktoré som dovtedy zažil, boli nudné, nepríjemné a vôbec som z nich nemal dobrý pocit. Keď som rozposlal životopisy teraz, nestačil som sa čudovať! Okamžite ma kontaktovali zo všetkých oslovených spoločností, boli neuveriteľne príjemní, milí a ochotní. To ma neprestávalo fascinovať. Hneď sme si dohadovali termíny stretnutí. Moje pohovory boli spočiatku skôr o tom, čo všetko by som sa mal ešte naučiť, no vedel som, že aj tak ma každý z pohovorov niekam posúva. Bolo veľmi zábavné, že po každom z nich som sa snažil doštudovať niečo nové a takmer vždy sme danú tému brali na webinári tesne po pohovore. Buď som vďaka webináru vedel, čo ma čaká na pohovore, alebo vďaka pohovoru, čo ma čaká na webinári. Vždy však bol každý z pohovorov príjemný, nikdy som sa necítil trápne, že niečo neviem, nemal som dôvod. Nik mi nedal pocítiť, že tam nepatrím, skôr naopak.


A ako prebiehal pohovor, ktorý Ti zabezpečil aktuálne zamestnanie?
Po prvom kole, ktoré opäť prebiehalo vo veľmi príjemnej atmosfére, sme sa dohodli, že dostanem úlohu. Očakával som, kedy mi pošlú zadanie tak netrpezlivo, až som sa dostal do takého stresu, že keď som si zadanie prečítal, na niekoľko minút som sa doslova zasekol. Firma chcela, aby som otestoval úplne jednoduchú vec, no ja som to v strese vyhodnotil ako veľmi náročnú úlohu. Povedal som, že si zadanie v kľude opäť prečítam a došlo mi, čo mám robiť. Nakoniec sa z toho vykľula mimoriadne kreatívna a zaujímavá úloha. Nikdy by som neveril, čo všetko sa dá otestovať! V danej chvíli som pochopil, že štúdium testingu bolo to najlepšie, čo sa mi mohlo stať.
Následne mi oznámili, že ma prijímajú. Bol som veľmi šťastný. Keďže som mal nastúpiť ako úplný junior, ktorý zároveň študuje, jednou z podmienok bolo, aby som na začiatku navštevoval kanceláriu. Sídlo spoločnosti je v Žiline, tak ma opäť čakalo sťahovanie do mesta, ktoré som si zamiloval už ako študent vysokej školy.
Horšie bolo, že toto všetko sa dialo zároveň s tým, ako sme v štúdiu prehupli do ťažšej polovice. Odrazu som riešil veľa vecí naraz - sťahovanie, webináre a zadania z IT v kurze a zároveň aj nástup a zácvik do novej práce. Zácvik v práci obnášal aj štúdium a zadania a ja som nevedel, ako to všetko zvládnem. Lektori z IT v kurze však boli veľmi ústretoví a chápali, že nie je možné to všetko stíhať načas. Toto všetko sa dialo tesne po vianočných sviatkoch. Začiatok roka 2022 bola riadna jazda! Ja som však vytrval, vydržal a nepoľavil som ani na minútu. Vďaka tomu som zamestnancom spoločnosti Descartes Systems Group a pracujem ako Junior IT Tester.


Ako vyzerajú Tvoje dni v práci dnes?
Dnes je to o niečom inom. Už som nabehol na pracovný rytmus. Vďaka ústretovosti firmy, pre ktorú pracujem, som mal možnosť vybrať si hybridný model práce. Som typ, ktorému nevyhovuje 100% home office, potrebujem sociálny kontakt, a tak chodievam aj do kancelárie. Firma maximálne vychádza v ústrety, ponúka zamestnancom pracovné pomôcky, aby vedeli pohodlne pracovať aj z domu. Kolegovia sú nápomocní a ja si to veľmi cením. Môžem sa na nich obrátiť s čímkoľvek. Vládne tímový duch a úspechy berieme ako spoločné, nie ako úspechy jednotlivca. Rána začíname meetingom, kde si preberieme čiastkové úlohy na daný deň a to, ako kto pokročil s dlhodobými úlohami. Ak pracujem z domu, netreba mi veľa. Nasadím si slúchadlá a zažeriem sa do práce. Pre mňa je obrovským plusom to, že v IT rozhodujú výsledky. Rád pracujem večer, a preto milujem slobodu, ktorú IT v tomto ponúka. Ak deň trávim v kancelárii, je to iné v tom, že sa s kolegami občas zídeme na káve a preberieme pracovné a sem-tam aj osobné záležitosti, ako to už v práci býva.


Máš nejaké kariérne a osobné ciely, sny?
Čo sa týka kariérneho rastu, rád by som sa venoval automatizovanému testovaniu a penetračným testom, na čom už vytrvalo pracujem. Mám rád predovšetkým výzvy, tie ma vedia nakopnúť k výkonu. Počas štúdia v IT v kurze som dúfal, že sa nikdy nebudem venovať testovaniu Back-Endu. Dnes to robím a paradoxne, to ma baví najviac! Firma, v ktorej pracujem, podporuje svojich zamestnancov v raste, ponúka rôzne možnosti školení a kurzov, čo ma veľmi teší.
V rámci snov, ktoré sa netýkajú práce, by som v budúcnosti rád cestoval. IT je oblasť, ktorá mi to umožní. Poviem to narovinu, iná práca by mi nedala príjem, ktorý by to dovolil a v hre je aj to, že množstvo IT-čkárov má možnosť pracovať z opačného konca planéty. To sú ďalšie dôvody, prečo je práca v IT prácou snov.


Rozhodol by si sa aj dnes pre štúdium práve s IT v kurze?
Na 100%! Dostal som, čo som očakával, v rámci štúdia som sa naučil veci, ktoré denne naplno využívam, mám skvelú prácu a nemenil by som. Som si istý, že čo sa štúdia týka, ako študenti sme dostali to, o čom by sme na inom mieste iba snívali. Prístup lektorov, ich rýchle reakcie a pomoc vždy, keď sme to potrebovali. Často riešili témy aj mimo osnov, ak videli, ak bolo treba, vždy brali do úvahy viaceré riešenia a trpezlivo ich s nami prechádzali.


Čo by si odkázal tým, ktorí nad štúdiom ešte len uvažujú?
Keď som si vyberal vysokú školu, pri myšlienke na štúdium spojené s informačnými technológiami ma odradila matematika, ktorá si ma nakoniec našla aj pri štúdiu Bezpečnosti a ochrany kritickej infraštruktúry. Veľa ľudí má predpoklady pre prácu v IT a ani netuší, čo v nich drieme. Ak sa na to spätne pozriem, som jedným z nich. Milujem analýzy, som fanúšikom sci-fi a vždy som rád hral strategické počítačové hry - to bola moja srdcovka. Viem sa do práce maximálne zahĺbiť, čo je typická črta IT-čkára. Mňa IT vždy lákalo, ale nikdy mi nenapadlo, že by som skutočne mohol byť IT-čkárom.
Preto, ak čo i len trošku zvažujete túto možnosť, dajte tomu šancu. Existuje množstvo spôsobov, ako si overiť, či na to človek má, a či by ho to mohlo baviť. Na internete je dostupné veľké množstvo testov a kvízov. Využiť môžete aj test predpokladov pre prácu v IT a konzultáciu o výbere vhodného programu, ktorý bezplatne a nezáväzne ponúka aj IT v kurze vo Free školení.

Ak sa už prihlásite, dajte do toho všetko. Oplatí sa to!

Nám ostáva len poďakovať Filipovi za jeho autentický a úprimný pohľad do jeho života. Naše štatistiky jednoznačne uvádzajú, že najväčší podiel študentov sa k nám dostalo na základe odporúčania nášho absolventa, prípadne aktuálneho študenta. Je to pre nás veľká pocta a potvrdenie toho, že práca, ktorú v IT v kurze robíme už vyše desať rokov, dáva zmysel. Sme vďační za všetkých študentov, ktorí berú štúdium vážne, s plným odhodlaním a vytrvalosťou zdolávajú prekážky s jediným cieľom – zmeniť alebo vylepšiť svoju doterajšiu kariérnu cestu. Ďakujeme všetkým študentom a absolventom, ktorí sú ochotní o svojej zmene a štúdiu hovoriť a posmeliť tak nerozhodných.

Ak Ťa rozhovor s Filipom utvrdil v tom, že aj u Teba je čas na zmenu, neváhaj a urob posledný krok. Najbližší semester začína už 5.septembra a môže to byť deň, ktorý bude začiatkom Tvojej novej životnej cesty.

Chcem vedieť viac


Nový semester začína 2.9.

Viac informácií

Ako sa prihlásiť?

Viac informácií

Prihlás sa dnes a získaj zľavu

Viac informácií

"Počítač, Google a veľa, veľa kávy."

Viac informácií

Ako uhradiť kurzovné?

Viac informácií

"Tí, ktorí kontrolujú kód, kontrolujú svet!"

Viac informácií

"Netreba čakať a odkladať štúdium."

Viac informácií

Kurzoviny

Viac informácií

"Najviac oceňujem prístup lektorov."

Viac informácií

"Prešiel som procesom zmeny."

Viac informácií

"IT bude stále v kurze."

Viac informácií

Ochutnávka nášho štúdia

Viac informácií

"Choď za svojim snom."

Viac informácií

Otázky a odpovede

Viac informácií

"Moje očakávania sa splnili."

Viac informácií

"Podstatný je záujem."

Viac informácií

Kontaktujte nás

Viac informácií

"V IT v kurze vedia, čo robia!"

Viac informácií

Prihlás sa do 31.5. a získaj zľavu 6%

Viac informácií

Preplatenie kurzovného pre UoZ

Viac informácií
x

ODCHÁDZAŠ?

Prihlás sa na odoberanie newslettra. Raz do mesiaca získaš informáciu o pripravovaných aktivitách a zároveň sa naučíš niečo nové nielen z oblasti IT.