Prejsť na navigáciu

Rozhovor s Lukášom, ktorý absolvoval náš kurz a stal sa Aplication Specialist

| 19. 4. 2017

Volám sa Lukáš Klimáček a som jeden z absolventov druhého ročníka IT v kurze. Pôvodne som vyštudoval pedagogiku a stihol som vyskúšať celkom širokú paletu zamestnaní - od učiteľa, skladníka, prekladateľa až po obchodníka, väčšinu z nich na báze "z núdze cnosť" (z niečoho žiť musíte), než že by to bolo niečo, čo by ma napĺňalo (a to som vymenoval len tie zaujímavejšie).

luk%C3%A1%C5%A1%20klim%C3%A1%C4%8Dek

Kde vidíš spätne najväčší problém pri hľadaní práce?

Obávam sa, že v tom istom, v čom ho vidí aj súčasná generácia: nedostatok praxe, a to pokojne v odbore, ktorý ste vyštudovali. Asi každý už zažil inzeráty, kde hľadajú človeka s 2-3 ročnou praxou + kopou skúseností, najlepšie čerstvo po škole. Poprípade, ak ste študovali niečo iné, a chceli by ste skúsiť iné odvetvie, tak sa k nedostatku praxe ešte nabaľujú pochybnosti. Mám na to? Dokážem sa preorientovať na niečo iné, než čo som študoval/a? Oplatí sa to? Čo na to moji známi, rodina?

Ako si sa dozvedel o IT v kurze?

S hanbou priznávam, že nie vlastným pričinením. Vďačím za to sestre, ktorá mi poslala link na vašu stránku so slovami: "Ty sa zaujímaš o to í-té, tak možno toto bude pre teba."

Čo ťa nakoplo prihlásiť sa?

Jednoducho ma to zaujalo a potom, úprimne povedané, nasledovalo zbožné prianie, aby ste ma vybrali. Vážne. Toto som vám nikdy nepovedal, ale, vzhľadom na to, že ste ma vybrali a kurz som úspešne dokončil, teraz už môžem :).

Totiž v dobe, keď som sa naň hlásil, bola jedna z podmienok, aby vek uchádzača nebol väčší ako 26 rokov, ak sa nemýlim.

Ja som bol vtedy o rok starší a už som zažil kopu inzerátov na rôzne pracovné pozície/stáže, na ktoré som reagoval, a vedel som, že nespĺňam vekové podmienky, no chcel som to aspoň skúsiť. Vždy mi prišla zamietavá odpoveď, kde vek bol spomenutý ako dôvod.

Takže keď som sa hlásil k vám, očakával som odpoveď v podobnom duchu, no už asi po stýkrát som si povedal: "keď sa nepokúsim, tak sa nikam nedostanem".

Moje prekvapenie bolo veľké, keď sa mi asi do dvoch týždňov ozvala vaša kolegynka, či mám ešte stále záujem. Musel som vtedy v telefóne znieť dosť apaticky a stroho - ale to len preto, že som nemohol uveriť, že mi voláte!

Celý čas som sa obával, že mi o pár dní zavolá späť, že to bol omyl, zle si pozrela môj vek a kurzu sa zúčastniť nemôžem. Nech už bol dôvod môjho prijatia akýkoľvek, v momente ako som spravil vstupné testy a sedel na úvodnej hodine, som vedel, že už je to len na mne :) 

(Doplňujúca informácia: teraz je veková hranica posunutá na 30 rokov, takže by som túto podmienku pokojne spĺňal :) ).

Akú výhodu má podľa teba online štúdium? Akú najväčšiu pridanú hodnotu v tom vidíš?

Výhodou je určite vlastné tempo a možnosť študovať temer kdekoľvek.

Nevýhodou zasa je nemožnosť operatívne sa spýtať učiteľa, ak niečomu nerozumiete. Vlastné tempo možno zvádza k tomu, že človek niekedy napreduje až príliš pomaly, ale to je niečo, čo sa každý musí naučiť korigovať sám.

Využívaš poznatky získané počas kurzu aj v práci?

Samozrejme, najmä spočiatku využívate prevažne len tie, postupne sa k nim nabaľujú skúsenosti získané na danej pozícií, práca s novými nástrojmi, vzdelávanie v rámci firmy, atď. Vedomosti z kurzu sú však podstatný základ, na ktorom staviate.

Kde momentálne pracuješ? Na akej pozícií?

Momentálne pracujem v pražskej pobočke firmy Artin na pozícii Application Specialist - ľudsky povedané, som sčasti tester, sčasti administrátor a sčasti skriptér, taký chlapec pre všetko, ktorý by mal podrobne poznať daný nástroj/aplikáciu.

Opíš nám v skratke tvoj jeden pracovný deň, na svojej pozícii.

Pevne stanovenú pracovnú rutinu zatiaľ nemám, lebo som tu relatívne krátko. Úvodné odskúšanie aplikácie už mám za sebou, aj s nahlásením chýb. Momentálne skôr študujem dokumentáciu, zúčastňujem sa meetingov, kde sa rozhoduje, čo sa bude v aplikácii pred nasadením ešte meniť, aby som vedel, čo testovať a ako, a popri tom sa učím nové veci (JavaScript, Python).

A vo voľnom čase si pozerám základy CG animácie - lebo ma to jednoducho zaujíma.

Aká bola podľa teba najväčšia pridaná hodnota absolvovania kurzu?

Jednoznačne rýchlosť, s akou som si našiel prácu (do 3 týždňov som bol zamestnaný) a tiež efektivita. Tá sa bude určite zvyšovať - práve som si pozrel prehľad získaných zručností pre súčasných absolventov kurzu. Sú tam nástroje a zručnosti, ktoré v mojom ročníku ešte v ponuke neboli a po ktorých je dopyt.

Ktoré dve slová najlepšie podľa teba charakterizujú projekt IT v kurze?

Efektivita a praktickosť.