Prejsť na navigáciu

Rozhovor s Jaroslavom, ktorý momentálne pracuje v Nemecku ako IT Tester

| 12. 4. 2017

Volám sa Jaroslav Marinčák. Vyštudoval som právo na Trnavskej univerzite. Taktiež som absolventom 1. ročníka úspešného projektu s názvom “IT v kurze“ a v súčasnosti pracujem v IT oblasti kontroly kvality softvérových produktov.

jaroslav%20marin%C4%8D%C3%A1k%20Aké boli tvoje predchádzajúce pracovné skúsenosti?

Po štátniciach som sa spočiatku snažil nájsť si prácu vo svojom vyštudovanom odbore, čo však bolo veľmi náročné. Následne, po 5 mesiacoch na úrade práce, som sa prihlásil na spomínaný IT kurz. A práve táto skúsenosť mi úplne od základu zmenila smer mojej pracovnej kariéry.

Kde vidíš spätne najväčší problém pri hľadaní práce?

Za najväčšie úskalie pri hľadaní zamestnania považujem presýtenosť pracovného trhu v mojej vyštudovanej oblasti a tiež nedostatok praxe, ktorú čerstvý absolvent vysokej školy väčšinou ani nemá kde získať.

Ako si sa dozvedel o IT v kurze?

IT v kurze som objavil vďaka reklame na webovej stránke, ktorá ponúka inzerciu voľných pracovných miest. (www.profesia.sk)

Čo ťa nakoplo prihlásiť sa?

O prihlásení sa na tento kurz som neváhal od prvej chvíle, odkedy som sa dozvedel o tejto jedinečnej príležitosti. Jedinou obavou bola skutočnosť, že v IT oblasti sa absolútne neorientujem, čo však naštastie vôbec neprekážalo. Bol som odhodlaný zmeniť svoju vtedajšiu nepriaznivú situáciu a po zhodnotení všetkých možností som si uvedomil, že za veľmi nízku investíciu do tohto kurzu, môžem získať veľa nových zručností, čo sa neskôr ukázalo ako správny úsudok. Veľkou motiváciou bolo pre mňa aj nájdenie si práce s nadpriemerným finančným ohodnotením a pracovnou náplňou, pre ktorú neexistujú hranice, čiže túto prácu môžem vykonávať nielen na Slovensku, ale aj v Nemecku, v Austrálii alebo kdekoľvek inde.

Akú výhodu má podľa teba online štúdium? Akú najväčšiu pridanú hodnotu v tom vidíš?

Vďaka online štúdiu si študent môže individuálne naplánovať čas, ktorý štúdiu chce venovať. Zároveň nemusí míňať čas ani financie na cestovanie. Ušetrí tiež na online materiáloch a nemusí si kupovať drahé učebnice. A v neposlednom rade výhodou je aj štúdium vlastným tempom z pohodlia svojho domova, gauča alebo obývačky. Na druhej strane online štúdium určite vyžaduje schopnosť študenta prinútiť sa k vzdelávaniu a vysokú dávku sebadisciplíny.

Využívaš poznatky získané počas kurzu aj v práci?

Vedomosti z kurzu využívam aj v súčasnosti. V práci sú to teoretické a praktické poznatky priamo súvisiace s testovacím procesom a jeho metódami. Nezabúdam však ani na veľmi zaujímavé a praktické znalosti zo školenia z oblasti HR alebo mäkkých zručností, ktoré človek využije aj mimo pracovného života.

Kde momentálne pracuješ? Na akej pozícií?

Od skončenia IT kurzu pracujem pre spoločnosť Accenture na pozícii IT Tester. V súčasnosti som priradený do projektu pre nemeckého klienta, takže pracujem priamo v Nemecku, v Norimbergu.

Opíš nám v skratke tvoj jeden pracovný deň na svojej pozícii.

Môj bežný pracovný deň začína dobrou kávou. Následne si skontrolujem svoj pracovný email, či mi nepribudli nové neočakávané úlohy. Rozvrh pracovného dňa veľmi závisí od toho, v akej fáze sa momentálne projekt nachádza. Podľa toho jednotlivé denné úlohy môžu byť: naštudovanie si softvérovej dokumentácie, analýza požiadaviek, príprava testovacích dát, tvorba manuálnych alebo automatizovaných testov, samotné testovanie softvéru, vyhodnotenie testov a následná dokumentácia chýb. Popri týchto úlohách komunikujem s ostatnými členmi tímu ako sú napríklad programátori a pomedzi to musím stíhať aj meetingy na dennej alebo týždennej báze.

Aká bola podľa teba najväčšia pridaná hodnota absolvovania kurzu?

Neoceniteľnú hodnotu prisudzujem hlavne prepojeniu teórie s reálnou praxou a to prostredníctvom stáže vo firme a následnej práci na reálnom projekte.

Ktoré dve slová najlepšie podľa teba charakterizujú projekt IT v kurze?

Reštart a kvalita.