Prejsť na navigáciu

Rozhovor: Predstavujeme lektora testingu Petra Kováča

| 14. 3. 2017

peter%20kov%C3%A1%C4%8D

S Petrom Kováčom sme spolupracovali už počas minulého ročníka IT v kurze.  Spätná väzba od študentov bola vždy len tá najlepšie a my veríme, že tomu nebude inak ani tento rok. 

Aká bola tvoja cesta k testingu? Kde to začalo a prečo práve tester?

Aby som pravdu povedal, už si ani nepamätám. Počítač som mal doma od narodenia, pamätám si na neho už od obdobia možno ako 3-5 ročný. Bolo to ATARI 800 XE, na ktorom som sa učil programovať v Basicu v podstate v rovnakom čase, v akom som sa učil písať a počítať. Popri výške v Bratislave som pracoval naraz v dvoch firmách. Keď som sa vrátil do KE, zamestnal som sa v spoločnosti, ktorá vtedy robila testing pre Nokiu. Bolo to niečo nové a celkom ma to bavilo. 

Tvoje skúsenosti s prácou testera?

Ako tester som prešiel postupne všeličím. Najviac ma asi posunul polrok práce v Nemecku priamo v Nokii. Plánoval som tam ostať dlhšie, ale po páde Nokie až na dno som odišiel do vlastnej s.r.o. a neskôr sa zase vrátil k testovaniu aj ako zamestnanec. Rozbiehal som projekt pre amerického klienta v košickom Nesse. Celkovo mám za sebou 6 rokov intenzívneho testovania na rôznych projektoch. 

Daj nejaký príklad z praxe, aby sme si mohli viac predstaviť testing a jeho náplň?

Na školeniach teraz najčastejšie používam kauzu okolo Samsung Galaxy Tabu. Nedostatočné otestovanie zapríčinilo, že na trh sa dostal produkt, ktorý spôsobil celosvetovú blamáž značky. Je to typický príklad toho, že zlyhal testing. Občas s úsmevom komentujem weby ako Slovensko.sk, ale na kurzoch majú študenti možnosť vidieť kód mnohých veľkých slovenských webov a už tam je viditeľné veľké množstvo chýb. 

Čo ťa najviac baví pri tejto práci?

Tester musí komunikovať s celým svojím okolím. Vývojári, kolegovia, testeri, manažéri, klient. Dá sa rotovať po rôznych projektoch a zákazníkoch, vždy ide o nové aplikácie, úlohy a zadania. Som matematik, bavia ma nové úlohy a problémy. Keď ich vyriešim, idem ďalej a hľadám niečo nové, kde by som prispel svojimi skúsenosťami. 

Máš skúsenosti s výučbou testingu v online priestore. Aké to je?

Myslím, že super. Účastníci kurzov si neuvedomujú, aké majú obrovské možnosti a akou výhodou je taký kurz. V roku 2010 sa mi o niečom podobnom ani nesnívalo. Na Youtube neboli žiadne inštruktážne videá a veľa podporných nástrojov ešte len vznikalo. Pre laikov je to skvelá možnosť ako vstúpiť do sveta IT. Learning curve je tu veľmi strmá, za krátky čas sa dá naučiť toho naozaj veľa. Na bývalom projekte som mal kolegyňu, ktorá pracovala ako recepčná. Nemali sme testerov, tak sa pridala do tímu ako úplný junior. Po dvoch rokoch je excelentná testerka a team leader. 

Môže sa stať testerom každý? Ak niekto neštudoval IT, aké predpoklady by mal pred samotným štúdiom zvážiť?

Na školení hovoríme aj o osobnostných predpokladoch testera. Budúci tester musí byť prirodzene zvedavý a mať zmysel pre detail. Nepovedal by som, že to môže robiť ktokoľvek, ale určite sa dobrým testerom môže stať každý, kto má chuť a chce sa to naučiť. O tom, že sa to oplatí, som písal aj v článku.  

Dve slová vystihujúce prácu testera softvérových aplikácií

Trpezlivosť, zábava.