Prejsť na navigáciu

2. ročník IT certifikačnej kampane prilákal viac ako 800 študentov

| 6. 8. 2014

 Publikované:

Vďaka úspešnej spolupráci spoločnosti Microsoft Slovakia a Neziskovej organizácie Aptech Europe sa už po druhýkrát uskutočnila certifikačná kampaň, v ktorej si mohli študenti stredných a vysokých škôl zadarmo zmerať svoje odborné zručnosti a získať hodnotný IT certifikát. Aj tentokrát bola kampaň podporená certifikačnými poukazmi v celkovej hodnote 35000 eur, ktoré darovala spoločnosť Microsoft.

Novinkou 2. ročníka certifikačnej kampane bola možnosť ašpirovať na certifikát kancelárskych zručností pri práci s programami z balíka Microsoft Office. Certifikačný proces prebiehal od začiatku marca do konca júna 2014 s podporou Neziskovej organizácie Aptech Europe ako certifikačnej autority. Celkový počet prihlásených kandidátov dosiahol číslo 831.

Študenti informatiky sa pripravovali na dosiahnutie jedného z nasledujúcich typov certifikátov:

  • Certifikát Microsoft Office Specialist (MOS) – verifikujúci kvalitatívne vyšší stupeň zručností pri práci s kancelárskym softvérom (Word, Excel, PowerPoint, Access, Outlook, SharePoint, OneNote a Office 365)
  • Certifikát Microsoft Technology Associate (MTA) – garantujúci proficienciu v technických disciplínach (sieťové technológie, databázové a operačné systémy) s využitím softvérových technológií od Microsoftu

Na to, aby adept informatiky nadobudol žiadaný certifikát, musel pri certifikačných skúškach potvrdiť aspoň 70% výkonnosť vo vybratej doméne.

Do testovacích metrík sa zapojili 4 vysoké školy, 2 stredné školy a vzdelávacie centrum Aptech Europe. Dovedna testovaním prešlo 388 študentov. IT certifikát sa podarilo získať 240 poslucháčom, čo je výsledok generujúci 62% celkovú úspešnosť certifikačnej kampane. Pri MOS certifikátoch boli najatraktívnejšie skúšky z nasledujúcich oblastí: Excel, Word a Office 365. Celková úspešnosť študentov pri realizácii MOS certifikačných skúšok bola 39 %. Na druhej strane, v MTA skúškach študenti najviac inklinovali k sieťovým a databázovým technológiám a operačným systémom. Celková úspešnosť MTA skúšok bola 78%.

Vyjadrenia partnerov

„Certifikáty sú pridaná hodnota pre ľudí, ktorí chcú zvýšiť svoje možnosti uplatnenia na trhu práce. Tento ročník certifikačnej kampane, ktorú sme podporili, má pomôcť uskutočniť stovkám študentov či absolventov edukačný stupienok v rámci ich IT kariéry,” povedala Paula Okániková, Academic Program Manager z Microsoft Slovakia.

„Druhý ročník certifikačnej kampane bol rozšírený o testovanie zručností kancelárskych programov (MOS). Do testovania boli zapojené školy, ktoré vyučujú informačné technológie. Ukázalo sa, že z technických zručností študenti dosahovali nadpriemerné výsledky (78 %), ale z používateľských programov zase podpriemerné (39 %). Tento stav potvrdzuje fakt, že študenti stredných a vysokých škôl majú stále problém s využitím pokročilej funkcionality v kancelárskych programoch,“ skonštatoval Tomáš Božik, riaditeľ Neziskovej organizácie Aptech Europe.

„Po pozitívnych ohlasoch z minulého roka sme sa do certifikácie zapojili aj tento rok. Najväčší záujem bol opäť o MTA skúšky, ktoré využili najmä študenti študujúci informatiku, informačné systémy a aplikované sieťové inžinierstvo na Fakulte riadenia a informatiky, ale aj študenti Elektrotechnickej fakulty a Fakulty humanitných vied. MOS certifikácia našla obľubu u študentov študijného programu manažment vyučovaného rovnako na Fakulte riadenia a informatiky. Sme radi, že sme touto cestou mohli našim študentom poskytnúť možnosť certifikovať sa, pretože ide o vynikajúcu príležitosť, ako si študenti mohli overiť svoje vedomosti získané počas štúdia a zároveň aj získať medzinárodne platný certifikát, ktorý im pomôže pri uchádzaní sa o zamestnanie,“ zhodnotil doc. Ing. Emil Kršák, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.