Prejsť na navigáciu

Michalovi kurz programovania pomohol nájsť vytúženú prácu v IT

Denisa Sabová | 24. 9. 2018

Náš absolvent Michal nám v rozhovore prezradil, že hoci štúdium na vysokej škole rozhodne neľutuje, väčšinu praktických znalostí potrebných pre získanie práce načerpal až na našom kurze. 

Na úvod nám prezraď niečo o sebe.

Pochádzam z malebnej dedinky Sučany, v okrese Martin. Vyštudoval som elektrotechnickú priemyslovku v Martine. Po tomto štúdiu som pracoval v rôznych odvetviach ako skladník, konzultant, technický pracovník, kvalitár a podobne, ale k elektrotechnike som sa dostal len veľmi málo. Niekoľko rokov po strednej škole som potom externe popri práci vyštudoval vysokú školu zameranú na IT.

Čo si robil pred tým, ako sme ťa prijali do nášho kurzu?

Môj hlavný plán bol zamestnať sa v IT hneď po vysokej škole. To sa mi v tej dobe nedarilo a tak som zobral, čo mi bolo ponúknuté, aj keď to bolo mimo oblasti IT. Bez praxe a skúseností si človek veľa nenavyberá ;) Vtedy som už začal rozmýšľať nad nejakým IT kurzom, ktorým by som si pomohol.

Ako si sa dostal do nášho kurzu? 

Na internete som hľadať vhodný kurz, ktorý by ma naviedol na tú správnu cestu. Spomedzi všetkých kurzov, ktoré som na internete našiel ma najviac zaujala ponuka kurzu Java Junior Developer na www.itvkurze.sk. A prečo? Kurz mal mať trvanie štyri mesiace a k tomu sa pridávala mesačná stáž v IT firme. Zo školy som vedel, že programovať sa človek za dva týždne nenaučí a tie štyri mesiace mi teda padli do oka. Druhá vec bola stáž a to bolo pre mňa TOP – vyskúšať si všetko, čo sa človek naučí reálne vo firme. Do tretice ma zaujala ponuka mať kurz preplatený úradom práce, ktorú som samozrejme využil.

S odstupom času vieš zhodnotiť, čo ti dal náš kurz a kam ťa posunul?

Kurz bol super, pretože ma naučil podstatne viac, ako som sa naučil o programovaní za celú dobu na škole. Tým nechcem povedať, že mi škola nedala nič, no na škole sme skôr riešili všetko všeobecnejšie a teoreticky. Kurz splnil moje očakávania, pretože ma skôr posunul do tej praktickej úrovne. Náš Java lektor nám ako skúsený programátor často zadával úlohy priamo z praxe, vysvetľoval nám, ako to vo firmách chodí a pripravoval nás na to, s čím by sme sa ako Java programátori mohli stretnúť už vo firme. 

„...okrem toho, že programovať v Jave je celkom zaujímavé, tak firmy ešte ponúkajú rôzne benefity, dobré pracovné podmienky a v neposlednom rade aj nadštandardný plat.“

Čo ťa presvedčilo stať sa Java Developer Juniorom?

Java je jeden z najvýznamnejších programovacích jazykov. Stačí trošku „pogúgliť“ a človek zistí, že Java sa nachádza v každom rebríčku medzi top 10 najžiadanejšími a najpoužívanejšími programovacími jazykmi. Takisto, keď sa človek naučí pracovať s jedným programovacím jazykom, nemá problém sa rýchlejšie zorientovať aj v ostatných. Technológie idú stále dopredu, dopyt po programátoroch je veľmi veľký a nemyslím si, že to bude v blízkej budúcnosti inak. No a okrem toho, že programovať v Jave je celkom zaujímavé, tak firmy ešte ponúkajú rôzne benefity, dobré pracovné podmienky a v neposlednom rade aj nadštandardný plat.

Mnohí ľudia sú na pochybách, či takúto zmenu zvládnu. Môžeš im dať radu, prečo sa nevzdávať?

Určite sú také chvíle, keď to chce človek vzdať. Osobne som to zažil a určite som nebol sám. Každý si tým prejde. Vtedy si jednoducho poviete, že „to nie je nič pre mňa“, „ja sa na to nehodím“, „to je osud“ a podobne. V takých chvíľach sa hlavne netreba nechať odradiť a ísť ďalej. Výsledky sa časom dostavia. Človek, sa nad tým neskôr len pousmeje.

Ako sa ti darilo po kurze? Našiel si si prácu hneď alebo si mal problémy? 

Samozrejme, že už pracujem. Po stáži si ma rovno zavolali na pohovor a behom dvoch týždňov som bol zamestnaný ako „Software Engineer“ v Accenture. Sám som tomu nechcel veriť. No a keď to teraz spätne zhodnotím, tak som svoj cieľ nakoniec dosiahol. Konečne pracujem v IT. A to je len začiatok ;)

Ako vyzerá tvoj bežný deň v práci?

Momentálne sa pripravujem na jednu certifikáciu. Je to taká vstupná brána pre začiatočníkov na danej pozícii v tejto firme. Po získaní certifikátu, čo trvá asi mesiac, budem pridelený na určitý projekt, kde už budem reálne programovať. Počas stáže som si to už trocha vyskúšal, keď som popri učení dostal aj úlohy, ktoré bolo treba naprogramovať. Bolo to veľmi zaujímavé. Teraz je však dôležitejšia certifikácia.

A ten deň vyzerá zatiaľ tak, že ráno prídem do práce, naštartujem notebook a prechádzam si učebné moduly, z ktorých sa učím na certifikát spolu s ďalšími nováčikmi vo firme. Samozrejme, že v priebehu dňa si dáme nejednu kávičku, siestu alebo skočíme niekde v okolí na obed. Takisto mávame mítingy s „Buddym“ o tom, čo sme sa naučili, čo si máme pozrieť a či je všetko v poriadku. „Buddy“ je náš seniorný kolega, ktorý nám bol pridelený ako náš sprievodca a hlavný poradca pri zabehnutí a zorientovaní sa vo firme. Programátori s prideleným projektom mávajú mítingov inač podstatne viac. Je tu inak veľmi dobrá atmosféra a každý rád poradí, keď treba.

Čo by si odkázal záujemcom o prácu v IT na záver?

Život je príliš krátky a preto netreba váhať. Treba ísť stále dopredu. Nevzdávať to. Keď chce človek niečo chce dosiahnuť, tak musí za tým ísť a musí pre to aj niečo spraviť. Často to nie je jednoduché, ale keby bolo, tak by ten výsledok asi za veľa nestál. Počas kurzu som sa sám radil do priemeru a aj napriek tomu som vytrval a získal prácu v IT. Myslím, že by to mohla byť dobrá motivácia aj pre tých, ktorí si neveria, nevedia sa rozhodnúť, či do toho ísť alebo nie, alebo aj pre tých, čo sa necítia byť najlepšími.