Prejsť na navigáciu

Chceš si nájsť skvelú prácu? Novým trendom je nemčina!

Denisa Sabová | 4. 10. 2018

Časy, kedy bola znalosť anglického jazyka zaujímavou prednosťou, sú preč. Angličtina už dávno nie je zárukou, že si budeš môcť vyberať z pracovných ponúk. To však neznamená, že by nebola potrebná, práve naopak.

Angličtinu už mnohí zamestnávatelia považujú za štandard, bez ktorého sa jednoducho nepohneš a ktorý nikoho neohúri. Najmä v korporáciách je často vnímaná ako bežný komunikačný jazyk.

Aké sú aktuálne trendy? Firmy stále nevedia zohnať dostatok ľudí, ktorí by okrem iných zručností ovládali aj nemecký jazyk. Stačí si prezrieť ponuky práce a okamžite pochopíš, že otvorených pozícií vyžadujúcich nemecký jazyk je skutočne neúrekom.

Ak ovládaš nemecký jazyk a ešte k tomu vieš aj programovať, zamestnávatelia sa o teba pobijú.

Situácia je o to paradoxnejšia, že počet študentov nemeckého jazyka na základných, stredných a vysokých školách v posledných rokoch neustále klesá. Pre mladých ľudí nemčina jednoducho nie je dosť „sexi“. Pravdepodobne aj vďaka mylnému predpokladu, že angličtina im v ich ďalšom živote postačí.

Zamestnávatelia nám pritom bežne sami hovoria, že majú veľký problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu a že je takmer nemožné nájsť kvalifikovanú pracovnú silu s nemeckým jazykom. Dnes u nás pôsobí niekoľko stoviek firiem ako T-Systems, Accenture, IBM, AT&T, Amazon a ďalšie, ktoré zamestnávajú desiatky tisíc Slovákov. Tieto firmy okrem iného poskytujú služby aj zákazníkom z nemecky hovoriacich krajín a je pre ne veľmi ťažké obslúžiť ich zo Slovenska. Prípadne, tieto firmy potrebujú vypracovať kompletné projekty v nemčine a neustále preklady predstavujú obrovské náklady navyše. Podobná situácia je v malých a stredných podnikoch, ktoré často dostávajú zákazky z Nemecka alebo z Rakúska, no s klientami nedokážu komunikovať.

Aj preto sme odštartovali nový 5-mesačný kurz s názvom Procesný špecialista s nemeckým jazykom, ktorý okrem všeobecných zručností potrebných pre výkon ľubovoľného povolania v oblasti IT zahŕňa aj výučbu nemeckého jazyka. Po úspešnom absolvovaní programu získaš možnosť pracovnej stáže v spoločnosti T-Systems.

Chceš si nájsť perspektívnu prácu? Nič ti v tom nebráni – pred vstupom do nášho programu, nemusíš mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s IT a postačí ti aj základná znalosť nemeckého jazyka. Tak neváhaj a pridaj sa k nám!

Referencie: